22. září  2010 v 08:35  rubrika: Ranní zamyšlení

Martin Ehl: Polské jídlo

Varšava - historické náměstí - Foto: Pavel Novák

Varšava - historické náměstíFoto: Pavel Novák

Byl jsem na začátku září jako každý rok na Ekonomickém fóru v jihopolské Krynici. Je to sraz především polského byznysu, který se ale tváří středoevropsky a člověk tam narazí na zajímavé osoby i z politiky či akademické sféry. Letos jsem měl spadeno na rozhovor s člověkem, který nosí historické příjmení Kościuszko a je zakladatelem a většinovým vlastníkem firmy s přesympatickým názvem „Polské jídlo a.s.“.

Firma provozuje síť restaurací s tradiční polskou kuchyní a zmíněný pan Kościuszko už dříve jednu podobnou síť vybudoval a provozoval, než ji s velkým ziskem prodal. Jmenovala se „Sedlácké jídlo a.s.“. 

Rozhovor se nakonec neuskutečnil, protože starosti o byznys panu Kościuszkovi zabránily do Krynice přijet, ale mě příprava na setkání s ním navedla k tématu, které je pro Čechy přinejlepším terčem posměchu a při nejhorším hluboce opovrhované: co je to vlastně polské jídlo? 

Stejně jako v mnoha dalších oborech, i v kulinářství panuje ve vztazích mezi Čechy a Poláky hluboká neznalost aktuálního stavu věcí. Ve starších generacích převažují vzpomínky na přítomnost kopru ve všem, co se servíruje na polský stůl, plus nedostatek všeho z časů komunismu. V generaci mladé převažuje prázdno, jak jsem zjistil krátkým průzkumem mezi mladšími kolegy v redakci. 

Přitom jsem si během své poslední cesty, kdy jsem z podtatranské Krynice zamířil do nejvýchodnějšího cípu současného Polska ověřil, že země právě prožívá něco jako kuchařskou revoluci. 

Kuchařské pořady se na polské diváky už několik let hrnou ze všech televizních kanálů, neobejdou se bez nich třeba ani ranní zpravodajsko-zábavní programy. Polsko je velkou zemí s různými tradicemi, navíc má přebohatou historii, takže je pořád odkud co brát a kde hledat inspiraci. Například z jednoho výtisku nejčtenějšího polského listu Gazeta Wyborcza na mě vypadla příloha, obsahující dvacet různých receptů na úpravu brambor, každý z jiné části Polska. 

Základ má polská kuchyně společný: jsou to různé mastné úpravy vepřového masa doplněné o nějakou zeleninu, nejlépe nakládanou. Všudypřítomné jsou pirohy, čili těstovinové taštičky plněné masem nebo zelím nebo houbami nebo bramborami. Pokud chce Polák hovořit o národním jídle, tak hovoří především o baršči, čili silném vývaru z červené řepy, který má bezpočet variant, a o bigosu, uchvacující směsi několika druhů mas, uzenin a zelí. Mimochodem, polské uzeniny jsou vyhlášené a kdo je jednou ochutnal, tak mu nezbude, než nad českými rezignovaně mávnout rukou. 

Jak Polsko bohatne, dávají stále častěji restaurace důraz na regionální odlišnosti a dokáží je prodat domácím i turistům. Tak třeba mě zaskočilo, když mi ve východopolském městečku Zamość, které se pyšní historickým centrem ve stylu italské renesance, automaticky z informačního střediska poslali do pěti restaurací kolem hlavního náměstí s tím, že v každé lze dostat místní speciality založené především na směsi pohanky a vepřového bůčku v několika variantách. 

Neznamená to, že by Polsko nezažívalo nájezd řetězců s rychlým občerstvením, ale spíš než McDonaldy mají u našich severních sousedů úspěch různé kebabárny s opravdu hodně pálivými omáčkami, protože Poláci milují ostré chuti. I proto patří mezi jejich národní jídla kysané okurky. A v oboru fastfoodů existuje jeden velmi dobrý polský vynález: zapiekanka. Je to podélně rozříznutá širší veka se zapečeným čímkoliv na vrchu a ve vrcholném podání – třeba v centru čtvrti Kazimierz v Krakově - je to plnohodnotné jídlo a zároveň lahůdka. 

Pokud jsem u některého z posluchačů vyvolal silné chvění v bránici a alespoň jemné slinění, tak vězte, že nic z toho, co jsem jmenoval, v Česku v podstatě neseženete, snad jen v oblastech obývaných polskou menšinou, ale i tam půjde o místní úpravu. Opravdová polská restaurace vyjma malé pekárnyVia Baltika v Praze neexistuje. Nezbývá, než sednout do auta a vyrazit. Nejbližší dobrý podnik je dvě hodiny jízdy v pohraničním městečku Szklarska Poremba. Dobrou chuť! 

 

Martin Ehl: Polské jídlo

Vložit na svůj web

Autor je redaktor Hospodářských novin 

Autor:  Martin Ehl
Pořad: Ranní zamyšlení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas