Kazetové munici pro Ukrajinu se postavili republikáni i demokraté. Neúspěšně

Američané už se zase hádají o Ukrajinu. Tentokrát kvůli rozhodnutí administrativy Joea Bidena poskytnout ukrajinské armádě takzvanou kazetovou munici. Použití tohoto typu zbraní v rámci rok a půl trvající ruské invaze není nic nového – především ruská strana je používá masově. Nový je pouze fakt, že kazetovou munici dodávají Spojené státy.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greene

Republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greene | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Problém je, že většina světa se před dekádou a půl domluvila, že použití kazetové munice je nepřípustné kvůli dopadům, jaké má na civilní obyvatelstvo v konfliktech. Ani Rusko, ani Ukrajina, ani Spojené státy se ale k této úmluvě nepřipojily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Matěj Schneider: Kazetové munici pro Ukrajinu se postavili republikáni i demokraté. Neúspěšně

Nejprve pár základních faktů. Kazetová munice je zjednodušeně řečeno bomba, která se skládá z velkého množství bomb menších. Po shození se rozprskne na tyto malé části. To má pochopitelně velké vojenské využití.

Potíže jsou tu především dvě. Jednak se vcelku očekávatelně s těmito zbraněmi nedá úplně přesně cílit, což je problém, když jsou používány v blízkosti obydlených oblastí. Jednak má významný podíl menších bomb tendenci nevybuchnout.

Podobně jako miny tak zůstávají v zasažené oblasti dlouhou dobu po konfliktu a ohrožují civilní obyvatelstvo dávno poté, co válka skončila. Vzhledem k tomu, že konflikt probíhá na ukrajinském území, znamená to ohrožení ukrajinských civilistů.

Kyjev používá kazetovou munici z USA, uvedl Bílý dům. Chce urychlit protiofenzivu

Číst článek

Americká podpora pro Ukrajinu

Ti jsou primárně ohroženi ruskou invazí. A budou i v budoucnu, i kdyby konflikt skončil: právě proto, že ruská strana hojně používá nejen kazetovou munici, ale v enormní míře také miny.

Tímto argumentuje Bidenova administrativa ve svém rozhodnutí munici poskytnout. Válečná zóna na Ukrajině už je stejně zamořená a ukrajinská strana se navíc zařekla americkou kazetovou munici nepoužívat v obydlených oblastech.

Zastánci poskytnutí těchto zbraní také poukazují k tomu, že kazetová munice může paradoxně pomoci „odminovat“ zamořený prostor od neexplodovaných ruských zbraní a bomb. Podle odpůrců ale kvůli nevybuchlým částem stejný problém umocní.

Dle aktuálního průzkumu Quinnipiac Universtity s Bidenovým rozhodnutím nesouhlasí těsná většina dotázaných, byť většina souhlasí s americkou podporou pro Ukrajinu v obecné rovině.

Kolaps odporu

Významnější odpor je pak ze strany republikánů. Přímo ve Washingtonu si ale rozhodnutí vysloužilo kritiku od kongresmanů z obou stran: dvě demokratické zastupitelky Ilhan Omar a Sarah Jacobs přišly s návrhem dodatku, který by poskytnutí kazetové munice zakázal. Na republikánské straně je nejprve nejvýrazněji podpořil floridský kongresman Matt Gaetz.

Putin: Rusko má dostatečné zásoby kazetové munice. Nasadí ji, pokud bude použita proti jeho vojákům

Číst článek

Tento dodatek by nezamezil poskytnutí kazetové munice jen Ukrajině, ale jakékoliv jiné zemi. Koalice za dodatkem se však rozpadla v momentě, kdy republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greene představila vlastní, alternativní, čistě republikánský návrh, který zamezoval poskytnutí kazet jen Ukrajině.

Demokratičtí kritici od této varianty dali ruce pryč a návrh neprošel. Greene, která podporu pro Ukrajinu hlasitě kritizuje, tak paradoxně pomohla svým stranickým oponentům, kteří jsou pro intenzivnější podporu.

Nehledě na specifika palčivé otázky kazetové munice (a i Biden rozhodnutí označil za „těžké“), kolaps odporu v Kongresu velmi dobře ilustruje prozatímní vývoj americké podpory pro Ukrajinu.

Mezi americkou veřejností existují pochyby o její podobě, dle průzkumů především (ale nejen) na republikánské straně. Klíčoví lídři obou stran jsou ale neochvějní a daří se jim potenciální koalice odpůrců podpory štěpit. Otázkou zůstává, jak se situací zamíchají republikánské prezidentské primárky. Oba nejsilnější kandidáti totiž mají k podpoře Ukrajiny skeptickému sentimentu části voličů tendenci nadbíhat.

Autor působí na serveru Voxpot.cz

Matěj Schneider Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme