Zlínský magistrát povolil demolici v baťovském areálu, památkáři se zlobí

Zchátralá, ale historicky cenná 25. budova v baťovském areálu ve Zlíně půjde pravděpodobně brzy k zemi. Demolici objektu v památkové zóně totiž posvětili už i úředníci z odboru kultury zlínského magistrátu. Vyhověli tak investorovi, který tam chce postavit velké obchodní centrum. Podle památkářů to ale bude zkáza zlínské architektury.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zchátralá tovární budova ve Zlíně

Zchátralá tovární budova ve Zlíně | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Čilý ruch vládne v baťovském areálu u budov číslo 14 a 15, kde na konci příštího roku vznikne Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Hned v sousedství u budovy číslo 25 je ale situace opačná. Vymlácené okenní tabule, odpadávající cihly, stromky rostoucí na střeše přibližují pravděpodobně neodvratitelný osud továrny, kde dříve pracovalo velké množství lidí.

„Člověk, když sem chodil na dvě směny, v deset večer se z fabriky vyvalilo moře lidí. A teď, když tudy člověk jde v pět hodin odpoledne, je to mrtvé,“ říká pamětník Radomír Fričer ze Zlína, který tu pracoval od roku 1948.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech demolice tovární budovy v baťově areálu ve Zlíně natáčela pro Odpolední Radiožurnál reportérka Andrea Frydrychová.

On sám by bývalou továrnu zachoval a nabízí šetrnější variantu.„Ten obal nechat jako takový, akorát třeba vyměnit okna, vnitřek vem čert. Mělo by se to tady zachovat,“ přibližuje.

Město ale s demolicí souhlasilo především z bezpečnostních důvodů. Laboratorní zkoušky ukázaly, že byl v nosných konstrukcích 25. budovy použitý hlinitanový cement. Ten způsobuje jejich vážné narušení, což může vést až k neštěstí.

„Jak víme z historie, už k tomu došlo. Proto jsme třeba bývalé školy Masarykovy už zbouraly,“ říká náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný.

Architekti i památkáři jsou proti demolici

Demolice je ale neopodstatněná také pro některé zlínské architekty. Například Ivan Bergman, jehož jméno je spojené s velmi zdařilou rekonstrukcí 21. budovy, takzvaným mrakodrapem, by narušené nosné konstrukce nechal vyztužit ocelovými nosníky a sloupy s karbonovými textiliemi.

Takové řešení by uvítala i Klára Hodaňová z kroměřížského Národního památkového ústavu. Ta obdržela písemné rozhodnutí zlínských úředníků na stůl teprve dnes ráno a z tónu v hlase bylo zřejmé, že ji to rozčílilo. Také proto, že investor chce následně zbourat další dvě sousední budovy.

„A to je to, co nám vadí. Nám vadí i nahrazení těchto tří objektů továrního rastru objektem, kde budou obchody. V půdoryse a velikosti, která ve Zlíně není srovnatelná,“ vysvětluje. Urbanizmus Zlína je tvořený tak, že se tovární budovy opravovaly či po zbourání opět postavily v původním rastru.

Doposud všichni investoři působící v památkové zóně toto respektovali. Majitel 25. budovy chce ale místo ní vybudovat zcela nové nákupní centrum, které neodpovídá tomuto stylu. Památkáři si doručený dokument hodlají podrobně prostudovat a zváží podnět na rozklad tohoto rozhodnutí.

Andrea Kratinová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme