Před 79 lety sedm statečných parašutistů vzdorovalo německé přesile. Bránili se hodiny

Jsme Češi, nikdy se nevzdáme! – zaznělo před 79 lety z krypty pod pravoslavným kostelem svatého Cyrila a Metoděje v Praze. Právě tady se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha několik týdnů ukrývali Jozef Gabčík a Jan Kubiš spolu s dalšími pěti parašutisty mimo jiné z výsadků Silver A a Out Distance. Rozkaz k útoku na kostel vydal státní tajemník Úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gabčík s Kubišem krátce po přistání

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli za druhé světové války českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, připomíná v pražské Libni rozsáhlá malba na zdi. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

18. června 1942 krátce po čtvrté hodině ráno začali příslušníci SS obkličovat kostel v Resslově ulici. Na kůru měli v té době hlídku Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Obránci měli k dispozici jen pistole a omezené množství munice. Přesto se mnohonásobné přesile dokázali bránit zhruba dvě hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední boj parašutistů

„Parašutisté zabarikádovali schodiště alespoň dočasnou barikádou. Po vypuknutí toho boje se prostor kostela naplnil kouřem. Situace byla velmi nepřehledná. Přesto se ovšem německým vojákům nepodařilo žádného z parašutistů zastřelit. Všichni zemřeli na následky zranění, případně sebevraždy,“ říká Radiožurnálu historik z Vojenského historického ústavu Zdeněk Špitálník.

Z bezpečného úkrytu, který vojákům poskytl kněz Vladimír Petřek, se stala past kvůli parašutistovi Karlu Čurdovi ze skupiny Out Distance. Informace, které poskytl gestapu, vedly k zatčení spolupracovníků výsadkářů – mimo jiné i rodiny Moravcových. 21letý Vlastimil Moravec zvaný Aťa nakonec nevydržel psychické a fyzické týrání a prozradil, kde se parašutisté ukrývají.

‚Češi se nevzdávají‘

„Vyzývali je, aby se vzdali, na což odpověděli ono známé: Nikdy! Češi se nevzdávají. Údajně další interakce proběhla, když je vyzývali už skrze to okénko, kterým většina toho boje probíhala, tak se údajně ozval z krypty pouze smích na další výzvu ke kapitulaci,“ popisuje historik Zdeněk Špitálník.

Poté, co boj na kůru utichl, objevili útočníci čtyři parašutisty v kryptě kostela. Gestapo začalo ostřelovat malé okénko vedoucí do krypty z Resslovy ulice. Pak začalo dovnitř pouštět vodu. Prostor se ale plnil velmi pomalu.

Před 79 lety Kubiš s Gabčíkem zaútočili na Heydricha. Británie v reakci odvolala podpis mnichovské dohody

Číst článek

„Asi za 40 minut pumpování vody do prostoru tady byla hladina asi o výšce 90 centimetrů. Což bylo velmi nedostatečné. Dále sem Němci vhazovali slzotvorné prostředky, údajně i ruční granáty. A naproti tomu parašutisté tam měli nějaké improvizované zápalné lahve, které se podařilo tím okénkem vyhodit na obléhatele,“ říká historik.

Zatímco se Jozef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc usilovně bránili, objevili příslušníci SS před oltářem další vstup do krypty.

„Ten otvor byl v roce 1942 zazděn kamennou deskou, kterou Němci rozbili. A v okamžiku, kdy vnikli do tohoto prostoru, tak bylo asi jasné, že ten boj končí,“ dodává Špitálník. Gabčík, Hrubý, Švarc a Valčík proto spáchali sebevraždu.

Těla mrtvých parašutistů vynesli nacisté před kostel, kde je Karel Čurda a Viliam Gerik z paraskupiny Zinc identifikovali. Těla pak Němci zbavili hlav a pohřbili do hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme