Správa hradu Bouzov nechala opravit historické varhany. Po letech tak znovu zazní v kapli

Na bouzovském hradě pracují restaurátoři. Na kůr v kapli instalují opravené varhany. Nefunkční byly nejspíše od první světové války. Poprvé po desítkách let by se měly rozeznít v létě. Návštěvníci uslyší zvuk historického nástroje často. Pokud by nehrál, mohl by kvůli své specifické konstrukci zatuhnout.

Bouzov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurované varhany pro bouzovský hrad

Restaurované varhany pro bouzovský hrad | Zdroj: ORGAN SERVICE

Restaurátoři opravené varhany instalují v hradní kapli. „Jsme v hradní kapli, která se nachází v jihozápadním rohu druhého nádvoří,” popisuje Sylva Bucherová ze správy bouzovského hradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Správa hradu Bouzov nechala opravit historické varhany, po letech tak znovu zazní v kapli

Z kůru jde vidět díra v zábradlí a před ní lešení. Část varhan se musí instalovat zespodu, hlavně ta část okrasná. Tato díra je tedy pro zbytek varhan, které budou v naší úrovni. Jsou to malé varhany a byly vytvářeny pro hrad Bouzov na míru. Vznikly v období přestavby hradu kolem roku 1910 a vyráběla je uničovská firma Brauner,“ uvádí Bucherová.

Varhany byly značně poškozené červotočem, ale také vandaly. Nepoužívaly se zřejmě od první světové války. Lidé je opět uslyší díky restaurátorům z Olomouce.

Restaurátor Ivo Roháč přibližuje ojedinělost bouzovských varhan. „Tady je unikátnost v konstrukci vzdušnic, které jsou velmi zajímavé, mají takzvané komůrkové vzdušnice, navíc jsou postaveny do tvaru písmene L, takže vzdušnice jsou půlené, jedna část je na jedné straně toho L a druhá je za rohem,“ uvádí Roháč.

V unikátním modelu hradu Bouzova se snoubí historie a nejmodernější technologie. Vznikl pomocí 3D tisku

Číst článek

Aby opravené varhany fungovaly, musí se na ně podle Ivo Roháče často hrát. Jinak by totiž mohly zatuhnout. Restaurátoři proto do hudebního nástroje nainstalovali zařízení, které je bude pravidelně spouštět.

„Zařízení umožňuje nahrávat všechny úkony varhaníka. Pomocí optických senzorů se to nahraje digitálně do čipu a poté zpětně pomocí malých elektromagnetů se zase ventilky a všechny mechanismy zapínají a vše se řídí z dotykového terminálu,” vysvětluje Roháč.

Varhany budou znít i během prohlídek

Návštěvníci tak varhany uslyší například v rámci prohlídek. „Průvodci budou mít dálkový ovladač a vždycky v rámci prohlídky zmáčknou tlačítko a postupně se sekvenčně přehrají skladby, vejde se jich tam skoro až tisíc,“ dodává Roháč. 

Restaurátoři dokončí instalaci a ladění varhan na bouzovském hradě nejpozději začátkem května. Zřejmě v polovině června je pak na slavnostní vernisáži zástupci hradní správy představí návštěvníkům. Opravu varhan podpořila i veřejnost, lidé si mohli a stále můžou adoptovat píšťaly a projekt tak finančně podpořit.

Barbora Weinekötter, Adéla Kaisrlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme