Hladoví lidoopi unášejí děti. Šimpanzi se kvůli těžbě dřeva i lithia častěji dostávají do konfliktu s lidmi

Ze studie německých expertů a neziskové organizace Re:wild plyne, že těžba ohrožuje lidoopy v Africe mnohem víc, než se předpokládalo. Paradoxně je to způsobeno zájmem o udržitelné technologie, které vyžadují více lithia, mědi a kobaltu. Jejich těžba se totiž nejvíce dotýká zemí rovníkové Afriky. „Ničí si tím své životní prostředí, které je tam právě i pro primáty,“ nastiňuje v pořadu Leonardo Plus primatoložka Barbora Pafčo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šimpanz

„Není, kam šimpanzi umístit, protože takhle vypadá skoro celá Afrika." zmiňuje primatoložka Pafčo | Foto: Sane Noor | Zdroj: Pexels | Licence Pexels,©

„První aspekt je, že tím, že vznikne důl nebo se vytěží les, přímo zničíte tu krajinu. Ale na to je navázána i spousta dalších věcí, třeba přesun a přísun lidí – musíte vybudovat infrastrukturu, nějaké ubytování, což už zase obnáší nějaký prostor a jde o další zásek do krajiny,“ uvádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý speciál pořadu Leonardo Plus z festivalu populárně vědeckých filmů AFO Olomouc. Moderuje Martina Mašková

Pracovníci dolů jsou většinou chudší lidé a při shánění potravy se často vydávají lovit do lesa. „Takže jak se zvětšuje populace kvůli tomu, že tam vyrostl nějaký důl, tak je i větší tlak na přírodu kolem, na primáty a podobně,“ vysvětluje dále primatoložka.

„Je to i obrovský tlak na místní komunitu, třeba právě na tradiční lovce a sběrače, kteří se musí přesouvat dále do lesa, musí putovat delší vzdálenosti pro to, aby sehnali obživu,“ dodává.

To způsobuje i nárůst přímých konfliktů mezi lidoopy a člověkem, který se řeší hlavně v místech, kde je velká fragmentace lesa.

Hladoví šimpanzi unášejí děti

„Například v Bulindi v Ugandě je ten kontakt až extrémní. Šimpanzi tam žijí na kilometru čtverečním, kde se neuživí. Takže chodí na pole a do vesnic a třeba i unášejí děti. Vezmou dítě, a buď ho sežerou, nebo je zachráněno, ale třeba zmrzačené,“ popisuje extrémní situaci Pafčo. „A ty lidi se pak logicky naštvou, jdou a vymlátí skupinu šimpanzů, což je zase nelegální.“

Tento problém se navíc podle ní v podstatě nedá řešit. „Není, kam šimpanzi umístit, protože takhle vypadá skoro celá Afrika. A není ani kam přemístit lidi, protože když půjdou do města, tak tam skončí někde ve slumu.“

Jsou však organizace, které se snaží takovým konfliktům předcházet. Primárně prostřednictvím vzdělávání a nabízení alternativních zdrojů místním. „Jsou i projekty, které poskytují podporu pro to, aby se těžba dělala dobře. Radí třeba těžařům při těžbě dřeva, které stromy zachovat, které jsou důležité pro komunitu i pro primáty,“ popisuje odbornice.

Poslechněte si celý speciál pořadu Leonardo Plus z festivalu populárně vědeckých filmů AFO Olomouc, audio je v úvodu článku. Moderuje Martina Mašková.

Martina Mašková, knem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme