Indická sonda Čandrájan-3 odstartuje k Měsíci. Má prozkoumat jeho jižní pól

Indie vysílá do vesmíru sondu Čandrájan-3. Nejlidnatější stát na světě by se tak stal teprve čtvrtou zemí, které by se podařilo přistát na Měsíci, po USA, Rusku a Číně. Sonda odstartuje v 11.05 českého času severně od jihoindického města Čennaí. Přistání na Měsíci je pak plánováno kolem 23. srpna.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Čandrájan-3 by měla prozkoumat neprobádaný a náročný terén v okolí jižního pólu Měsíce. Měla by tam sbírat data, provádět vědecké experimenty a zjistit více o složení povrchu Měsíce.

Indie už za projekt podle televize CNN utratila v přepočtu 1,5 miliardy korun. Jde už o třetí indickou misi k Měsíci.

Indie vysílá do vesmíru sondu Čandrájan-3 | Foto: Indian Space Research Organisation/EPA | Zdroj: Profimedia

První verze Čandrájanu, což v sanskrtu znamená měsíční vůz, už v roce 2008 z oběžné dráhy Měsíce objevila na jeho povrchu molekuly vody. Čandrájan-2 se pak před sedmi lety při pokusu o přistání na Měsíci zřítil.

Rodící se hvězda jako dárek k prvnímu výročí. NASA zveřejnila nový snímek z Webbova teleskopu

Číst článek

Historicky první „měkké“ přistání na Měsíci v roce 1966 uskutečnil Sovětský svaz s téměř stokilogramovým modulem, ve stejném roce následovalo přistání americké sondy.

První úspěšné přistání člověka na přirozené družici Země v roce 1969 mají na kontě Spojené státy, a to díky posádce Apolla 11.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme