Středověký hrob mladé ženy skrývá záhadný příběh

Italští archeologové luští novou záhadu, na kterou narazili při archeologickém průzkumu na pobřeží u města Piombino. Odkryli zde 330 středověkých hrobů a dva je rozhodně překvapily. V jednom našli u ženské kostry váček se 17 hracími kostkami. Pohřbívaly se tak ženy, které propadly hráčské vášni a hrály v kostky, přestože to ženám bylo absolutně zakázané. Další hrob mladé ženy je překvapil ještě víc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě. Po dlouhé období středověku se v domácnostech vařilo na otevřeném ohni a typickou nádobu pro tento účel byla mísa na nožkách, zvaná trojnožka či kuthan. Často se ale používaly i běžné hrnce a hrnky.

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě. Po dlouhé období středověku se v domácnostech vařilo na otevřeném ohni a typickou nádobu pro tento účel byla mísa na nožkách, zvaná trojnožka či kuthan. Často se ale používaly i běžné hrnce a hrnky. | Foto: Vladimír Peša, Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě

Tyrhénské moře s každou bouří ukusuje kousek západního pobřeží Itálie. To je hlavní důvod, proč se archeologové pustili do vykopávek v zálivu Baratti nedaleko Livorna, u města Piombino.

Chtějí urychleně najít katedrálu legendárního svatého Cerbona, který zde na pobřeží založil v šestém století našeho letopočtu malou komunitu. Za invaze Gótů a Longobardů byl svatý Cerbone odsouzen k roztrhání medvědem, leč podle legendy zkrotil zvíře pouhým pohledem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi podává dostupné informace o záhadném hrobu z italského Piombina

Prozatím archeologové katedrálu nenašli, ale zato odhalili 330 hrobů z 13. století a v jednom z nich je čekala záhada, kterou se jim hned tak nepodaří rozluštit. Byl to hrob přibližně třicetileté ženy.

Nebyla pohřbena v hrobce, jak je a bylo v Itálii zvykem, nýbrž byla uložena přímo do země. V ústech měla sedm čtyřcentimetrových zahnutých hřebů a dalších třináct bylo zapíchnuto kolem kostry. Ty pravděpodobně držely šat mladé ženy.

Archeologové a historici mají dvě teorie. Mohlo se jednat o ženu považovanou za čarodějnici, kterou hřeby měly navždy udržet pod zemí, zabránit jí, aby se vrátila jako mrtvý a zlý duch na svět. To je jedna teorie.

Druhá je teorie tak trochu romantická. Poukázala na ni profesorka Paola Villaniová. Podle písemných textů se ve 13. století na cizoložství nahlíželo trochu jinak, jestliže k němu došlo z lásky. Vzhledem k tomu, že sňatek byl v té době spíše obchodní smlouvou rodičů než vyvrcholením lásky dvou mladých lidí, je to pochopitelné.

V takových případech se tedy ženám dostávalo jistého odpuštění. Žena, která se dopustila cizoložství z lásky, měla být ale pohřbena právě se sedmi hřeby v ústech. Nebyl to ale trest či pohrdavé gesto - ty hřeby měly pevně uzavřít pokladnici jejího srdce. Přála si to cizoložnice i její rodina.

Mladá žena v Piombinu byla také pohřbena v posvěcené půdě, což by v případě čarodějnice zřejmě povoleno nebylo.

Tato teorie okouzlila archeology, ale neobjasňuje přítomnost dalších 13 hřebů. Objasnit tuto záhadu určitě nebude snadné, jestli se to kdy podaří.


Zvětšit mapu

Vědunka Lunardi, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme