Českobudějovická KDU-ČSL požaduje celostátní sjezd lidovců. Kauza předsedy Jurečky stranu poškodila

Českobudějovická KDU-ČSL požaduje nejrychlejší možné svolání celostátního sjezdu strany. Podle ní kauza kolem předsedy Mariana Jurečky vrhá na stranu špatné světlo. Českobudějovická KDU-ČSL vyzývá ostatní organizace, aby se k tomu připojily. Potřebuje získat podporu minimálně pětiny okresů. V pátek to řekl člen českobudějovické KDU-ČSL a bývalý ministr kultury Jaromír Talíř. Sjezd lidovců je plánovaný na podzim.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Talíř

Jaromír Talíř | Zdroj: Profimedia

Jurečka se v den tragické střelby na pražské filozofické fakultě 21. prosince účastnil večírku na ministerstvu do ranních hodin. Následně pak kolem své účasti mlžil a až po téměř třech týdnech ji přiznal a omluvil se.

Jurečka by měl rezignovat, myslí si Korecký. Zachoval se hloupě, ale na odchod to není, oponuje Dolejší

Číst článek

„Velmi si vážím toho, co Marian Jurečka odvádí za práci na ministerstvu. Ale celá ta kauza vrhá na stranu špatné světlo,“ uvedl Talíř.

Na výzvu českobudějovické KDU-ČSL upozornily v pátek Seznam Zprávy.

„Jsme demokratická strana a okresní výbor KDU-ČSL má na takové usnesení plné právo, nejvyšší orgány strany toto nedávno projednávaly a rozhodly o konání sjezdu v říjnu,“ reagoval Jurečka.

Celostátní sjezd se měl původně konat na jaře, následně jej strana přesunula na podzim, řekl Talíř. Dodal, že současná situace si vyžaduje rychlé jednání. „Podle našeho názoru není možné nyní tak dlouho čekat,“ uvedl Talíř.

Na dotaz, zda by českobudějovická KDU-ČSL přivítala, kdyby ve funkci předsedy strany nahradil Jurečku někdo jiný, jasně neodpověděl. „Teprve uvidíme, jaká bude situace. Zatím nevíme, zda se nám podaří pro naší výzvu získat potřebnou podporu minimálně pětiny okresů,“ řekl Talíř.

‚Ctíme demokratické procesy‘

První místopředseda strany Jan Bartošek uvedl, že lidovci jsou strana, která ctí demokratické procesy v rámci Parlamentu i vlastní struktury.

Vedení lidovců se zastalo Jurečky v kauze večírku na ministerstvu. Vzali na vědomí jeho omluvu

Číst článek

„Tím se lišíme od některých hnutí, kterým vládne pevnou rukou jeden člověk a demokratická diskuse v nich neprobíhá,“ řekl. Výzva je interní věcí budějovické organizace a je jejím právem takové stanovisko zaujmout, doplnil.

Bartošek je lídr jihočeských lidovců, členem českobudějovického okresního výboru však není a hlasování se neúčastnil, upřesnil. „Samo o sobě ovšem (usnesení) na svolání mimořádného sjezdu nestačí. Názor okresního výboru vnímám jako hlas části členské základny, který vedení strany musí vzít vážně,“ dodal.

Celostátní výbor KDU-ČSL na svém jednání v úterý podpořil Jurečku ve funkci předsedy. Jurečka v pátek stranickým kolegům zaslal omluvný dopis.

„Udělal jsem velkou chybu a chtěl bych se ještě touto cestou omluvit i vám všem. Je mi jasné, že jsem se svým jednáním dotkl mnohých z vás, a navíc musíte čelit nepříjemným dotazům od svého okolí. Tohle je situace, do které jsem nechtěl dostat nikoho z vás, ani KDU-ČSL, a velmi mě to mrzí. Na jednání celostátního výboru jsem proto dal k dispozici svou pozici předsedy strany, protože bych nikdy nechtěl být přítěží,“ napsal Jurečka.

Do čela lidové strany byl Jurečka zvolen v lednu 2020, když z rodinných důvodů rezignoval jeho předchůdce Marek Výborný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme