Evropa ve stylu ‚Spojených států evropských‘. Slovinský premiér chce institucionální změny EU

Bývalý slovinský prezident a premiér Borut Pahor se vyslovil pro institucionální změny v Evropské unii, pokud chce blok zůstat efektivní uvnitř i navenek. Řekl to na čtvrteční konferenci v pražském Lichtenštejnském paláci, kterou pořádá Hospodářská komora ve spolupráci s úřadem vlády. Vyzval také k co nejrychlejšímu rozšíření EU o Ukrajinu, Moldavsko nebo země západního Balkánu. Slovinsko vstoupilo do unie v roce 2004, stejně jako Česko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Borut Pahor

EU se podle Pahora musí rozšířit co nejdříve o Ukrajinu, Moldavsko, země západního Balkánu, případně Gruzii | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Ruská agrese proti Ukrajině znamená, že Evropa musí přijmout opatření pro posílení míru, bezpečnosti a obranyschopnosti, míní Pahor. „Je to geopolitická změna prvního řádu,“ míní.

Rusko je mistrem dezinformací. Eurovolby se rozhodně bude snažit ovlivnit, varuje Jourová

Číst článek

Pahor o sobě řekl, že patří do menšiny, která podporuje Evropu ve stylu Spojených států evropských. Vyzval k institucionálním změnám bloku, aby unie zůstala efektivní jak uvnitř, tak navenek.

Zatímco místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová ve čtvrtek hovořila o tom, že otevírání základních smluv EU nepovažuje v době nestability a nejistoty za rozumné, podle Pahora takový přístup platí jen někdy. Nelze se podle něj obávat odvážných rozhodnutí o změnách v době, kdy se mění mezinárodní prostředí.

EU se podle Pahora musí rozšířit co nejdříve o Ukrajinu, Moldavsko, země západního Balkánu, případně Gruzii. Za zásadní považuje to, aby Srbsko nezůstalo ve sféře zájmu Ruské federace.

Evropský vlak Srbsku ujel, nynější protesty prezidenta Vučiće nepřeválcují, domnívá se novinář Naegele

Číst článek

I kdyby se všechny ostatní balkánské státy staly členy EU, pokud tomu tak nebude i u Srbska, v dané části Evropy nadále nebude bezpečno, míní. EU proto podle něj čelí citlivé politické otázce, jak Srbsko inspirovat k demokratickým reformám.

Jedním z významných důsledků války na Ukrajině bude podle bývalého prezidenta, premiéra a europoslance nové rozdělení Evropy na demokratický Západ a autoritářský Východ.

EU podle něj bude určovat, kudy hranice povede, a pokud možno, měla by být zatlačena co nejvíce na východ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme