Lidovci plánují na říjen ideovou konferenci | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Tři názorové proudy KDU-ČSL:
Problémy obnažily lidovecké rozdělení, nesoulady si plánují vyříkat

Praha | Jakub Grim |

Čtěte celý článek

Tradiční „klidná síla“ české politiky neprožívá nejlepší časy. KDU-ČSL má sice nejpočetnější poslanecký klub ve své historii, zároveň ale čelí propadu preferencí. Do toho začínají být opět po letech vidět vnitřní názorové proudy, které jsou se stoletou lidovou stranou odjakživa spjaté. Vedení se neshody snaží brzdit a strana si vše plánuje v říjnu vyříkat. Server iROZHLAS.cz přináší čtvrtý díl ankety mezi sněmovními stranami o jejich směřování.

Tvrdošíjné trvání na nezdanění tichého vína, nezvládnutá ministerská mise Zdeňka Nekuly na rezortu zemědělství nebo přešlap stranického předsedy Mariana Jurečky s nevhodnou grafikou ke zneužívání dávek.

bartončíkova aféra

Politickou kariéru prvního polistopadového předsedy Josefa Bartončíka brzy přerušila aféra spojená s jeho údajnou minulostí. Těsně před volbami v polovině roku 1990 byl Bartončík náměstkem ministra vnitra Janem Rumlem (ODS) obviněn z dřívější spolupráce s StB. Tento skandál lidovce ve volbách poškodil, strana to považovala za křivdu a nefér úskok, na druhé straně však posléze připustila, že obvinění by mohlo být pravdivé a zbavila jej předsednického postu – byť Bartončík sám obvinění vždy popíral.

K tomu navíc vypjatá atmosféra obklopující sněmovní debatu o právech stejnopohlavních párů nebo o Istanbulské úmluvě obnažila různé postoje jednotlivých stranických křídel na hodnotové otázky.

„KDU-ČSL je nyní v nejhorší formě od období 1992, když odezněla Bartončíkova aféra. Nejde jenom o to, že mají v některých průzkumech dvě procenta, ale už vlastně nikde nemají ani těch pět procent. Trend, kdy se z nich stává malinká strana, už je příliš dlouhodobý, aby to byl jen výkyv,“ popisuje politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek.

Před scénářem z roku 2010, kdy se vůbec nedostali do Sněmovny, zatím KDU-ČSL chrání koalice Spolu.

Podle politologa Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií FSV UK je nyní na stranickém vedení, aby s dlouhodobě nízkou podporou lidovců začalo něco dělat.

Konec podvodů s dávkami, tvrdí Jurečka. ‚Zneužívání je na hladině několika procent,‘ oponuje socioložka

Číst článek

„KDU-ČSL se opírala o tradiční elektorát a vzhledem k demografickým proměnám ve společnosti volí mladší voliči jinak než na základě tradice,“ popsal s tím, že strana může být obětí zvýšené kritičnosti veřejnosti vůči současné pětikoaliční vládě.

Lidovci si jsou své situace vědomi a v současnosti se připravují na říjnovou ideovou konferenci, kde bude prostor si vyjasnit a utříbit názory.

Právě na to, jak vidí současné směřování partaje, jak by KDU-ČSL i sami sebe ideologicky zařadili nebo kdo jsou pro ně nejpřirozenější partneři, odpovídali lidovečtí politici v anketě iROZHLAS.cz.

Redakce po ANO, ODS a STAN oslovila poslance, ministry, senátory, europoslance, hejtmana i klíčové členy z celostátního výboru právě z KDU-ČSL.

Mnozí lidovci poslali odpovědi, na kterých se shodla stranická centrála, případně si je částečně upravili.

„Jsme křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vycházíme z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru naší politiky stojí jistoty pro pracující rodiče, úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidíme v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Chceme ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.“

Jan Bartošek (1. místopředseda KDU-ČSL)

Pokud by přesto jednotliví straníci měli KDU-ČSL i sami sebe zařadit na pomyslný politický kompas dělený pravolevou a konzervativně-liberální osou, shodují se převážně na středové či pravostředové konzervativní orientaci.

„Na politickém kompasu bych nás zařadil mírně doprava od středu.“

Šimon Heller (poslanec KDU-ČSL)

„Jako křesťansko-demokratická strana máme své hodnoty a jsme na středu politického spektra.“

Jiří Navrátil (místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL)

„KDU-ČSL je středopravicová strana křesťansko-sociální a konzervativní.“

Tomáš Zdechovský (europoslanec KDU-ČSL)

„Já vidím křesťansko-demokratickou politiku někde uprostřed. A myslím, že tam jsme.“

Jan Grolich (hejtman Jihomoravského kraje)

„KDU-ČSL je středopravá, konzervativní politická strana, i když její voliči jsou také z části ze středolevého spektra. Je to tím, že KDU-ČSL klade ve své politice velký důraz na její sociální aspekt. Já osobně svým založením patřím do pravé části.“

Pavel Hořava (generální sekretář KDU-ČSL)

Tři proudy

Politolog Hloušek dnes ve straně zřetelně vidí tři proudy. „Začínají být vnitřně rozdělení, byť se to neprojevuje tak divoce jako kdysi u ČSSD,“ popisuje s tím, že zatím hlavním lidoveckým proudem zůstávají vládní centristé.

Jde o předsedu Mariana Jurečku, ministra zemědělství Marka Výborného a stranické místopředsedy Jana Bartoška, Šárku Jelínkovou nebo Toma Philippa.

„KDU-ČSL je středopravicová konzervativní strana. Já osobně patřím spíše k liberálnější části členů KDU, což ale ve společnosti odpovídá stále ještě hodně konzervativnímu myšlení. Mám rád lidi, a proto mám pro jejich potřeby pochopení.“

Tom Philipp (místopředseda KDU-ČSL, poslanec)
Zleva Jan Bartošek, Marek Výborný a Marian Jurečka | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK
Zleva Jan Bartošek, Marek Výborný a Marian Jurečka | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Mimo tento hlavní lidovecký proud jsou ale v poslední době vidět a slyšet i dva jiné, menší.

„Profilují se tam dvě skupinky. Jedna by ráda KDU-ČSL dostala kulturně více konzervativním směrem, líbí se jí na příklad agenda typu manželství jen jako svazku muže a ženy. Do druhé skupiny patří mladí lidovci, kteří naopak říkají, že se strana musí modernizovat. Kdybychom chtěli nějaký symbol, může to být brněnská poslankyně Marie Jílková,“ popisuje politolog Hloušek.

Naše kroky kompenzují dopady růstu cen na seniory, obhajuje novelu penzijního systému Jurečka

Číst článek

Popsané stranické rozdělení centristickému a umírněnému vedení KDU-ČSL podle politologa Hlouška komplikuje práci. „Protože jsou z obou stran ostřelovaní a činí je to zodpovědné za to, že je na tom teď KDU-ČSL špatně,“ vysvětluje.

Křídlo tradice

Existence těchto neformálních stranických frakcí se u lidovců zřetelně ukázala letos v létě. Nejprve byl 27. června na klíčový post předsedy poslaneckého klubu překvapivě zvolen Aleš Dufek, který tak nahradil Marka Výborného.

O dva dny později během projednávání prvního čtení protichůdných návrhů – tzv. manželství pro všechny a ústavní novely o manželství jen jako sňatku muže a ženy – se výrazně projevili lidovečtí tradicionalisté a konzervativci posílení Dufkovým zvolením. Na plénu Sněmovny vystoupili s projevy, za které se posléze jejich umírněnější straníci omlouvali.

Z této konzervativní kliky na otázky iROZHLAS.cz neodpověděli Hayato Okamura ani trojice poslankyň Nina Nováková, Romana Bělohlávková a Pavla Golasowská. Zato Šimon Heller nebo Aleš Dufek ano. Nový lídr lidoveckých poslanců se v odpovědi přihlásil k tomu, že mu vyhovuje „nezměna“ KDU-ČSL v turbulentní době.

„Pokud se KDU-ČSL změnila, určitě méně, než naše společnost, která se mění velmi turbulentně. To je výhoda i nevýhoda tradičních stran. Mně osobně tato „nezměna“ konvenuje. (…) Osobně se snažím bojovat za zachování svobody slova, myšlení a svědomí, přičemž mám pocit, že čím dál větší části populace tyto hodnoty nepřipadají tak zásadní.“

Aleš Dufek (předseda poslaneckého klubu)

Odpovědi zůstala dlužná i další klíčová postava konzervativního křídla KDU-ČSL, bývalý předseda strany a současný senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek. Ten se přitom v poslední době začal strefovat do stranického vedení i nastoleného směru KDU-ČSL.

Kritizoval dokonce i členství v koalici Spolu. Podle něj totiž ODS částečně vysává lidovecké voliče. „Proč v té vládě jsme?“ ptá se Čunek.

„Čím více se KDU-ČSL jako křesťansko-demokratická a konzervativní strana bude liberalizovat, tím méně procent bude mít.“

Jiří Čunek (senátor KDU-ČSL, starosta Vsetína)
Jiří Čunek po krajských volbách 2020 | Foto: Luděk Ovesný | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia
Jiří Čunek po krajských volbách 2020 | Foto: Luděk Ovesný | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia

Ve dvanáctičlenném senátorském klubu KDU-ČSL ostatně příklon ke konzervatismu jasně převažuje.

„Osobně jsem pravicový konzervativec.“

Patrik Kunčar (senátor KDU-ČSL)

„KDU-ČSL je určitě středovou stranou konzervativního charakteru, a to přesně odpovídá i mým dlouhodobým postojům. Nevrháme se do dobrodružství bez důkladného rozmyslu, nesnažíme se za každou cenu hledat nové cesty jen proto, že je to lákavé a že to vypadá dobře.“

Jaromíra Vítková (senátorka KDU-ČSL)

Křídlo modernity

O to, aby u lidovců nepřevážil silně konzervativní pohled na svět, se viditelně zasazuje místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Marie Jílková.

„Ve straně existuje i postoj, který sdílím já, a to spočívá v zamýšlení se nad tím, jak obecně ke změnám přistoupit. Společnost se nevyhnutelně proměňuje, a to představuje výzvu. Není možné tyhle proudy brzdit, i kdybychom chtěli. Tak pojďme nastavit pravidla proměňující se reality, abychom s novou skutečností dokázali dobře žít,“ představila v rozhovoru pro Respekt svůj pohled.

Právě ona je dnes jedním z převážně mladých hlasů, které zevnitř strany volají po její modernizaci. Je například zastánkyní ratifikace Istanbulské úmluvy o prevenci násilí, v čemž je mezi lidovci velkou výjimkou.

Podobně vystupuje i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, který se po červnové vypjaté sněmovní debatě o manželství pro všechny veřejně za spolustraníky omluvil.

Věští mu velkou budoucnost, mnozí by ho v dohledné době rádi viděli dokonce jako lídra celé KDU-ČSL. Po vystoupení konzervativních spolustraníků ale zmínil, že nemůže být budoucností strany, pokud bude mít takovéto kolegy.

Důkazem toho, že v KDU-ČSL se ke slovu dostávají mladí politici, je například třicetiletý František Talíř, který už tři roky působí jako 1. náměstek jihočeského hejtmana a strana ho vybrala na druhé místo kandidátky do eurovoleb v příštím roce.

Konec uhlí do roku 2033 hrozí nedostatkem elektřiny, říká Brabec. ‚Termín je realistický,‘ míní Hladík

Číst článek

Sám je členem Mladých lidovců, přidružené mládežnické organizace KDU-ČSL, jejímž prvním předsedou byl v letech 2012-2015 dnešní ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

A tak trochu paradoxně vliv modernějších lidoveckých straníků proniká do celostátní politiky KDU-ČSL právě z tradičně konzervativní jižní Moravy skrze Jílkovou, Grolicha i Hladíka.

„Snažíme se nabídnout civilní, otevřenou a racionální politiku, která už nemá hodnotové věci na prvním místě. (…) Jižní Morava, odkud všichni tři jsme, je trochu laboratoř, co je možné a na jaký elektorát je možné dosáhnout. (…) Můj příběh ukazuje, že jako lidovci si můžeme sáhnout i na městského středoliberálního voliče,“ popisuje brněnská poslankyně Jílková.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (vlevo) a hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK
Ministr životního prostředí Petr Hladík (vlevo) a hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Minulá lidovecká štěpení

Jako tradiční a již více než staletá strana byli lidovci vždy přirozeně vnitřně trochu rozdělení. Za první republiky šlo o spory národně konzervativního českého a křesťanskosociálního moravského křídla.

předsedové KDU-ČSL

  • 1989–1990 – Josef Bartončík
  • 1990–1998 – Josef Lux
  • 1998–1999 – Jan Kasal (pověřen řízením)
  • 1999–2001 – Jan Kasal
  • 2001–2003 – Cyril Svoboda
  • 2003–2006 – Miroslav Kalousek
  • 2006 – Jan Kasal
  • 2006–2009 – Jiří Čunek
  • 2009–2010 – Cyril Svoboda
  • 2010 – Michaela Šojdrová (pověřena řízením)
  • 2010–2019 – Pavel Bělobrádek
  • 2019–2020 – Marek Výborný
  • 2020–dosud – Marian Jurečka

V 90. letech minulého století sice navenek přetrvávala jednotící linie zosobněná mimořádně respektovaným předsedou Josefem Luxem, po jeho smrti ale tyto tendence začaly vybublávat na povrch a první dekáda 21. století se nesla ve znamení souboje středopravicových tradicionalistů orientovaných na ODS a středolevicových modernistů preferujících spolupráci s ČSSD.

Neboli šlo nejprve o boj mezi Kalouskovým a Svobodovým křídlem, následně mezi Kalouskovým a Čunkovým a poté i mezi Čunkovým a Svobodovým.

Toto štěpení nakonec přerostlo do konečného střetu. Na vsetínském sjezdu v květnu 2009 naposledy jako lidovec promluvil Miroslav Kalousek. Popsal spor „Kalouskových křesťanských demokratů“ (KDU) a „Čunkových lidovců“ (ČSL) uvnitř strany, přičemž druhou skupinu ještě počastoval přívlastkem „socialisté chodící do kostela“, načež KDU-ČSL i se svými souputníky opustil a založil pravicovější TOP 09.

Duben 2005 a politici KDU-ČSL. Zleva Miroslav Kalousek, Jan Kasal a Cyril Svoboda | Foto: Václav Pacner | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia
Duben 2005 a politici KDU-ČSL. Zleva Miroslav Kalousek, Jan Kasal a Cyril Svoboda | Foto: Václav Pacner | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia

Ve volbách 2010 lidovci již opět vedení Cyrilem Svobodou ve sněmovních volbách propadli a se ziskem 4,4 procenta hlasů poprvé vypadli z Parlamentu. Záchrannou misi ale zvládl nový předseda Pavel Bělobrádek, za jehož devítiletého vedení působila strana opět soudržně a na rozdíl od dneška nevyvolávali její představitelé spory naskakováním na kulturní války.

Partneři? ODS a TOP 09

Web iROZHLAS.cz se lidoveckých politiků ptal i na to, kdo je pro ně nejpřirozenějším politickým partnerem. Stranická odpověď přišla ve znění: „Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.“

Například poslanec Antonín Tesařík si ji pozměnil přidáním důrazu na to, že musí jít o partnera nekomunistického.

„Každá nekomunistická politická strana, která je proevropská, stojí na principech svobody a demokracie a pracuje pro budoucnost našich občanů s vizí a programem, který není jen na jedno politické funkční období.“

Antonín Tesařík (poslanec KDU-ČSL)

Konkrétnějších odpovědí se dalo dočkat u lidovců mimo Poslaneckou sněmovnu. V drtivé většině pak zmiňovali partnery z koalice Spolu – ODS a TOP 09.

„Politické strany se stejnými hodnotami a prioritami - pluralitní demokracie, politické a občanské svobody a spolupráce v rámci EU. Z tohoto pohledu se jeví jako nejbližší současná úzká spolupráce v rámci koalice Spolu.“

Jitka Seitlová (místopředsedkyně Senátu)

„Aktuální spolupráce s TOP 09 a ODS se jeví jako názorově blízká.“

Josef Klement (předseda senátorského klubu KDU-ČSL)

Senátorky Ivana Váňová a Eva Rajchmanová nebo radní Karlovarského kraje Oľga Haláková v odpovědi zmínily pouze ODS.

„Možná poněkud překvapující, považuji za něj ODS. Vycházím z komunikace regionální, ale také z postojů současného vedení této strany.“

Oľga Haláková (radní Karlovarského kraje)

Naopak pro 1. náměstka jihočeského hejtmana Františka Talíře je jasnou preferencí TOP 09. Dokonce je v nadsázce označuje za „bratrance a sestřenice“.

„Jednoznačně TOP 09. Pokud se jako lidovci oslovujeme „bratři a sestry“, tak členové TOP 09 jsou pro nás „bratranci a sestřenice“. To říkám samozřejmě s nadsázkou, ale jsem přesvědčený, že tato strana je nám hodnotově nejbližší. Zejména pak její proevropská a konzervativní část. Pro moji generaci, která nezažila odchod pana Kalouska z KDU-ČSL, je vzájemná spolupráce samozřejmě jednodušší.“

František Talíř (1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje)

Politici KDU-ČSL odpovídali na následující otázky:

  1. Změnila se podle Vašeho pohledu KDU-ČSL v poslední době? Pokud ano, je to změna, která vám konvenuje, nebo naopak?
  2. Jak byste definoval KDU-ČSL na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  3. Jaký politický subjekt je pro KDU-ČSL nejpřirozenějším partnerem?
Jan Bartošek
Jan Bartošek
1. místopředseda KDU-ČSL

1. KDU-ČSL je stále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jedna z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. Jsme křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vycházíme z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru naší politiky stojí jistoty pro pracující rodiče, úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidíme v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Chceme ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Petr Hladík
Petr Hladík
místopředseda KDU-ČSL, ministr životního prostředí

1. KDU-ČSL je jednou z nejstarších politických stran v českém prostředí a je součástí široké rodiny Evropské lidové strany. Máme nezpochybnitelné proevropské směřování a je pro nás důležitá svoboda, demokracie, důstojnost člověka a ochrana planety pro budoucí generace. To jsou ideje, které jsou dlouhodobě platné a které zastávají jak starší členové strany, tak i Mladí lidovci a nejmladší členové strany.

2. KDU-ČSL je křesťanskodemokratická strana. V centru naší politiky stojí úcta k lidskému životu, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Naše politika vyrůstá od spodu z občanské angažovanosti. Jsme aktivní ve spolcích a je pro nás důležité aktivně se starat o obce, ze kterých pocházíme. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet svůj potenciál. Klíčová je pro nás podpora rodičů napříč generacemi, vzdělávání, péče o krajinu a životní prostředí. Podporujeme také rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Politika pro nás není o čtyřletém funkčním období, ale o zajištění dobrých podmínek pro život současných i budoucích generací. Proto je pro nás důležité sociálně-tržní hospodářství, udržitelný rozvoj a cirkulární ekonomika.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Tom Philipp
Tom Philipp
místopředseda KDU-ČSL, poslanec

1. Nemyslím si, že by se KDU změnila. Je to hodnotová strana nemající tendenci k populismu což jí v současném politickém spektru odlišuje od mnohých jiných ale nepřináší příliš voličské přízně. Myslíme na budoucí generace a udržitelnost ekonomiky i přírody, jsme jednoznačně proevropští.

2. Středopravicová konzervativní strana. Já osobně patřím spíše k liberálnější části členů KDU, což ale ve společnosti odpovídá stále ještě hodně konzervativnímu myšlení. Mám rád lidi, a proto mám pro jejich potřeby pochopení.

3. Přijatelná je strana postavená na demokratických základech s úctou k lidskému životu a hledající harmonii ve společnosti.

Šárka Jelínková
Šárka Jelínková
místopředsedkyně KDU-ČSL

1. Nemyslím si, že by se KDU-ČSL v poslední době nějak výrazně změnila. Stále je to strana se svojí stoletou historií, se svými hodnotami (především úcta k lidskému životu) a také s jednou z největších členských základen. Velká členská základna v sobě zahrnuje samozřejmě také názorovou pluralitu a to je, dle mého názoru, zdravý a přirozený jev. Tak jak je přirozené, že se společnost vyvíjí a mění.

2. KDU-ČSL v sobě, ve svých genech, má zakódováno, že je stranou, která podporuje solidaritu s těmi, kteří si sami pomoci nemohou, ale také hlásá potřebnost převzetí zodpovědnosti lidí za své životy, za své nejbližší, za své okolí, ve kterém žijí. A naši členové jsou většinou těmi, kteří tuto zodpovědnost berou na svá ramena, jsou aktivní, zodpovědní, ale také solidární a to konvenuje i s mým osobním přesvědčením.

3. Každá strana, kterou můžeme nazvat stranou demokratickou a také stranou zodpovědnou. Strana, které opravdově leží tzv. na srdci svobodná, demokratická a prosperující budoucnost naší země.

Aleš Dufek
Aleš Dufek
předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL

1. Pokud se změnila, určitě méně, než naše společnost, která se mění velmi turbulentně. To je výhoda i nevýhoda tradičních stran. Mně osobně tato „nezměna“ konvenuje.

2. Jsme stranou vycházející z křesťanských hodnot. Jak už jsem uvedl u první otázky, naopak tím, jak se mění společnost, se posunujeme, náš program zůstává hodně podobný. Já osobně se snažím bojovat za zachování svobody slova, myšlení a svědomí, přičemž mám pocit, že čím dál větší části populace tyto hodnoty nepřipadají tak zásadní.

3. Ten, který nejvíce respektuje náš program a hodnoty.

Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. Jsme křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vycházíme z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru naší politiky stojí úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidíme v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Chceme ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Jiří Navrátil
Jiří Navrátil
místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL
Šimon Heller
Šimon Heller
poslanec KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. KDU-ČSL je křesťanská a demokratická strana se sociálním cítěním akcentující svobodu a odpovědnost jedince. Na politickém kompasu bych jí zařadil mírně doprava od středu.

3. Každý demokratický politický subjekt.

David Šimek
David Šimek
poslanec KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Je jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru součástí široké rodiny Evropské lidové strany a proevropské směřování strany je nezpochybnitelné.

2. KDU-ČSL je křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vychází z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru její politiky stojí jistoty pro pracující rodiče, úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chce svobodnou společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidí v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity, na základě sociálně tržního hospodářství. Chce ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Antonín Tesařík
Antonín Tesařík
poslanec KDU-ČSL

1. Jsem již 33 let členem KDU-ČSL a jsem především rád, že jako první strana v politickém spektru tehdejší volbou Pavla Bělobrádka do funkce předsedy nastartovala proces generační obměny. Je dobře, že mladí lidé z Mladých křesťanských demokratů a později Mladých lidovců získali politické zkušenosti, a jako představitelé mladá generace mohou nést odpovědnost a spolurozhodovat o své budoucnosti. Klíčové pro mne je, že KDU-ČSL je stále stejnou stranou, která jako zároveň nejstarší strana pevně stojí na hodnotách postavených na křesťanských základech, má jasně nastavený kompas v turbulencích doby, je nezpochybnitelně proevropská, hájící sociálně tržní ekonomiku, a je součástí velké rodiny Evropské lidové strany.

2. KDU-ČSL je etablovanou politickou stranou již druhé století v oblasti politického středu, jednoznačně vycházející z křesťanské sociální nauky a hodnot. Její vysoký koaliční potenciál vždy předurčovala její jasná čitelnost a srozumitelnost, kdy v centru její politiky stojí úcta k lidskému životu, odmítání veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Jasným středobodem její politiky je podpora rodičů a rodin napříč generacemi, vzdělávání, péče o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, důraz na sociálně tržní hospodaření.

3. Každá nekomunistická politická strana, která je proevropská, stojí na principech svobody a demokracie a pracuje pro budoucnost našich občanů s vizí a programem, který není jen na jedno politické funkční období.

Miroslav Zborovský
Miroslav Zborovský
poslanec KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. Jsme křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vycházíme z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru naší politiky stojí jistoty pro pracující rodiče, úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidíme v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Chceme ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Jitka Seitlová
Jitka Seitlová
místopředsedkyně Senátu, senátorka KDU-ČSL

1. Nejsem historickým členem KDU, takže nemohu posoudit situaci z dlouhodobého pohledu. Domnívám se, že KDU se ve vnitřních vztazích mezi členy a jejich příznivci velmi aktivovala. Zdaleka již není stranou pouze církevní, tak jak je vnímána části veřejnosti, ale naopak se snaží být stranou lidovou, a to vítám.

2. Podle mého názoru je strana lidová uprostřed politického spektra, a tedy je stranou středovou s převahou konzervativních postojů. S tímto směrem se ztotožňuji. V rámci naší politické strany zastávám více liberální křídlo.

3. Politické strany se stejnými hodnotami a prioritami - pluralitní demokracie, politické a občanské svobody a spolupráce v rámci EU. Z tohoto pohledu se jeví jako nejbližší současná úzká spolupráce v rámci koalice SPOLU.

Josef Klement
Josef Klement
předseda senátorského klubu KDU-ČSL

1. KDU-ČSL stojí v současné době před Ideovou a programovou konferencí, která je založena na širokém dotazníkovém šetření v členské základně. Jsou diskutovány základní křesťanské hodnoty v kontextu s aktuální dobou. KDU-ČSL se snaží být moderní stranou, která dokáže oslovit širokou veřejnost.

2. KDU-ČSL je podle mého názoru středovou stranou.

3. Aktuální spolupráce s TOP 09 a ODS se jeví jako názorově blízká.

Josef Bazala
Josef Bazala
místopředseda senátorského klubu KDU-ČSL

1. Myslím, že KDU-ČSL je stále stejná a v České republice je její pozice velmi obtížná. Na levém spektru jsou sociální strany, ve středu a na pravici liberálové, kteří jsou doplněni populisty. Vždy jsme měli zázemí ve věřících spoluobčanech, kterých bohužel ubývá a nenašli jsem recept, jak oslovit zodpovědné, pracovité a poctivé voliče. Vždy jim na nás něco vadí nebo si myslí, že jsme jen pro věřící. Náš program je přitom zodpovědný ke státu i jeho obyvatelům, jen o tom neumíme přesvědčit voliče.

2. Středopravicová konzervativní strana – dokázat se pokud možno postarat sám o sebe, o svoji rodinu a pomáhat slabším a nemocným.

3. ODS a TOP 09.

Patrik Kunčar
Patrik Kunčar
senátor KDU-ČSL

1. Tyto otázky jsou zatím věcí vnitrostranické diskuze v rámci KDU-ČSL o dalším směřování a potencionálních koaličních partnerech. Dokud není rozhodnuto, nebudu svoje názory prezentovat předčasně veřejně.

2. Za mě osobně pravicový konzervativec.

Bohuslav Procházka
Bohuslav Procházka
senátor KDU-ČSL

1. Jsem v tzv. velké politice teprve krátce ale cítím, že tradičně konzervativní postoje se začínají obohacovat i některými liberálnějšími pohledy.

2. KDU ČSL je dle mého pravostředová strana s velkým důrazem na svobodu, spravedlnost, podporu tržní ekonomiky, ochranu lidských práv, podporu tržní ekonomiky, s prorodinným zaměřením a tvoru pevné sociální sítě pro ochranu těch, kteří to skutečně potřebují. V neposlední řadě jsou velmi důležité křesťanské hodnoty.

3. Myslím, že nejbližší jsou postoje TOP 09 a stejně i ODS.

Eva Rajchmanová
Eva Rajchmanová
senátorka KDU-ČSL

1. Ano, vidíme to i na volebních preferencích. V září nás čeká programová a ideová konference, bude prostor si názory vyjasnit a utříbit.

2. KDU-ČSL – středopravá strana, spíše konzervativní. Můj postoj – konzervativní.

3. ODS.

Ivana Váňová
Ivana Váňová
senátorka KDU-ČSL

1. KDU-ČSL je podle mého názoru moderní strana, která dělá v současné době veřejností vnímané nepopulární kroky, které jsou však vedeny s ohledem pro lepší budoucnost našich dětí. Nám skutečně není jedno, jestli za pár let bude na důchody, na lékařkou péči, na důstojný život v domovech pro seniory, na školství, jestli budeme žít ve zdravém životním prostředí, zda budeme mít na výběr kvalitní potraviny, atd. Chovat se zodpovědně by měla veřejnost vnímat jako samozřejmost, která je i mně vlastní.

2. KDU-ČSL je středopravicovou stranou. Moje postoje jsou konzervativní.

3. Na současném politickém spektru je to strana ODS.

Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
senátorka KDU-ČSL

1. Nevím úplně přesně, co máte na mysli poslední dobou. Je jasné, že i má strana se mění, jako se mění celá společnost. A zároveň v něčem zůstává stejná, tedy stále je tím naším hlavním tématem rodina, ochrana a pomoc slabých, pomoc těm, kteří to potřebují, řešení problémů konkrétních lidí. To jsou ostatně důvody, proč jsem v naší straně už přes 30 let. V letošním roce v celé naší straně probíhá plánovaná ideová debata, kdy diskutujeme, jakým důležitým tématům se chceme věnovat i do budoucna, tak, abychom byli naší zemi užiteční. Protože ty výzvy a potřeby se se společností mění, čímž se nevyhnutelně mění i naše strana, ale pořád je základem všeho blízkost lidem a pomoc jim.

2. KDU-ČSL je určitě středovou stranou konzervativního charakteru, a to přesně odpovídá i mým dlouhodobým postojům. Nevrháme se do dobrodružství bez důkladného rozmyslu, nesnažíme se za každou cestu hledat nové cesty jen proto, že je to lákavé a že to vypadá dobře. Snažíme se dělat zodpovědnou politiku – zodpovědnou vůči dědictví našich předků i našim potomkům.

3. Určitě to jsou politické strany současné vládní koalice, zejména v rámci koalice SPOLU.

Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
europoslanec KDU-ČSL

1. V posledních dvou letech se KDU-ČSL snaží oslovit více liberálního voliče. Já osobně zůstávám příznivec konzervativní středopravicové politiky.

2. KDU-ČSL je středopravicová strana křesťansko-sociální a konzervativní. Já osobně zůstávám příznivec konzervativní středopravicové politiky.

3. Nejpřirozenějšími partnery jsou TOP 09 a ODS.

Michaela Šojdrová
Michaela Šojdrová
europoslankyně KDU-ČSL

1. Jako vše se i KDU-ČSL vyvíjí v návaznosti na generační obměnu. Jsem ráda, že nastupující mladá generace přichází s opravdu širokým spektrem vzdělání, zájmů a velkou motivací pro práci v politice, od komunální, až po evropskou úroveň. Nastupující generace v KDU-ČSL má tah na branku, evropský rozhled a přitom stále sleduje křesťansko-demokratické hodnoty. Za velmi pozitivní považuji naše zaměření na ochranu životního prostředí, ve spojení s udržitelným zemědělstvím. Mám na mysli ochranu vody, půdy, a přitom dostatek zdravých a finančně dostupných potravin. To je existenční téma a KDU-ČSL má za tuto politiku velkou odpovědnost. Je to pro nás příležitost i riziko; prostě nesmíme zklamat.

2. KDU-ČSL sama sebe dlouhodobě definuje jako středopravicovou konzervativní stranu se silným sociálním cítěním a já bych dodala i s cítěním ekologickým. V politických otázkách dáváme důraz na ochranu lidské důstojnosti, osobní zodpovědnost a svobodu, ale i solidaritu se slabšími, kteří si sami pomoci nemohou. Já se s touto politickou orientací ztotožňuji, nejen to, tento program ve svých funkcích také naplňuji, ale i spoluutvářím. Za sebe bych zdůraznila ochranu života, života člověka i přírody (zvířat i rostlin), ochranu lidských práv a svobod. Když mluvíme o svobodě, pak vždy upozorňuji na spojení s odpovědností. Myslím, že je to velmi aktuální, například když hovoříme o svobodě slova a boji proti šíření dezinformací.

3. Aktuálně je to TOP 09, což se ukazuje i na evropské úrovni. Obě strany jsou součástí skupiny Evropské lidové strany v Evropském parlamentu (ELS), naše spolupráce funguje velmi dobře. Programově jsme si blízcí i s ODS a svým zaměřením na komunální politiku i se Starosty.

Jan Grolich
Jan Grolich
hejtman Jihomoravského kraje z KDU-ČSL

1. V poslední době přibyl velký důraz na životní prostředí, věci typu milostivé léto, odvaha dělat věci, které jsou potřeba, například důchodovou reformu… Jestli se mají nějak projevovat hodnoty, na kterých stojíme, tak právě takhle.

2. Já vidím křesťansko-demokratickou politiku někde uprostřed. A myslím, že tam jsme.

3. Celostátně určitě partneři ze SPOLU. U nás na jižní Moravě to vnímám podobně. Na městech a obcích to záleží dost na osobnostech, takže se to může obec od obce trochu lišit.

Pavel Hořava
Pavel Hořava
generální sekretář KDU-ČSL

1. Já věřím, že se nezměnila hodnotová podstata KDU-ČSL. Z mého pohledu jsme jedinou hodnotovou stranou na naší politické scéně a to nám dává naprostou výjimečnost. Otázkou však zůstává forma, jak tyto hodnoty předávat společnosti, aby o ně měla zájem. A tady se nám zatím nejlépe nedaří. Neboli jednoduše řečeno, konzervativní hodnotový základ musí zůstat, ale je potřeba najít modernější formu sdělení.

2. KDU-ČSL je středopravá, konzervativní politická strana, i když její voliči jsou také z části ze středolevého spektra. Je to tím, že KDU-ČSL klade ve své politice velký důraz na její sociální aspekt. Já osobně svým založením patřím do pravé části, pro mě je zásadní odpovědnost jednotlivce za sebe a svoji rodinu a řešení problémů v rámci rodiny. Stát tu není od toho aby suploval rodinu. Stát má pomoci především těm kteří si z objektivních důvodů nemohou pomoci samy.

3. Tím, že je KDU-ČSL středovou stranou, má vcelku velký koaliční potenciál a je schopna spolupracovat s demokratickými stranami na pravé i levé části politického spektra. Zcela nepřijatelná je ale spolupráce s extrémistickými stranami jako je např. KSČM či SPD.

František Talíř
František Talíř
náměstek Jihočeského hejtmana

1. Myslím si, že KDU-ČSL se v poslední době dramaticky nezměnila. Výraznější proměna podle mého názoru teprve přijde a nemělo by jít jen o úpravu názvu nebo loga. Vnější obal je samozřejmě důležitý, zásadní je ale to, co je uvnitř. Osobně si moderní křesťansko-demokratickou stranu představuji jako klidnou, konzervativní, konstruktivní a proevropskou sílu, která je čitelná ve svých hodnotách a odmítá laciný populismus.

2. Jsme stranou středovou, mně osobně je blízká zejména středo-pravicová politika. Jeden příklad za všechny. Každý, kdo může pracovat, by měl chodit do práce. Bez práce nejsou koláče, jak říkali naši předkové. Zároveň bych ale o to více podpořil lidi s opravdu závažným handicapem a ty, kteří o ně s velkým nasazením pečují.

3. Jednoznačně TOP 09. Pokud se jako lidovci oslovujeme „bratři a sestry“, tak členové TOP 09 jsou pro nás „bratranci a sestřenice“. To říkám samozřejmě s nadsázkou, ale jsem přesvědčený, že tato strana je nám hodnotově nejbližší. Zejména pak její proevropská a konzervativní část. Pro moji generaci, která nezažila odchod pana Kalouska z KDU-ČSL, je vzájemná spolupráce samozřejmě jednodušší.

Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
náměstek hejtmana Olomouckého kraje

1. Mírná politická (hodnotová, programová) evoluce probíhá, ale nejde o žádnou dramatickou změnu. Revoluce programu a hodnot nepatří k naší tradici, tím spíš, že reprezentujeme hodnoty nadčasové, prověřené staletími. KDU-ČSL se podle mého názoru trochu mění v personální oblasti. Výrazně se omladila a tak, jak jsme byli před 20 lety stranou starších politiků, nyní jsme převážně stranou mladých politiků, či představitelů v mladším produktivním věku. Nehovořím o členské základně, ale o zvolených zástupcích ve veřejných funkcích. Já myslím, že by nám nyní naopak pomohlo získat do viditelných funkcí lidi 50+, 60+. Aby doplnili komplexní pohled na složité otázky a témata současnosti očima zralých lidí na konci produktivního věku, případně mladopenzistů- lidí s životními zkušenostmi. Na mixu životní energie mladších a životních zkušeností starších by KDU-ČSL měla stavět.

2. KDU-ČSL má být středovou, případně středopravicovou stranou se silným sociálním programem- s programem adresné sociální solidarity, reprezentující nesocialistické konzervativní pohledy na život a svět. Ale nemůže to být bigotní, nesnášenlivá parta morousů, kteří chtějí moralizovat a říkat, co mají lidé dělat v soukromí. Máme být luxovskou klidnou silou, máme umět šlápnout na brzdu, když se kára řítí z kopce, protože auto potřebuje k bezpečnému provozu nejen plynový, ale i brzdový pedál. Nejsme progresivisté, ani modernisté. Myslím, že v příštích letech, v příštích desítkách let, bude naše země i svět zoufale potřebovat rozvážnou klidnou sílu, která dokáže bít na poplach, když se objeví hrozba neřízeného vývoje, která dokáže zatáhnout za záchrannou brzdu. Lidem, kteří měli štěstí, že mají schopnosti a zdraví, bychom měli vytvářet podmínky pro jejich profesní, životní úspěch s minimem zásahů státu, v prostředí rovných šancí. A lidem, kteří takové štěstí neměli a mají nějaký hendikep, nemohou si pomoci sami, máme přiměřeně pomáhat, podporovat je a doprovázet. V jejich přirozeném prostředí. Tak vidím roli KDU-ČSL a to jsou i moje osobní postoje.

3. Nejdříve naopak řeknu s kým určitě ne: považuji za správné a nezbytné, že si výslovně zakazujeme spolupráci s extremisty - komunisty a nacionalisty. Naopak, pokud by se TOP09 vrátila ke konzervativním základům, na kterých vznikla, byla by pro mě osobně úplně nejbližším, strategickým, dlouhodobým partnerem. Ve druhém sledu bych řekl- obě strany koalice Spolu, tedy i ODS. Z ostatních stran dokážeme velmi dobře spolupracovat se všemi subjekty, které vedou normální, komunikativní lidé.

Oľga Haláková
Oľga Haláková
radní Karlovarského kraje

1. KDU-ČSL prochází přirozeně vývojem vstupem nových reprezentantů ve funkcích ve všech organizačních stupních strany. Je logické, že se názorově liší, ale přesto nevnímám popření základních postojů, charakteristických pro tuto stranu. Jinak jsem přesvědčena, že je správné posouvat se názorově, vzhledem k přirozenému vývoji společnosti a změnám v ní.

2. KDU-ČSL – strana konzervativní a můj osobní postoj – přikláním se k liberalizmu

3. Možná poněkud překvapující, považuji za něj ODS. Vycházím z komunikace regionální, ale také z postojů současného vedení této strany.

Jakub Grim

Související témata: KDU-ČSL, Marie Jílková, Marian Jurečka, Jan Bartošek, Tom Philipp, Petr Hladík, Jan Grolich, Aleš Dufek, Jiří Čunek, František Talíř, Pavla Golasowská, Nina Nováková, Šimon Heller, Hayato Okamura, Tomáš Zdechovský, Marek Výborný, lidovci, Stranický kompas iROZHLAS.cz