Na řešení katastrof šly miliardy. Kvůli váhání ministerstva nenakoupila policie potřebnou techniku

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval peníze určené na připravenost proti katastrofám. Sledoval, jak s miliardami z Evropské unie a státního rozpočtu nakládaly ministerstva vnitra a pro místní rozvoj, ale také další subjekty. Ministerstvo pro místní rozvoj neznalo podle kontrolorů potřeby hasičů, policistů a záchranářů. A kvůli váhání resortu vnitra nepořídila policie potřebnou techniku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí

Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na nakládání s penězi v letech 2018 až 2022. Zároveň upozornil, že z příslušného operačního programu bylo čerpáno od roku 2015 do roku 2022 celkem 5,1 miliardy korun.

Peníze měly být využity na pořízení techniky, modernizaci vzdělávacích a výcvikových středisek a na stavební úpravy stanic pro posílení jejich odolnosti v podmínkách mimořádné události. Nejúspěšnější v čerpání peněz byli ze složek integrovaného záchranného systému (IZS) hasiči.

Zpožděné nákupy i auta stará 39 let. Resort neúčelně nakládal s armádním rozpočtem, zjistili kontroloři

Číst článek

Z peněz na techniku, které se rozdělovaly jako první, nedostali policisté na rozdíl od hasičů ani korunu. 

„Z přehledu projektů a množství čerpaných peněz na zajištění techniky pro IZS vyplývá, že zatímco hasičský záchranný sbor realizoval 171 projektů za 1,658 miliardy korun, na straně Policie ČR je vykázáno nulové čerpání. Zdravotnická záchranná služba uskutečnila dva projekty v celkové hodnotě 101 milionů korun,“ uvedli kontroloři.

Policie podala neúspěšně deset žádostí o podporu v celkové výši asi 170 milionů korun. Chtěla přitom nakoupit techniku pro termovizní vidění, vozidla do náročných terénů, mikrobusy pro převoz lidí nebo technické zázemí pro psy.

„Kontroloři odhalili, že ministerstvo vnitra nevymezilo včas aktuální potřeby Policie ČR, takže ta nakonec potřebnou techniku nepořídila,“ zdůvodnili kontroloři.

„Po aktualizaci potřeb a předložení žádostí o podporu už byly alokované peněžní prostředky na pořízení techniky vyčerpány dalšími složkami integrovaného záchranného systému,“ dodali.

Policie ve výhodě

Ministerstvo přiznává, že nastavení pravidel i samotné výzvy o čerpání prostředků pro policii nebyly nastaveny včas a zcela správně.

Zásadní však je, že prostředky dotačního titulu nezůstaly nevyčerpané a stihl je využít další bezpečnostní sbor, sdělil pro agenturu ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

Požadavky policie budou podle něj moct být uspokojeny v příštím programovém období. I v reakci na čerpání policie v minulém programovém období nastavíme poměr čerpání nově přidělených prostředků 60 procent ku 40 procent ve prospěch policie, dodal.

Přínos peněz?

Nejvyšší kontrolní úřad dále upozornil, že ministerstvo pro místní rozvoj nastavilo cíle podpory bez znalosti potřeb policistů, hasičů a záchranářů.

„Dalším ze zjištění je fakt, že ministerstvo pro místní rozvoj nastavilo způsob sledování cílů a dopadů podpory tak, že nevyhodnotí skutečný přínos vynaložených peněžních prostředků,“ poznamenali kontroloři s tím, že na problém upozorňovali již dříve.

Podle kontrolního úřadu pak příjemci vesměs čerpali peněžní prostředky hospodárně a efektivně. „Podpořené aktivity u vybraných příjemců obecně přispívaly k dosažení vyšší ochrany života, zdraví osob, majetku a hospodářských aktivit ve vazbě na nová rizika a změny klimatu,“ uzavřeli kontroloři.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme