S komisí k privatizaci OKD souhlasí i ČSSD. Chce ale zkoumat i období před rokem 2004

Sociální demokraté podpoří ve sněmovně vznik vyšetřovací komise k privatizaci těžební firmy OKD a vyšlou do ní končícího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Požadovat budou, aby se komise soustředila i na ztrátu majority státu před rokem 2004. Novinářům to v úterý řekla místopředsedkyně sněmovní frakce ČSSD Kateřina Valachová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Darkov na Karvinsku, sídlo společnosti OKD

Důl Darkov na Karvinsku, sídlo společnosti OKD | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Terčem kritiky bývá kvůli údajně nevýhodné privatizaci OKD tehdejší ministr financí, končící premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.

Prodej OKD: vláda věděla o vyšší nabídce. Svoboda s Šimonovským chtěli rozhodnutí odložit

Číst článek

Piráti, kteří získali pro vznik komise dostatek hlasů, by ji chtěli ustavit do Vánoc. V úterý o ní poslanci mají rozhodovat. Do čela komise Piráti nominují poslance Lukáše Černohorského. „Doufám, že (komise) bude moct konstatovat, jakým způsobem došlo k prodeji do soukromých rukou,“ řekl k záměru komise novinářům.

Klub hnutí ANO do komise nominuje Josefa Hájka, který pochází z Moravskoslezského kraje, řekl novinářům šéf sněmovní frakce nejsilnější strany Jaroslav Faltýnek.

Komise má podle Pirátů prověřit privatizaci černouhelné společnosti, závěry by měla předložit do deseti měsíců od svého vzniku. Každá sněmovní strana by v komisi měla mít jednoho člena. Piráti pro svůj záměr získali devět desítek podpisů napříč politickým spektrem, sociální demokraté na seznamu chyběli.

Bakala miliardy OKD vracet nehodlá. 'Žaloba nahrazuje fakta bulvárem,' vzkázal soudu jeho právník

Číst článek

Komise by měla prověřit převod akcií OKD do vlastnictví jiných osob a také okolnosti, za jakých stát snížil svůj podíl ve firmě, a tím pádem přišel o možnost kontrolovat firmu. Komise má také prověřit prodej minoritního podílu státu a následné plnění závazků nabyvatele akcií. Má též prošetřit činnost státních orgánů a osob, které za majetkové operace při privatizaci odpovídaly. 

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Privatizaci OKD řeší soud, u něhož čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku. Sobotka vystupuje v procesu jako svědek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme