Dostupnost paliativní péče se lepší. Ministerstvo ale selhalo při plánování nových lůžek, zjistili kontroloři

Kvalita i dostupnost péče o nevyléčitelně nemocné v Česku se v letech 2017 až 2021 zvýšila, ministerstvo zdravotnictví však selhalo při plánování nových hospicových lůžek. Lepší je rovněž vybavenost zařízení poskytujících tento druh služeb a zvýšila se informovanost odborné i laické veřejnosti, konstatuje NKÚ.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocniční lůžko

Nemocniční lůžko | Zdroj: Shutterstock

U příjemců dotací zjistili kontroloři v několika případech jen méně závažná porušení podmínek. V pondělní zveřejněné zprávě to uvádí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Reakci ministerstva zdravotnictví zjišťujeme.

Peníze Evropské unie a státu určené na podporu paliativní péče vedly podle kontrolorů ke zlepšení dostupnosti domácí paliativní péče i péče o nevyléčitelně nemocné v nemocnicích a hospicích. Lepší je rovněž vybavenost zařízení poskytujících tento druh služeb a zvýšila se informovanost odborné i laické veřejnosti, konstatuje NKÚ.

Elektronizace zdravotnictví se zpožďuje, lékaři stále nemohou sdílet údaje, kritizuje kontrolní úřad

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví však podle kontrolorů selhalo při plánování investičního programu, jehož hlavním cílem bylo navýšit za 67,5 milionu korun počet hospicových lůžek o 40. „Tento plán v roce 2021 – tedy již v průběhu programu – snížilo na polovinu, avšak cenu ponechalo na původní výši,“ konstatuje NKÚ.

Při přípravě programu podle něj resort neprovedl řádnou analýzu předpokládaných nákladů na vznik jednoho nového hospicového lůžka a významně tyto náklady podhodnotil.

„Kvůli nerealistickému plánu ministerstva zdravotnictví nebyl tento záměr dosud splněn a část prostředků připravených k podpoře zůstala v uvedených letech nevyužita,“ konstatoval NKÚ. Podle výpočtů kontrolorů bylo v letech 2017 až 2021 vyčerpáno pouze 6,3 procenta z plánované částky 80,5 milionu korun.

Schůzka s Válkem prosincové protesty mladých lékařů neodvrátila. Akutní péče podle nich ohrožena nebude

Číst článek

Nevyužito zůstalo také přes 30 procent dotací spolufinancovaných z rozpočtu EU na projekty domácí paliativní péče a přes deset procent peněz na projekty nemocniční paliativní péče.

Kontroloři dále odhalili, že ministerstvo nerozdělovalo dotace vždy transparentně a chybovalo při administraci projektů. NKÚ rovněž poukazuje na to, že ministerstvo provedlo v letech 2017 až 2021 minimum kontrol využití dotací poskytnutých ze státního rozpočtu.

Naproti tomu u projektů spolufinancovaných z unijního rozpočtu ministerstvo kontrolovalo všechny příjemce, zjistilo nedostatky a ukládalo nápravná opatření.

Zvýšení příspěvku, nebo započítání péče do výměru důchodu. Vláda zvažuje podporu těch, co pečují o jiné

Číst článek

Kromě ministerstva zdravotnictví prověřil NKÚ i 12 vybraných poskytovatelů paliativní péče. V některých případech kontroloři zjistili méně závažná porušení podmínek, za kterých jim byly dotace poskytnuty.

„Kontrolované projekty, zaměřené na problematiku mobilní specializované paliativní péče a činnost nemocničních paliativních týmů, plnily stanovené cíle,“ uzavřel NKÚ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme