Stodolovi dostali doživotní tresty

Doživotní trest vyměřil Krajský soud v Hradci Králové sériovým vrahům, manželům Stodolovým. Sedmatřicetiletý Jaroslav a jeho o čtyři roky mladší manželka Dana tak dostali za sérii osmi vražd a dalších trestných činů nejvyšší možný trest podle českého práva. V případě vzorného chování ve vězení,ale smí po uplynutí 20 let žádat o předčasné propuštění. Rozsudek není pravomocný, protože Stodola i Stodolová se proti němu odvolali. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Podle obžaloby se manželé dopustili celkem 21 trestných činů, při kterých získali 400 000 korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana a Jaroslav Stodolovi

Dana a Jaroslav Stodolovi | Foto: Alexandra Mlejnková

Soud dospěl k závěru, že vina obou manželů na vraždách a loupežích byla prokázána. Soudce je rovněž přesvědčen, že při vraždění oba manželé úzce spolupracovali. Nepřijal tedy tvrzení Dany Stodolové, že se na usmrcování obětí nijak nepodílela.

Protože při loupežných přepadeních používali dušení a škrcení lidí, kteří se v podstatě kvůli svému stáří neměli šanci bránit, bylo jejich jednání označeno za vysoce společensky nebezpečné. K tomu přispívá i fakt, že vražděním likvidovali svědky své trestné činnosti.

Rozsudek není pravomocný, protože Jaroslav Stodola i jeho žena Dana se proti němu odvolali. Státní zástupkyně Renáta Vesecká si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Doživotní tresty pro oba obžalované v závěrečné řeči navrhla státní zástupkyně. Obhájce Jaroslava Stodoly pro svého klienta navrhoval maximálně pětadvacetiletý trest. Advokát Dany Stodolové i v závěrečné řeči trval na obhajobě své klientky, která tvrdí, že nikdy nevraždila. Podle advokáta by tedy měla dostat mnohem nižší trest - za dostačující k její nápravě by považoval patnáctileté vězení.

Stodolová se v průběhu procesu snažila vinu svalit na manžela. Údajně byla pod jeho silným vlivem a ve vraždění mu nedokázala zabránit. Vůdčí úlohu Jaroslava Stodoly ale podle státní zástupkyně Vesecké vylučují soudní znalci. "Někdy byla iniciátorkou obžalovaná, jindy zase obžalovaný."

Stodolovi často na místech činů manipulovali se stopami. Snažili se navodit dojem, že šlo o náhlé úmrtí, nešťastné náhody nebo sebevraždy. Kutnohorští policisté případy čtyř zavražděných nejprve uzavřeli s tím, že jde o sebevraždu, náhlé úmrtí či odchod z domova. Čtyři bývalé vedoucí pracovníky okresního policejního ředitelství navrhla Inspekce ministra vnitra obvinit z nedbalostního maření úkolu veřejného činitele.

Policejní prezident Jiří Kolář navíc nařídil přezkoumat případy starších sebevražd. Podle něj šlo o celkem 552 vytipovaných spisů, "ty případy, které přicházejí do úvahy jako podezřelá úmrtí anebo sebevraždy. My tím, že jsme se dopustili selhání v prvotním šetření u případu Sodolových, tak jsme musel tyto pochybnosi rozptýlit. V současné době jsme už ve fázi téměř ukončení toho přezkumného šetření, máme z těch z těch 552 spisů prověřeno už 538."

Podle Koláře se z víc než 500 vytipovaných spisů zatím objevilo jen 24 kauz, které vzbudily pochybnosti. Policie je dál přezkoumává. Výsledek by měl být znám do jednoho až dvou měsíců.

Jiří Máslo, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme