Francie, Srbsko a Maďarsko. Čínský prezident Si Ťin-pching poprvé od pandemie přijel do Evropy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí ve Francii zahajuje dvoudenní návštěvu, která má být oslavou 60 let od navázání francouzsko-čínských diplomatických styků. Při své první cestě do Evropy od pandemie covidu-19 je Si Ťin-pching tento týden navštíví také Srbsko a Maďarsko.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Gabriel Attal vítá na letišti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při příletu na dvoudenní oficiální státní návštěvu

Francouzský premiér Gabriel Attal vítá na letišti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při příletu na dvoudenní oficiální státní návštěvu | Foto: Stephane De Sakutin | Zdroj: Reuters

Čínský prezident do Paříže dorazil už v neděli. Po příletu prohlásil, že vztahy mezi Čínou a Francií jsou vzorem mírového soužití a spolupráce mezi zeměmi s odlišnými systémy.

Francouzští Ujguři kritizují Macrona. Jednáním se Si Ťin-Pchingem podle nich podporuje čínský režim

Číst článek

Během návštěvy, která potrvá do úterý, se Si setká s prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle médií s ním chce diskutovat mimo jiné o obchodních otázkách a o spolupráci v různých oblastech a také o mezinárodních krizích, včetně války na Ukrajině a situace na Blízkém východě, a o globálních problémech, zejména o klimatické krizi.

Na pondělí je v Paříži plánována i třístranná schůzka Macrona, Siho a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Hovořit by měli zejména o možnostech ukončení války na Ukrajině.

Peking opakovaně vyzývá k diplomatickému řešení tohoto konfliktu, zároveň ale odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit a nadále udržuje s Moskvou přátelské vztahy. Západní země žádají Čínu, aby ohledně války na Ukrajině vyvinula na Rusko tlak.

Podle Elysejského paláce zavítá Si Ťin-pching také do jihofrancouzského departementu Hautes-Pyrénées.

Boj s dezinformacemi na Tchaj-wanu v čínském stínu. ‚Využívají strachu z války,‘ vnímá ověřovatelka

Číst článek

Pobouření vyjádřila v pátek francouzská ujgurská komunita, podle níž je státní návštěva čínského prezidenta „povzbuzením, aby Čína pokračovala ve svých zločinech“. Siho komunita označila za „popravčího ujgurského lidu“ odpovědného za „genocidu Ujgurů“.

Čína je v Evropě kritizována mimo jiné kvůli špionážním a kyberšpionážním aktivitám, ze kterých letos osoby údajně napojené na Čínu obvinilo několik zemí včetně Británie a Německa.

Rozruch vyvolala zejména kauza asistenta německého europoslance a lídra kandidátky Alternativy pro Německo Maximiliana Kraha, který je podezřelý právě ze špionáže pro Peking.

Znepokojení na unijní úrovni vyvolávají také čínské obchodní praktiky. Čínská diplomacie naopak v souvislosti s tím v dubnu obvinila Evropu z protekcionismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme