Facebook selhal při kontrole nenávistného obsahu, který vedl k vyhlazování Rohingů, uvedla Amnesty

Facebook, vlastněný Metou, je spoluzodpovědný za násilnosti, které páchal a dále páchá myanmarský režim na etniku Rohingů, říká nová zpráva Amnesty International. Přináší důkazy, že Meta věděla nebo měla vědět, že algoritmus Facebooku podporoval šíření nenávistného obsahu proti Rohingům.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti Rohingů vstupují do řeky Naf na hranici mezi Barmou a Bangladéšem

Děti Rohingů na hranici mezi Myanmarem a Bangladéšem | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

„V roce 2017 myanmarský režim zabíjel, znásilňoval, mučil a vyháněl tisíce lidí. Vše se odehrávalo v rámci nenávistné kampaně vedené vojenskými složkami za účelem etnické čistky obyvatel,“ prohlásila Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International.

Muslimští Rohingové, kteří obývají Rakhinský stát na jihozápadě země, se řadu let musí vyrovnávat s diskriminací ze strany státu. V roce 2017 vyeskalovaly vojenské složky Myanmaru nenávistnou kampaň a čistku obyvatelstva za účelem zničit etnikum Rohingů.

Nenávistnou kampaň vedl armádní generál Min Aun Hlain, který se po vojenském převratu na začátku roku 2021 ujal moci v zemi.

Nejvíc mě sebral případ znásilněné těhotné holčičky, říká pracovnice Lékařů bez hranic v Bangladéši

Číst článek

Kvůli násilnostem muselo Myanmar opustit přes 900 000 Rohingů, většina z nich uprchla do sousedního Bangladéše a do dnešního dne pobývají v přeplněných uprchlících táborech. Jak uvádí Human Rights Watch, dalších 600 000 Rohingů, kteří v zemi zůstali, jsou vystavováni násilí a perzekucím ze strany režimu.

Podle vyšetřování OSN z roku 2018 došlo v tomto období ke genocidě Rohingů, ke které přispěla i vláda Aun Schan Su Ťij.

Právě k násilnostem, které vyvrcholily roku 2017, vedla nenávistná kampaň a šíření nenávistného obsahu proti Rohingům na facebooku.

„S většinou lidé jsme vycházeli dobře, ale některé nacionalistické hlasy eskalovaly nenávist vůči Rohingům na facebooku. Lidi, kteří byli dobří, změnili názor a blízká komunikace se změnila na nenávist,“ řekl agentuře AP jednadvacetiletý Maung Sawyeddollah, který ze země uprchl.

Barmská menšina Rohingů žaluje sociální sítě za podněcování násilí, chce odškodnění 3,5 miliardy

Číst článek

Podle zprávy Amensty Meta selhala při kontrole obsahu a dopustila, aby se pomocí její platformy šířila nenávist vedoucí k etnickému vyhlazování, přestože by měla podle mezinárodních standardů takovou prevenci zajistit a být za ni zodpovědná.

Zpráva také popisuje studii z roku 2012, podle které Meta věděla, že její algoritmy mohou způsobit vážné škody v reálném světě. Podle vlastního výzkumu společnosti Meta z roku 2016 posiluje jejich „systém doporučení“ extremismus. Amnesty nyní usiluje, aby společnost Meta sjednala nápravu.

Mluvčí Mety se podle agentury AP odmítl ke zprávě Amnesty vyjádřit. Ve svém prohlášení Meta uvedla, že „stojí za mezinárodním společenstvím a podporuje snahy dohnat lidi, kteří násilnosti způsobili, k zodpovědnosti“.

Klára Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme