USA finálně schválí zbrojní pomoc Ukrajině tento týden. Část dodávek získá Kyjev v řádu dnů

Americká zbrojní pomoc pro Ukrajinu v hodnotě přibližně 1,4 bilionu korun už je schválená Sněmovnou reprezentantů. Teď míří do senátu. Prezident Joe Biden o to Kongres požádal už před půl rokem.

Sledovali jsme online Washington (Aktualizováno: 12:11 22. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják 1148. samostatné dělostřelecké brigády Vzdušných útočných sil Ukrajiny připravuje houfnici M777 k palbě na ruské jednotky uprostřed ruského útoku na Ukrajinu v Doněcké oblasti na Ukrajině

Ukrajina může nakoupit další sestavy protivzdušné obrany k ochraně měst, protitankové střely, raketomety (ilustrační foto) | Foto: Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Pravděpodobně ještě tento týden by měl pomoc pro Ukrajinu schválit Senát. Poté se dostane k podpisu prezidentovi Bidenovi. Sice měl mít Senát týdenní přestávku, ale předseda demokratické většiny Charles Schumer svolal schůzi tak, že budou hlasovat jak o pomoci Ukrajině, tak Izraeli, tak indopacifického regionu, to znamená především Tchaj-wanu.

Ukrajinci prohrávají, Západ musí rychle dodat zbraně. Jinak budou ‚Putinovým odrazovým můstkem‘

Číst článek

Je zřejmé, že Senát schválí všechny zákony, protože už na začátku února posvětili senátoři prakticky celý stejný balík zákonů. Byla na tom nadstranická shoda mezi demokraty a republikány.

Ve Sněmovně reprezentantů se ale schvalovala pomoc každému regionu zvlášť. A Senát teď musí hlasovat o sněmovních verzích zákonů.

Prezident Biden už před hlasováním ve sněmovně řekl, že zákony podepíše ihned, aby světu vyslal jasný signál. „Stojíme při našich přátelích a nenecháme Írán a Rusko vyhrát,“ řekl Biden. 

Článek pokračuje pod online reportáží.

Dodávky do několika dní

Některé dodávky by měla Ukrajina dostat už v řádu dnů. Aspoň to minulý týden říkal mluvčí amerického ministerstva obrany Patrick S. Ryder. Pentagon má totiž síť skladů nejenom na území Spojených států, ale i v Evropě a v nich má třeba střely do systému protivzdušné obrany, rakety, zbraně, také munici ráže 155 milimetrů pro houfnice, která je velice žádaná.

Od USA potřebujeme zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu, apeluje Zelenskyj

Číst článek

Podle nejmenovaného činitele Pentagonu citovaného agenturou AP tak může z evropských skladů přemístit zbraně velmi rychle na Ukrajinu. Některé skoro ihned, jakmile to vrchní velitel, to znamená prezident Biden, nařídí.

Další zásoby jsou na americkém území. Třeba v muničním skladu McAllister v Oklahomě jsou podle agentury AP miliony dělostřeleckých nábojů, a to i ty velmi žádané ráže 155 milimetrů. To jsou i ty, které shromažďuje česká muniční iniciativa.

Ukrajinské nákupy v USA

61 miliard dolarů, tedy jeden bilion a 400 miliard korun, je obrovská suma. Ukrajina za to může nakoupit další sestavy protivzdušné obrany k ochraně měst, protitankové střely, raketomety. 

Kyjev nejspíš nebude kupovat děla, letadla a dalekonosné rakety k ohrožení ruského vnitrozemí. To by se jim možná nepodařilo koupit. Hlavně budou Ukrajinci nakupovat americké zbraně.

Historická role republikána Johnsona při hlasování o pomoci Ukrajině. Riskoval post, poukazuje odborník

Číst článek

To znamená, že peníze, které Spojené státy poskytnou Ukrajině, zůstanou doma a dají práci americkým zbrojovkám.

Ukrajina rovněž neutratí celých 61 miliard za zbraně. Zhruba třetinu z toho, v přepočtu asi 474 miliard korun, si nechají Spojené státy, aby za to doplnily i sklady, protože už poskytly zbraně Ukrajině předtím.

Na nové nákupy bude mít Ukrajina přibližně 14 miliard dolarů (skoro 332 miliard korun).

Dalších 9 miliard (213 miliard korun) dostane na hospodářskou pomoc, na fungování státu, na školství, zdravotnictví a tak dále.

Oproti původnímu návrhu, který byl schválen v únoru Senátem, už to není grant o 9 miliardách dolarů, ale je to jakási odpustitelná půjčka a o jejím splácení nebo odpuštění může rozhodovat prezident. To byla také podmínka republikánů, kterou chtěli vložit do zákona a chtěl ji tam ostatně mít také prezidentský kandidát Donald Trump.

Úleva na Ukrajině

Nedostatek zbraní a munice způsobil, že Ukrajinci jen stěží udržují pozice na frontě. Někde museli ustoupit. Výsledek hlasování ve Sněmovně reprezentantů představoval pro Kyjev úlevu a naději, že se podaří zastavit postup ruských sil v nejhorších bodech.

Moskva: USA zabředají do hybridní války s Ruskem. Dopadnou jako ve Vietnamu či Afghánistánu

Číst článek

Pozemní operace se vedou zejména u Kupjansku v Charkovské oblasti a západně od Bachmutu u města Časiv Jar, kde se Rusové pokoušejí dobýt strategicky důležité výšiny a otevřít si tak cestu k velkým městům Donbasu. Bojuje se také západně od Avdijivky, kterou Rusové také dobyli a Ukrajinci se odtud museli mimo jiné i kvůli nedostatku munice stáhnout.

Reakce Kyjevu na rozhodnutí americké sněmovny je proto nesmírně příznivá.

Prezident Volodymyr Zelenskyj očekává, že v balíku americké pomoci budou především zbraně delšího doletu a také dělostřelecká munice, která je v pozemních operacích nezbytná.

Ruská ofenziva

Na schválení balíku se čekalo půl roku. Americká pomoc má dorazit včas, tedy do začátku léta, kdy podle informací západních rozvědek Rusko chystá velkou ofenzivu.

Kreml se chystá mobilizovat k červnu asi 300 000 nových vojáků. Před nimi je ještě výcvik, ale ten bude trvat několik měsíců. A na podzim nebo na začátku zimy se špatně zahajuje ofenziva.

Je proto velmi pravděpodobné, že Rusko se o ofenzivu pokusí v době, kdy bude Ukrajina ještě oslabená a nemá k dispozici slíbené zbraně z americké pomoci.

Pavel Novák, Martin Dorazín, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme