Pákistán potvrdil, že při útoku radikálů pod Nanga Parbatem zahynuli i dva Slováci

Při útoku radikálů na zahraniční turisty pod horou Nanga Parbat v Pákistánu zahynuli i dva slovenští horolezci. Potvrdily to pákistánské úřady. Základnu horolezců v oblasti Gilgit - Baltistán na hranicích s Čínou a Kašmírem napadli příslušníci pákistánské odnože radikálního hnutí Tálibán. Zabili 11 lidí včetně deseti cizích státních občanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s jedním z mrtvých turistů, na které zaútočili radikálové v Pákistánu

Rakev s jedním z mrtvých turistů, na které zaútočili radikálové v Pákistánu | Zdroj: Reuters

Pákistánské úřady uvedly, že mezi oběťmi jsou Slováci Anton Dobeš a Peter Šperka. Slovenské ministerstvo zahraničí to zatím nepotvrdilo.

Dobeš a Šperka byli podle slovenských médií členy ukrajinsko-gruzínské expedice. Patřili ke špičkovým horolezcům. Šperka pracoval jako profesionální záchranář Horské služby ve Vysokých Tatrách a měl za sebou řadu výstupů. Zkušenosti z Himálaje měl i Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace přinesl ve vysílání Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Radikálové napadli horolezce v přestrojení za policisty v noci ze soboty na neděli. Údajně to byla pomsta za útoky amerických bezpilotních letadel v Pákistánu. Všechny expedice na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat byly zrušeny a 51 lezců z 18 zemí, kteří se na hoře nacházeli, bylo vyzváno k sestupu.

Podle agentury AP se k útoku přihlásila pákistánská odnož radikálního hnutí Tálibán, podle Reuters militantní skupina Džundulláh. Informace ale nemusejí být v rozporu. Tálibán má totiž odnož Džundul-Hafsa, takže mohlo dojít i k posunu názvu. Téměř jistě se ale jednalo o místní sunnitské extremisty.

Útok na sportovce ve velmi odlehlé oblasti, kam nevedou žádné sjízdné cesty a těla obětí musel transportovat vrtulník, má symbolický význam. Teroristé museli jít na místo pěšky mnoho hodin, aby tak ukázali, že jsou schopni zasáhnout kdekoli v Pákistánu.

Pákistánci v Karáčí protestují proti útoku islamistů na horolezce | Foto: ČTK/AP

Úřady i horolezci spoléhali na to, že oblast Gilgit-Baltistán byla dosud klidná a bez přísných bezpečnostních opatření, jako například v Péšáváru, kde je nebezpečné vycházet na ulici a také se tím cizinci řídí. Pod horou Nanga Parbat však útok nikdo nečekal. Místní lidé proti masakru demonstrují, protože se bojí o obživu.


Zvětšit mapu

Helena Berková, Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme