Tisíce tun odpadků, hmyz a krysy. Obyvatelé Pásma Gazy kromě války sužuje i ekologická katastrofa

Obyvatele Pásma Gazy, kde od loňského října Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, každý den čelí obavám z bombardování a mají problém sehnat jídlo. Kromě toho je ale ohrožují také tisíce tun odpadků, které se tam hromadí kvůli kolapsu základních služeb a ve vedru se rozkládají. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci procházejí kolem trosek domů a budov v severní části Pásma Gazy

Palestinci procházejí kolem trosek domů a budov v severní části Pásma Gazy | Foto: Mahmoud Issa | Zdroj: Reuters

„Odpad se stále hromadí a tekoucí voda je vzácná,“ varoval minulý týden úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA.

Světová zdravotnická organizace (WHO) už v lednu varovala před skokovým nárůstem infekčních nemocí, jako je hepatitida A, kvůli nehygienickým podmínkám v Pásmu Gazy.

Minulý týden ale navíc byla oblasti vedra s teplotami přes 30 stupňů Celsia, což přispívá k rozkladu nahromaděných odpadků, kde se množí potkani a mouchy, které pak mohou přenášet infekční nemoci.

Tribunál v Haagu by mohl vydat zatykač na Netanjahua. USA a Izrael se tomu snaží zabránit

Číst článek

„Je to poprvé, co jich (much a potkanů) vidíme tolik, kvůli znečištění a odpadkům, které se válí všude kolem,“ řekla AFP žena v uprchlickém táboře Džabálija na severu Gazy.

Katastrofální je situace na jihu Pásma Gazy ve městě Rafáh a jeho okolí, kde v nuzných podmínkách už několik měsíců přebývá na 1,4 milionu lidí, z nichž většina utekla před boji v ostatních částech oblasti.

„Nahromadilo se tu přes 90 000 tun odpadu a s rostoucími teplotami je to skutečná zdravotní a ekologická katastrofa,“ řekl deníku The National mluvčí magistrátu města Gaza.

Upozornil rovněž na zvýšený nárůst počtu hlodavců a hmyzu a také na skokový nárůst počtu lidí nakažených infekčními kožními chorobami, střevními a žaludečními potížemi a hepatitidou.

Podle radnice města Gaza její vedení spolu s dobrovolníky organizuje sběr odpadu a jeho spalování na dočasných skládkách. Při tom se ale uvolňují toxické plyny, které dál ničí ovzduší už tak znečištěné izraelským bombardováním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme