Poslední start raketoplánu Endeavour byl odložen

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír kvůli technickým problémům zrušil dnešní start raketoplánu Endeavour. Ten měl odletět před 22. hodinou středoevropského času. V minulých dnech v okolí mysu Canaveral zaznamenaly bouřky, ty ale nebyly bezprostřední příčinou odkladu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední start raketoplánu Endeavour byl odložen

Poslední start raketoplánu Endeavour byl odložen | Zdroj: Reuters

Poslední mise raketoplánu se tak uskuteční nejdříve za 48 hodin. Přesný čas ale není znám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech, proč raketoplány končí, mluvil na radiožurnálu odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Na start raketoplánu se přitom vypravily tisíce lidí, včetně amerického prezidenta Obamy a jeho rodiny.

Vesmírné plavidlo by mělo na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS dopravit magnetický spektrometr v hodnotě dvou miliard dolarů. Od roku 1992 absolvoval raketoplán už 24 misí a celkem na oběžné dráze strávil přes 280 dní.

Budou chybět

„Program raketoplánů se rozjel v roce 1972 a první start raketoplánu nastal v roce 1981. To znamená, že ta technika má za sebou více než třicet let, byť s různými modernizacemi. Jenomže raketoplány byly navrženy na desetileté používání, takže přesluhují. Využívají technologie 60. a 70. let. Říká se, že pouze pro program raketoplánů musí být v USA udržováno více než 3000 výrobních linek, které jsou jinak na nic, protože pochopitelně elektroniku a počítače z té doby nikdo nechce. Ale platit se to musí,“ vysvětluje odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl důvody, proč raketoplány končí.

„Do programu raketoplánů ročně tečou čtyři až pět miliard dolarů a to bez závislosti na počtu startů. To je čtvrtina rozpočtu americké kosmonautiky. Jedná se tedy o takovou kouli na noze americké kosmonautiky,“ pokračuje Přibyl a dodává:

„O mnoho schopností raketoplánů přijdeme nenahraditelně a definitivně. Jde například o opravy družic na oběžné dráze nebo o dopravu nákladu z oběžné dráhy na zemi. Ruské kosmické lodi Sojuz zvládnou dopravovat pouhých 50 kilogramů oproti patnácti tunám, které zvládají raketoplány.“

V dohledné době nebudou mít Američané voji kosmickou loď a budou odkázáni na dopravní služby jiných zemí.

Adéla Havránková, Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme