Kosatík: Proruské nadšení obrozenců na Slovensku přežilo všechny nárazy novějších dob. Češi vystřízlivěli

Předseda slovenské vlády Robert Fico na návštěvě Užhorodu prohlásil, že podpoří integraci Ukrajiny do EU i finanční pomoc Kyjevu. Zároveň zopakoval, že nevěří ve vojenské řešení konfliktu a že by případné členství Ukrajiny v NATO blokoval. Podle publicisty Pavla Kosatíka je na Slovensku náklonnost vůči Rusku historickou záležitostí a řada Slováků je stále přesvědčena o tom, že v ruské náruči by jim bylo nejlépe.

Jak to vidí Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spisovatel a publicista Pavel Kosatík

Oproti Slovákům začali podle publicisty Pavla Kosíka čeští obrozenci z proruského nadšení ustupovat i proto, že čím dál více jich do země jezdilo, a vidělo tak ruskou realitu na vlastní oči | Foto: Marcela Hájková | Zdroj: Český rozhlas

„Zprvu to vypadalo, že se slovenský premiér jede na Ukrajinu poprat. Setkání s jeho ukrajinským protějškem dopadlo ale lépe, než se očekávalo. Pokud navíc jedním z impulzů byl hlas německého kancléře, že by nebylo špatné se takto dohodnout, tak jsem v podstatě ještě radši, poněvadž to znamená, že i Německo stojí pevně, což ne vždycky bývalo, na straně Ukrajiny,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí publicista Pavel Kosatík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: spisovatel Pavel Kosatík. Moderuje Zita Senková

Nejenom jeho však v souvislosti s Robertem Ficem napadá otázka, proč tolik proruské rétoriky: „Vysvětluji si to tím, že to vlastně ani není tolik proruské jako antiamerické, což v důsledku téměř splývá. Navíc řada Slováků je skutečně stále přesvědčena o tom, že v ruské náruči by jim bylo nejlépe.“

V ruské náruči

Stejnou náklonnost však v minulosti projevovali i Češi. „Ve 40. letech 19. století téměř všichni na české straně, hlavně Jungmann, hledali oporu proti Německu. Tehdy se opřeli o ideu panslovanského bratrství. Jenže jsme měli tu výhodu, že pozdější postjungmannovské generace začaly z proruského nadšení ustupovat. Například proto, že čím dál více lidí tam jezdilo a vidělo realitu.“

Jinak to bylo na Slovensku. „Dodnes tam je slyšet, a ne zřídka, stará slovensky obrozenecká teorie o tom, že pravlastí všeho slovanstva jsou Tatry. Přečkalo to zkrátka všechny nárazy novějších dob. A já jim přeji, aby se nemuseli o pravdě přesvědčit podobným způsobem, jakým se o tom přesvědčuje třeba nyní Ukrajina.“

Chytat se stébel?

Pavel Kosatík mimo jiné naráží i na vrcholný spis Ľudovíta Štúra Slovanstvo a svet budúcnosti z roku 1867, který poprvé vyšel ve slovenštině až v 90. letech po vzniku samostatné Slovenské republiky.

Naše okouzlení Ruskem bylo reálné. Nejhorší propadnutí této iluzi přišlo po roce 1945, míní historik

Číst článek

„Historii, ani tu dávnější, bych nepodceňoval. I když Ľudovít Štúr tím možná řešil své vlastní neštěstí, tudíž není nutné do toho politiku vtahovat. Jde nicméně o totální deziluzi člověka, který vytvořil národ, slovenský jazyk, a který na konci života pod tlakem možná více vnitřních depresí než objektivní situace dospěl k tomu, že to byla snaha zbytečná, že všichni Slováci by se měli znova učit rusky, přestoupit na pravoslaví a všechno slovenské by se mělo zrušit.“

Dívat se na spis prizmatem toho, co víme v roce 2024, je však ošidné a je třeba se tomu podle Kosatíka bránit.

„Splynutí všech Slovanů s carským Ruskem je samozřejmě hrozné. Ľudovít Štúr byl ale v situaci, kdy měl za sebou velké vzepětí revolučních nadějí v letech 1848 a 1849 a jejich poměrně brutální potlačení. Rozhlížel se podobně jako Češi, kteří v té samé době hledali pomoc proti Němcům. A Štúr, který tehdy ještě nevěděl, že dojde na rakousko-uherské vyrovnání a že útlak bude ještě mnohem horší než za jeho života, hledal oporu v Rusku. Zoufalci hledali oporu. Tonoucí se chytali stébel. A my bychom to neměli napodobovat, protože my nejsme zoufalci,“ uzavírá Pavel Kosatík.

Zita Senková, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme