Dva ‚hrdinové ze Súdánu‘. Spolužáci v oprýskaném autě zachránili z válečné zóny nejméně 60 lidí

Dva generálové proměnili v polovině dubna Súdán ve válečnou zónu. Lidé, kteří se snažili dostat do bezpečí, zoufale hledali pomocnou ruku. Tu jim podali dva studenti s oprýskanou Toyotou. Dokázali zachránit nejméně 60 životů. Jejich příběh popisuje list The New York Times.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Súdánu si už vyžádaly stovky obětí a tisíce raněných. Do okolních států od začátku konfliktu uprchlo přes 100 tisíc lidí

Boje v Súdánu si už vyžádaly stovky obětí a tisíce raněných. Do okolních států od začátku konfliktu uprchlo přes 100 tisíc lidí | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Dva vysokoškolští studenti se během prvních dnů súdánské války ukryli ve svém bytě v hlavním městě Chartúmu. Pátý den, v kalendáři svítilo datum 19. dubna, zazvonil telefon. Někdo potřeboval odvoz, popisuje list The New York Times.

Noční můra, ale dětem jsme říkali, že je to jen hra, popisují evakuovaní Britové situaci v Súdánu

Číst článek

Čtyřicetiletá úřednice OSN byla uvězněna ve svém domě, kam proudil černý dým po náletu, který se odehrál nedaleko. Před budovou stály pickupy s kulomety a bojovníci stříleli na bojová letadla, která prolétala nad nimi. Ženě došla voda a baterie na mobilním telefonu ukazovala pět procent.

Hassan Tibwa a Sami al-Gada, kteří byli v posledním ročníku strojního inženýrství, si běžně přivydělávali jako taxikáři. V tuhle chvíli jim ale o peníze nešlo. „Křičela,“ vzpomíná Tibwa na telefonát s úřednicí. „Měli jsme jen pár minut, než se jí vybil telefon. Byla na to sama.“

‚Není cesty zpět‘

Naskočili do sedm let starého sedanu značky Toyota a vyrazili do boji zmítaného města. Budovy byly poseté dírami po kulkách, ulice lemovala ohořelá vozidla a všude byli bojovníci.

Studenti museli překonat několik kontrolních stanovišť. Nervózní ozbrojenci je zasypávali otázkami. Čtyři kilometry dlouhou cestu ujeli za hodinu. Až se konečně dostali k ženě v nesnázích.

Úřednice jménem Patience se schovávala v koupelně. Na stěnách obývacího pokoje zůstaly stopy po kulkách. Chlapci ji zahalili do muslimského oděvu abája, který může zakrývat vše kromě očí.

A vymysleli krycí historku o těhotné ženě, která potřebuje do nemocnice. „Věděli jsme, že v okamžiku, kdy vyjdeme ven, už není cesty zpět,“ říká Tibwa.

Projeli deseti checkpointy až konečně dorazili k jednomu z nejdražších hotelů v metropoli, který v té době poskytoval útočiště uprchlíkům. Žena se rozplakala úlevou. A poté se jich zeptala, zda by dokázali zachránit její přátele.

‚Hrdinové‘

Během následujícího týdne zachránili spolužáci z vysoké školy bez nároku na odměnu desítky lidí. Během toho jim ozbrojenci mířili na hlavu kalašnikovem, vyhrožovali jim popravou a obvinili je, že jsou špioni. Jejich sedan trefily zbloudilé střely. Všechno přežili.

„Jejich odvaha je úžasná,“ chválí je Fares Hadi, alžírský manažer továrny. Patří k nejméně 60 přeživším, kterým mladíci pomohli.

„Existuje pro ně jediné slovo: hrdinové,“ dodává pro list The New York Times jeden z úředníků OSN, která nedokázala podle mnohých zachránit z válečné zóny své lidi. „Navzdory chaosu, strachu a bombardování přijeli Hassan a Sami jako jediní,“ podotýká. OSN kritiku odmítla.

Dům poškozený při bojích v Súdánu. V zemi dochází zásoby potravin, paliva a vody. Podle OSN hrozí humanitární katastrofa | Zdroj: Reuters

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme