Úřady vydaly plošný zákaz vzletu letadlům Boeing 737 MAX 9. V Evropě je provozují na Islandu a v Turecku

Letečtí regulátoři ve Spojených státech, Evropě i dalších zemích dočasně zakázali lety většiny strojů Boeing 737 Max 9. Víc než 170 letadel je stažených z provozu, dokud nejprojdou dodatečnou bezpečnostní prověrkou. Letecké úřady ji požadují kvůli poruše trupu, která si v pátek vynutila nouzové přistání vnitrostátního letu americké společnosti Alaska Airlines.

Portland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 737 MAX 9 před vzletem z Portlandu, po kterém mu ve výšce pěti kilometrů vypadla část trupu, kde obvykle bývá nouzový východ

Boeing 737 MAX 9 před vzletem z Portlandu, po kterém mu ve výšce pěti kilometrů vypadla část trupu, kde obvykle bývá nouzový východ | Foto: Craig Mitchelldyer | Zdroj: AP / ČTK

Zvláštní prověrky nejdřív nařídil americký Federální letecký úřad (FAA) s tím, že dočasné odstavení Boeingů 737 Max 9 se dotkne 171 letadel. Jejich odstávku úřad odhaduje na několik dní s tím, že kontrola jednoho letadla trvá řádově čtyři až osm hodin.

Vlastní kontroly a vyšetřování incidentu chystá i výrobce, společnost Boeing. BBC uvádí, že odstavení letadel v Severní Americe mohlo vést k odložení nebo zrušení asi 60 letů.

VIDEO: Dva měsíce starému Boeingu vypadl při letu zaslepený nouzový východ. Nikdo se nezranil

Číst článek

Evropská agentura pro bezpečnost letového provozu EASA kontroly nařídila také. Jak ale uvádí web Deutsche Welle, je to opravdu preventivní opatření, protože podle úřadu žádné letecké společnosti v Evropské unii Model 737 Max 9 nepoužívají.

Několik strojů mají islandské aerolinky nebo třeba turecká společnost Turkish Airlines, která už oznámila, že svou flotilu těchto modelů taky nechává prověřit. Aerolinky FlyDubai ze Spojených arabských emirátů pak uvedly, že jejich tří strojů se porucha netýká.

Problém se stal Boeingu 737 Max 9 společnosti Alaska Airlines, který v pátek letěl z Portlandu do Kalifornie. Když po startu vystoupal do výšky bezmála pět kilometrů, letadlu se vylomil panel, místo kterého bývá nouzový východ, nebo jako v tomto případě okna.

Letadlo s takto vzniklou dírou v trupu okamžitě nouzově přistálo zpátky v Portlandu. Vyšetřování podle šéfky amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě Jennifer Homendyové ukazuje, že většímu neštěstí zabránila šťastná shoda okolností.

„Na sedadlech 26 A a B přímo u toho dveřního panelu nikdo neseděl. Panel vypadl, když bylo letadlo ve výšce asi pět tisíc metrů jen deset minut od letiště a ne v cestovní výšce kolem deseti kilometrů,‟ řekla.

Dodala, že až na lehčí zranění se nikomu nic nestalo, i když připustila, že pro cestující to muselo být psychicky traumatizující. V letadle bylo celkem i s posádkou 177 lidí.

Letadlo typu 737 Max je nejprodávanější model společnosti Boeing. Po smrtelných nehodách z přelomu let 2018 a 2019 letouny dva roky nelétaly.

Komunikace pilotů s řízením letového provozu:

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme