Končí škola, která se v Rusku postavila proti válce. Zakladatele označili za ‚zahraničního agenta‘

V Novosibirsku končí soukromá škola Novokolledž, která si jako jedno z mála troufala veřejně odsoudit válku proti Ukrajině a válečnou propagandu. Na oplátku se dočkala prověrek od úřadů a pokut. Navíc nedostala akreditaci a jejího zakladatele Sergeje Černyšova úřady označily hanlivou nálepkou „zahraniční agent“, uvedl server BBC News na svém ruskojazyčném webu. Škola přestane fungovat na konci školního roku, řekl portálu Černyšov.

Novosibirsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vlajka

V Novosibirsku končí škola, jejíž vedení bylo proti válce (ilustrační foto) | Foto: Alexander Demianchuk | Zdroj: Reuters

Novokolledž, existující pět let, byla jediná vyšší odborná škola v Rusku, která fungovala podle západního modelu, kdy si studenti sami vybírají předměty a určují rozvrh. Studenti se těšili tvůrčí svobodě a hodiny byly spíše debatami než přednáškami, uvedla BBC.

Po vypuknutí války Černyšov „s nevídanou otevřeností“ odmítal novinky vnucované z Moskvy jako rituální vztyčování státní vlajky každé pondělí, vymývání mozků válečnou propagandou či jednotnou učebnici dějin. Nerozpakoval se své názory hlasitě vyjádřit, zatímco většina učitelů a ředitelů škol raději mlčela.

Svoboda v Rusku?

Spíše než udání a šikana úřadů vedla k uzavření školy nespokojenost a zklamání. „Myslel jsem si, že v odlehlém regionu vytvoříme vzdělávání podle nejmodernějších světových standardů a že to lidé potřebují. Ale ukázalo se, že většina z nich to nepotřebuje, a tak vycházíme vstříc přání pracujících,“ ironicky vysvětlil. „Svobodná, nezávislá škola potřebuje svobodné, nezávislé lidi. Ale být svobodný a nezávislý v nynějším Rusku je těžké,“ dodal.

Ruští úředníci utíkají z okupovaných území Ukrajiny. Kremlem slibovaný kariérní růst se nekoná

Číst článek

Tvrdil, že byl odhodlán postavit se tlaku úřadů, ale mnoho pedagogů a studentů nebylo ochotno bojovat. V reakci na tlak úřadů začali pedagogové školu opouštět. Studentům se zase nezamlouvalo, že na závěr studia nedostanou diplom. Asi třetina přestala platit školné s vysvětlením, že škola nemá státní akreditaci.

„Byli lidé, kteří říkali, že nás podporují, ale ukázalo se, že diplom je pro ně důležitější. Vše se zvrhlo v nekonečné hašteření a ukázalo se, že hodnoty málokoho zajímají,“ řekl a dodal, že právě tato nespokojenost uvnitř školy vedla k rozhodnutí ji zavřít.

Učitelé od Brežněva

Jurij Lobanov, který Černyšova po označení za „cizího agenta“ vystřídal ve funkci ředitele školy, vidí v postojích studentů závan nových časů: „Mění se jejich priority. Zdá se jim, že stát (v nynější podobě) je tu vážně nadlouho, a tomu se musí přizpůsobit.“ Rozhodnutí uzavřít školu pokládá za lekci studentům, že „existují velice škodlivé kompromisy“, znamenající „cestu k úpadku“.

Také Černyšov se domnívá, že není možné „se jen trošku sklonit před režimem“, když poměry mu připomínají „pozdní Sovětský svaz“.

„Průměrný věk učitele v Rusku je 50 let, tedy vyrostli za (sovětského vůdce Leonida) Brežněva, kdy se naučili, že doma říkáš jedno, v práci druhé a při šplhání po kariérním žebříčku třetí. A tato generace nyní vychovává naše děti,“ poznamenal.

Černyšov se i s rodinou přestěhoval do Mnichova. „Nejsem revolucionář. Myslel jsem na normální kariéru v normální zemi, a proto jsme tady,“ uzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme