Vedro v Evropě, Americe i Severní Africe. Řekové opět uzavírají Akropoli, na jihu USA je v noci 30 stupňů

Vlny veder sužují Evropu i Ameriku. Víkend s rekordně vysokými teplotami kolem 40 stupňů čeká obyvatele jihozápadu Spojených států. Řecko kvůli vedru opět uzavírá Akropoli. Italské úřady vydaly nejvyšší stupeň výstrahy před vysokými teplotami v patnácti městech. V Turecku hospitalizovali téměř 50 lidí s úpalem. Německá vláda se obává, že vedra už budou v regionu napořád a chce tomu zemi přizpůsobit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli vedru uzavírá Řecko Akropoli. Itálie vydala nevyšší výstrahu před vysokými teplotami v 15 městech (ilustrační foto)

Kvůli vedru uzavírá Řecko Akropoli. Itálie vydala nevyšší výstrahu před vysokými teplotami v 15 městech (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Už třetí týden s teplotami překračujícími ve dne 40 stupňů prožívají obyvatelé několika amerických států na jihozápadě kontinentu. V pohraničním městě El Paso v Texasu neklesla teplota už 28 dnů pod 37 stupňů.

V hlavním městě státu Arizona Phoenixu se i v noci drží teplota nad 30 stupni. Vedra nemají na jihozápadě Spojených států polevit ani příští týden.

Podle Národní meteorologické služby je extrémně vysokými teplotami tento víkend ohrožená asi třetina obyvatel Spojených států. V pouštních oblastech ve vnitrozemí Kalifornie se teplota přiblíží 50 stupňům.

V Los Angeles platí až do pondělního poledne varování před teplotami překračujícími čtyřicítku. Dlouhodobé teplotní rekordy mají padat také ve státech Nové Mexiko a Arizona. V Las Vegas v Nevadě se očekává, že vedro zaútočí na letitý teplotní rekord 47 stupňů.

Americká media doporučují obyvatelům jižních států pravidelně pít, zdržovat se ve stínu, nebo ještě lépe v klimatizovaných místnostech, a pokud už musejí jít ven, vzít si světlé oblečení.

Vedra v Evropě

Vlna veder zasáhla i Evropu. V řeckých Aténách zavřeli v pátek kvůli vysokým teplotám Akropoli, kde dříve zkolabovala turistka. Úřady v řecké metropoli se rozhodly omezit přístup do Akropole i jejího Parthenónu také v sobotu odpoledne. Teploty zde dosáhly 39 stupňů Celsia.

V podstatě se začínáme pomalu vařit, říká o pobytu v horku lékařka. Česku chybí systém varování

Číst článek

Řecká média informovala, že vedra jsou náročná i kvůli toho, že teploty jsou vysoké i v noci a lidé si tak nemohou kvalitně odpočinout.

Doporučení, jak minimalizovat zdravotní při velkém vedru, vydává také sousední Turecko. V zemi v sobotu hospitalizovali 48 lidí s úpalem, informovala s odvoláním na místní média agentura DPA.

V oblíbeném turistickém regionu Antalya na jihozápadě země bylo dnes až 44 stupňů. Úřady doporučují vyhnout se pobytu na přímém slunci v odpoledních hodinách, dostatečně pít, přitom ale omezit příjem alkoholu a kávy, nosit volné oblečení a pamatovat na péči o zranitelné osoby a domácí mazlíčky.

Podobně je na tom také Itálie. Tamní úřady oznámily nejvyšší stupeň výstrahy před vysokými teplotami v deseti městech, kterými jsou  Boloňa, Campobasso, Florencie, Frosinone, Latina, Perugia, Pescara, Rieti, Řím a Viterbo. O víkendu začne výstraha platit i pro Bari, Cagliari, Kátanii či Palermo. Velmi vysoké teploty mohou ohrozit i zdravé osoby.

Vlna veder v jižní Evropě naopak zatím výrazněji nepostihla Španělsko, kde se s výjimkou nejjižnější části země teploty drží kolem 30 stupňů Celsia.

Budou vedra už napořád?

Extrémní vedra trápí i Německo a to už více než týden. Ministerstvo zdravotnictví nabádá občany, aby pokud možno odpočívali a pili dost vody.

Spolková vláda má obavy, že v regionu už budou napořád horka, sucha a čas od času naopak extrémní srážky. Prosazuje proto zákon, podle kterého by museli obecní i zemské úřady sepsat strategii, co na svém území konkrétně udělají.

V sobotu může být až 37 stupňů, hlásí meteorologové. Celý víkend má být převážně teplý a slunečný

Číst článek

Velkým tématem je vysazování zeleně ve městech, protože díky ní prokazatelně klesá teplota na ulicích. Vedle toho se jedná i o odstraňování betonového povrchu všude, kde není zcela potřeba. Tím by se usnadnilo mimo jiné odtékání vody při prudkých deštích.

Výhledově by se měly změnit i některé rozhodovací procesy. Třeba při udělování stavebního povolení by se teoreticky mohlo od začátku myslet i na to, jestli budovu neohrožují klimatické změny.

Vedra se nevyhnula ani Chorvatsku. „Horko zatím trápilo hlavně vnitrozemí, ale nyní čeká i přímořské oblasti. Během víkendu a začátkem příštího týdne se teploty u moře mají pohybovat kolem 35 stupňů. Meteorologové varují především před tropickými nocemi,“ shrnuje spolupracovnice Radiožurnálu Chorvatsku Tea Veseláková.

Okolí Šibeniku navíc ve čtvrtek zasáhl rozsáhlý požár. Plameny zachvátily budovy a v důsledku silného větru zasáhly i jadranskou magistrálu. Doprava byla ochromena, na trase ze Šibeniku do Splitu se vytvořily velké kolony.

Anticyklón Kerberos

Horka způsobuje podle meteorologů anticyklóna Kerberos. Tu by měla vystřídat další anticyklóna Chárón, jež přinese ještě vyšší teploty.

Podle Evropské vesmírné agentury, jejíž satelity monitorují teploty na pevnině i v moři, zasáhne Kerberos nejsilněji kromě zmíněné Itálii a Německa také Španělsko, Francii a Polsko.

„V této chvíli je Itálie rozdělena na dvě části. Jih je sužován vysokými teplotami a očekává se, že v následujících dnech se budou dále zvyšovat. Naproti tomu na severu řádí silné bouřky,“ přibližuje situaci spolupracovnice Radiožurnálu v Itálii Alžběta Cattaneo.

Na druhé straně Středomoří v Severní Africe už teď přesahují teploty 40 stupňů Celsia, a to například v Tunisku. Ke čtyřicítce mají šplhat i v Izraeli a Egyptě.

Nejméně 48 lidí bylo v sobotu na západě Turecka hospitalizováno se závažnějším případem úpalu, v západním Turecku, stejně jako v sousedním Řecku, vydávají úřady pro obyvatele doporučení, jak minimalizovat zdravotní rizika vysokých teplot.

znk, pan, vjb, ara, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme