Orbán hýbe Slovenskem: Fica inspiruje, maďarské strany povzbuzuje, ale část politiků děsí ‚orbánizace‘

Loni to byla šála s mapou Velkého Maďarska zahrnující i jih Slovenska, nedávno zase projev o tom, že jsou slovenské Horní Uhry „odtrženou částí“ dnešního Maďarska. Viktor Orbán má na sousední země skrze tamní maďarské menšiny mimořádný vliv, který se na Slovensku s blížícími se volbami násobí. Maďarský premiér takto provokuje a mezitím se jeho politickými způsoby inspiruje značná část slovenských politiků, kteří mohou být jeho budoucími spojenci.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán a Robert Fico v roce 2016

Viktor Orbán a Robert Fico v roce 2016 | Zdroj: TASR / Profimedia

„Milí Maďaři z Felvidéku (maďarské označení pro jih Slovenska, Horní Uhry – pozn. red.), je to dost absurdní situace. Žije vás tam půl milionu Maďarů. Nemůžeme říct, že se kvůli Slovákům nejsme schopni zmobilizovat, i když jistě i oni dělají různé spekulace. Ale to už je součástí života,“ prohlásil Viktor Orbán minulý víkend na festivalu maďarské menšiny v rumunském městě Baile Tušnad.

Slovenský premiér Ľudovít Ódor | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Maďarský premiér těmito slovy mimo jiné i zkritizoval maďarskou menšinu na jihu Slovenska žijící v „odtržené části země“. Tamní Maďaři podle něj nejsou schopni zabezpečit si politickou budoucnost, přestože tvoří zhruba desetinu populace Slovenska. „Podávají slabý výkon. Pokud pro sebe a národ chtějí něco udělat, musí se vzchopit,“ prohlásil.

Bratislavskou vládu nyní přitom paradoxně vede etnický Maďar Ľudovít Ódor. Úřednický premiér je však politicky Orbánovým pravým opakem.

Politické strany pro slovenské Maďary jsou v hluboké krizi. Ještě v roce 2006 dalo Straně maďarské koalice (SMK) svůj hlas 11,7 % voličů, od posledních voleb v roce 2020 ale slovenští Maďaři poprvé od listopadu 1989 postrádají parlamentní zastoupení.

S výhledem na zářijové předčasné parlamentní volby to ale podle modelů vypadá na opakování volebního debaklu. Plány na jednotný postup ztroskotaly a do voleb půjdou tři formace cílící na menšinového maďarského voliče.

Sociolog a šéf výzkumné agentury Focus Martin Slosiarik popsal, že v okresech na jižním Slovensku lze dlouhodobě vidět voličskou demobilizaci. „Ke komunálním volbám se maďarští voliči sice dostaví, ale v parlamentních z nemalé části zůstávají doma. Navíc u nich sledujeme příklon ke slovenským stranám. Minule to bylo OĽaNO, dnes tam může mít relativně silnější pozici Smer nebo Hlas,“ řekl pro SME.

Opětovný rozkol

Jedním z hlavních – byť nepřímých – důvodů nesoudržnosti slovenských Maďarů se ukázal být právě Orbán. Dlouholetý maďarský premiér totiž velmi aktivně vystupuje jako lídr všech Maďarů.

Myslí tím nejen necelých deset milionů Maďarů v Maďarsku, ale i přes milion rumunských Maďarů, 450 tisíc slovenských Maďarů, 180 tisíc srbských, 150 tisíc ukrajinských, 90 tisíc rakouských a po deseti tisících i chorvatských a slovinských občanů maďarského původu.

Madarska diaspora.png

Takto dlouhodobě podporuje nacionalisticky smýšlející slovenské Maďary, které sdružovala hlavně strana SMK, zatímco partaj Most podporovala primárně maďarsko-slovenské soužití a před Orbánovými praktikami varovala.

Když se tyto strany před dvěma lety spojily za cílem neštěpit hlasy do Aliance, rozdílné postoje na čas zahladily, nedávno ale opět vybublaly na povrch a Alianci rozdělily. Nacionalisté si na kandidátku prosadili exposlance Györgya Gyimesiho zvoleného původně za OĽaNO, v parlamentu ale hájil spíš Orbána a jeho stranu Fidesz.

Viktor Orbán na sjezdu Strany maďarské koalice (SMK) v roce 2009 | Zdroj: TASR / Profimedia

V březnu 2021 způsobil mezinárodní skandál, když se bez mandátu vlády setkal v Komárnu s maďarským ministrem zahraničí Pétrem Szijjártóem ohledně tématu dvojího občanství. Dále předložil zákon zakazující na veřejných budovách vyvěšovat duhové vlajky, pomáhal s přivezením ruské vakcíny Sputnik V nebo nesouhlasil s vládou prosazovaným postojem ohledně ruské války na Ukrajině.

V reakci na tuto akvizici se z Aliance opětovně vydělil Most.

‚Pomocník Orbán‘

Odlišné pohledy nacionalistických i umírněných slovenských Maďarů v posledních dnech podtrhly zcela rozdílné reakce na Orbánova slova z rumunského festivalu.

USA omezují cestování Maďarů. Vztahy mezi zeměmi zhoršilo zdržení hlasování o přijetí Švédska do NATO

Číst článek

Lídr obnoveného Mostu László Sólymos výrok okomentoval: „Jde o zbytečné zasahování do zářijových voleb a snahu vyvolat napětí mezi Slováky a Maďary. Beru to jako pomoc Alianci, která se rozhodla pro nenávistnou politiku.“

Na druhé straně právě předseda Aliance Krisztián Forró výrok okomentoval tak, že se podivil nad „hysterií“, která podle něj po Orbánových řečech následovala: „Od roku 1920 je to historický fakt.“ A slíbil, že maďarskou reprezentaci do slovenského parlamentu vrátí.

Před pár lety Forró v rozhovoru pro Akuality.sk zmínil, že Orbán slovenským Maďarům pomáhá více než bratislavská vláda.

Strašák ‚orbánizace‘

Kromě politiků zastupujících slovenské Maďary ale Orbánova slova nadzvedla i jiné. Kromě politiků dlouhodobě varujících před stylem politiky maďarského premiéra vynutila odmítavou reakci i té části slovenských politiků, kteří mají jinak k Orbánovi blízko.

Ficův Smer překročil v průzkumu hranici 20 procent. Výrazně stoupla podpora hnutí Progresivní Slovensko

Číst článek

Jako u expremiéra a lídra Smeru Roberta Fica. Ten zmínil, že maďarského premiéra respektuje, s výroky o odtrženém území ale nesouhlasí. „To je jako kdybych takto mluvil o Podkarpatské Rusi,“ uvedl.

„Podobná slova jsem z jeho úst za posledních sedm let neslyšel. Věřím, že to bylo pod vlivem emocí,“ pokusil se Orbána omluvit šéf krajně pravicové SNS Andrej Danko a dodal, že jsou pro něj slovenské hranice svaté.

Předseda liberální strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka k incidentu uvedl, že se Fico a Orbán vzájemně potřebují. „Orbán si takové provokace může dovolit i díky tomu, že mu antisystémoví politici po celé Evropě nadbíhají jako svému šampionovi. Přesně jako Robert Fico.“

Možné spojenectví Smeru, který vede v průzkumech, SNS a ještě další krajně pravicové Republiky po zářijových volbách je nyní na Slovensku velkým tématem. V prozápadní a demokraticky smýšlející části společnosti roste strach z „orbánizace“ Slovenska.

Spojování slovenské středopravice skončilo fiaskem. Koalici si dokázal domluvit jen Matovič, jiní pohořeli

Číst článek

Nedávno o tom jako o hrozbě pro celou zemi mluvil bývalý europoslanec (2009–2019) Smeru Boris Zala, který má nyní blízko Hlasu Petera Pellegriniho. „Během svých tří vlád sice Robert Fico dodržoval demokratický ústavní systém, ale cítil, že ho omezuje. Teď už si myslím, že by se nedržel zpátky,“ popsal Denníku N.

Náznaky toho, co může Slovensko čekat s vládou v čele s Ficem, přináší každodenní politický provoz. Předseda Smeru se neštítí nadávat prezidentce, médiím, verbálně útočit na neziskové organizace, policisty i soudce. Odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a kritizoval i plánovanou informační kampaň NATO, která měla v zemi zvýšit podporu Ukrajiny.

V květnu se opřel i do českého prezidenta Petra Pavla a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kteří se zmínili, že je vývoj na Slovensku znepokojuje. „Žádám slovenské a české progresivisty, aby nerozbíjeli vztahy mezi Českem a Slovenskem. Hrajete si s ohněm,“ pohrozil Fico.

Jak loni napsal komentátor Bloombergu Andreas Kluth, mapa Orbánem neustále prezentovaná idea Velkého Maďarska je nedílnou součástí jeho „hypernacionalistických šaškáren“.

Jde o oblast historického Uherska, ke které se dodnes Budapešť odvolává. Současné Maďarsko tvoří jen zhruba třetinu tohoto území.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme