Prigožin v Súdánu

Přestože zakladatel a majitel ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin něco podobného ještě nedávno popřel, jeho žoldácká armáda, významně se už léta angažující ve Středoafrické republice, ale také v Libyi či Sýrii, už léta operuje i v Súdánu, aktuálně zmítaném občanskou válkou.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jevgenij Prigožin na pohřbu prominentního vojenského blogera Vladlena Tatarského

Jevgenij Prigožin na pohřbu prominentního vojenského blogera Vladlena Tatarského | Foto: Yulia Morozova | Zdroj: Reuters

Ministerstvo financí Spojených států už před třemi léty prohlásilo, že společnost M Invest, patřící právě Prigožinovi, byla vždy „především zástěrkou pro činnost wagnerovců operujících v Súdánu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Prigožin v Súdánu

Výměnou za zbraně a výcvik vojáků i paramilitárních jednotek společnost M Invest „získávala koncese na geologický průzkum súdánských zlatých zásob“.

Situaci značně zkomplikoval pád dlouholetého súdánského diktátora Umara al Bašíra, ovšem Wagnerova soukromá armáda „dál rozšiřovala portfolio těžařských společností v Súdánu“.

V pašování súdánského zlata Rusku pomáhaly obě strany současného konfliktu. Informace o úzkých vazbách Moskvy se Silami rychlého nasazení (RSF) ovšem podle Ariela Cohena z Atlantické rady opravňují k domněnce, že Prigožin sází na vítězství právě této strany konfliktu – zejména s přihlédnutím k tomu, že RSF kontroluje zásadní díl súdánských zlatých zásob.

V zájmu Ruska?

Súdán je ovšem jen segmentem daleko širší Prigožinovy strategie při poskytování bezpečnostních služeb autoritářským režimům nestabilních zemí černého kontinentu výměnou za podíl na zisku z těžby tamního nerostného bohatství, a to nejen zlata.

Tuto strategii wagnerovci ve prospěch především svého zakladatele a majitele uplatňují ve značné části Afriky.

Wagnerovci se stáhnou od Bachmutu, oznámil Prigožin. Zdůvodnil to nedostatkem munice

Číst článek

Přes četná falešná Prigožinova prohlášení, že jeho lidé „přinášejí do Afriky stabilitu“, jsou četní západní politici a analytici přesvědčeni, že Rusko si právě prostřednictvím Prigožinových v Súdánu a dalších afrických zemích počíná jako parazit: loupí tu přírodní bohatství, brání vzniku demokratických vlád a v zájmu zabezpečení svých ohavných aktivit stále častěji uplatňuje násilí.

Přísně vzato nic nového pod sluncem. Podobně si přece v Africe, v arabském světě či v Jižní Americe počínal i Sovětský svaz, který ovšem také do těchto oblastí světa vyvážel svou komunistickou ideologii.

Tím se dnešní ruští neokolonialisté obtěžovat nemusejí, a otázka tak už tkví jen v jednom jediném: operuje pan Prigožin v Africe v zájmu Putinova Ruska, anebo v zájmu čistě soukromém?

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme