Robert Fico se Zuzanou Čaputovou ve sporu o konspirátora

Jméno Rudolfa Huliaka, myslivce a starosty obce Očová na středním Slovensku, dosud znali pouze zasvěcenci. Stačilo ale pár dní a jeho nominace na post ministra životního prostředí, aby začali jeho jméno skloňovat i v zahraničí.

Komentář Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico u prezidentky Zuzany Čaputové

Robert Fico u prezidentky Zuzany Čaputové | Zdroj: TASR / Profimedia

Zaujal totiž tím, že si svou politickou pověst založil na požadavku odstřelu medvědů a vlků na Slovensku. Považuje je totiž za biologickou zbraň Bruselu, která má zničit slovenský venkov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamila Pešeková: Robert Fico se Zuzanou Čaputovou ve sporu o konspirátora

A na potenciálního ministra životního prostředí měl i „originální“ názor na problematiku klimatické změny, protože její existenci jednoduše popírá.

V nedávných parlamentních volbách kandidoval tento příznivec konspiračních médií za Slovenskou národní stranu z posledního 150. místa. Voliči ho ovšem preferenčními hlasy zvolili za poslance Slovenské národní rady.

Budoucí slovenský premiér Robert Fico ho navrhl na post ministra životního prostředí i přesto, že musel tušit, že s tím u prezidentky Zuzany Čaputové narazí. Ta potom skutečně oznámila, že Huliaka ministrem nejmenuje.

Přispělo k tomu i to, že Huliak coby ministerský kandidát avizoval nutnost jet do Moskvy a odprosit ruského prezidenta Putina za vojenskou pomoc Ukrajině.

Čaputová nechce ministrem muže, jenž nevěří ve změnu klimatu. SNS na nominaci Huliaka přesto trvá

Číst článek

Ponechme teď stranou, že je to v rozporu s prohlášením nové vládní koalice Roberta Fica, že slovenská zahraniční politika se v nejbližších letech měnit nebude a že země bude i nadále plnoprávným členem EU a NATO.

Huliak se svým rozporuplným profilem a minimem politických zkušeností jednoduše nemá ve vládě co dělat. Tímto směrem šla i argumentace prezidentky, když uvedla, že jeho jmenování by nedávalo záruku řádného chodu úřadu.

Čaputová tak zopakovala krok, který udělal už její předchůdce Andrej Kiska. V roce 2018 odmítl jmenovat na exponované místo ministra vnitra Jozefa Ráže, syna známého zpěváka skupiny Elán. Bylo to pár týdnů po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a Ráž nedával naději, že by jako ministr tlačil na její objasnění.

Respekt a uznání veřejnosti

Dnes je ale právě Ráž kandidátem na ministra dopravy. To je ministerstvo, kterým protékají ročně miliardy, a proto o něj bývá největší zájem. Do jeho čela to chce politika, který nebudí pochybnosti.

To ale není případ Ráže. V minulosti totiž měl působit ve firmě, která měla nejasným způsobem restituovat lukrativní pozemky v Bratislavě.

Jak bude vypadat nová Ficova vláda? Huliaka chce prezidentka škrtnout, vrací se ale Kaliňák či Saková

Číst článek

Ministerský seznam předložený budoucím premiérem obsahuje i další sporná jména. Za všechny například neformální dvojku Ficovy strany Smer, Roberta Kaliňáka. Tento dlouholetý ministr vnitra byl nedávno obviněn ze založení zločinecké skupiny, ale generální prokurátor to nakonec zrušil.

Protože jeho návrat na ministerstvo vnitra by byl těžko přijatelný, obzvlášť pro Čaputovou, počítá se s ním do čela ministerstva obrany.

Slovenská prezidentka už dala nicméně najevo, že její výhrady se týkají pouze Huliaka. Z toho je cítit, že hlavě státu, která za půl roku skončí v úřadě, docházejí síly.

Přitom by ale teď mohla postupovat podle zásady, že už nemá co ztratit a proti personálnímu složení vznikající vlády vystoupit razantněji. Respekt a uznání veřejnosti by si tím vysloužila každopádně.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme