NASA vyšle do vesmíru nafukovací modul, mají v něm přespávat astronauti

Lidstvo bude ode dneška o krok blíž k životu mimo planetu. Americká NASA se chystá vyslat k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) historicky první nafukovací modul, ve kterém budou moci přebývat lidé. S revoluční technologií mají odborníci velké plány.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modul BEAM firmy Bigelow Aerospace

Modul BEAM firmy Bigelow Aerospace | Foto: Bigelow Aerospace

Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) vynese do kosmu dnes večer po deváté hodině SEČ vesmírná loď Dragon, soukromé společnosti SpaceX.

Zatím složený BEAM se připojí k Mezinárodní vesmírné stanici a později se nafoukne.

Tím získají astronauti prostor o velikosti 18 metrů krychlových. Ten lze využít například k ubytování, nebo jako místo pro laboratoře. Astronauti se do něj ale zatím nenastěhují. Po dobu dvou let ho budou nejprve testovat.

Posádka ISS do modulu čtyřikrát až šestkrát za rok vstoupí, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci.

Pokud se experiment podaří, půjde podle amerických expertů o malou revoluci v kosmickém bydlení.

„Do budoucna je to geniální technologie, jak s sebou přivést do nějaké vzdálené lokality – na Měsíc, Mars nebo kamkoli jinam – poměrně rozměrnou základnu ve velmi kompaktním balíčku,“ potvrzuje i odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Vědci nyní pracují na vylepšení obalu, který má být odolnější proti nárazu kosmického "smetí" než plášť standardních modulů.

Po dvou letech testování bude nafukovací modul odpojen a poslán k Zemi, kde shoří v atmosféře. Už za půl roku ale má být podle agentury AP k ISS dopraven další model.

Společnost Bigelow Aerospace chce dokonce vyrobit nafukovací modul o velikosti autobusu a nakonec prý i velký nafukovací hotelový komplex.

Model BEAM přinese hned několik výhod – ve složeném stavu zabírá málo místa. Je i daleko lehčí než stejně velký modul z materiálů, které se v kosmonautice používají teď. A také je levnější, protože jednou z nejdražších věcí na letech do kosmu je právě vynesení materiálu, ke kterému se zatím používají drahé rakety.

"Kosmonautika už od devadesátých let hledala modul, který by se mohl zvětšovat. Je úžasné, že se nám tuto technologii podaří poprvé propojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí,“ říká vedoucí programu ISS Kirk Shireman.

Mezinárodní vesmírná stanice - ISS | Foto: Michal Jindra

Michaela Vydrová, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme