Olšava jako dárek. Folkloristé z Uherského Brodu budou hrát naživo jako Ježíškova vnoučata

Koncertní speciál pořadu Na moravskou notu uvede 27. prosince Cimbálovou muziku Olšava jako dárek Ježíškových vnoučat pro obyvatele Domu pro seniory v Prasklicích.

Ježíškova vnoučata Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cimbálová muzika Olšava

Cimbálová muzika Olšava | Zdroj: Cimbálová muzika Olšava

Když se řekne Olšava, znalci zeměpisu se vybaví řeka protékající Uherským Brodem a vlévající se do Moravy. Ve folklórní terminologii znamená Olšava soubor lidových písní a tanců z už zmíněného města, který funguje bez mála už 70 let.

27. prosince v 19:04 začne koncertní speciál pořadu Českého rozhlasu Zlín Na moravskou notu. Tentokrát s Cimbálovou muzikou Olšava jako dárek Ježíškových vnoučat pro obyvatele Domu pro seniory v Prasklicích.

Součástí souboru je cimbálová muzika a taneční složka. Olšava zpracovává písňový, hudební a taneční materiál především z Uherskobrodska a blízkých oblastí – např. moravsko-slovenských Kopanic a luhačovského Zálesí.

Po celou dobu své existence se opírá převážně o hudební úpravy a taneční choreografie svých bývalých a současných členů.

Počátky souboru sahají do roku 1951, kdy se v Brodě znovu obnovil Slovácký krúžek a dostal jméno podle řeky Olšava. Za tu dobu se v souboru vystřídalo několik set muzikantů, tanečníků a zpěváků.

Ježíškova vnoučata nadělovala v pražských Řeporyjích. Senioři z Domu u Agáty dostali motomed

Číst článek

Řada z nich věnovala souboru nejlepší léta svého života a zůstala Olšavě a folklóru vůbec věrná po celý život.

V současné době má soubor desetičlennou cimbálovou muziku a taneční složku tvoří zkušení tanečníci společně s těmi služebně mladšími, kteří se celý repertoár postupně učí.

Původní repertoár Olšavy vycházel ze sběratelské činnosti členů souboru, ať už to byly písně nebo tance.

Na základě těchto zápisů pak vznikala další hudební a taneční čísla, která jsou i dnes součástí programu prezentovaného souborem.

Vůdčími osobnostmi muziky byli v průběhu let primáši Jaromír Procházka a Lubomír Málek, cimbalista Horymír Sušil a basista Pavel Šašinka. Dnes je primášem cimbálové muziky Olšava Tomáš Zubr.

Olšava je soubor, který výrazně reprezentuje náš folklor i v zahraničí. Kromě slovenského „zahraničí“ navštívila Olšava za těch víc než 65 let většinu zemí Evropy. K nejexotičtějším zemím, kam Olšava zavítala, patří bezesporu Singapore, Japonsko, Irák, Čína, Katar a Thajsko.

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.

Projekt loni zaujal i Český rozhlas, který se poprvé spojil se sociálními pracovníky domovů. Ti pak sepsali s klienty jejich vánoční přání, kterých nakonec byly tisíce. A přesně tolik bylo třeba lidí, aby je dokázali splnit.

Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme