Brno vybírá domovníky do městských bytových domů, starat se mají o provoz i bezpečnost. Zájem je ale malý

Brněnský magistrát stále hledá do svých bytových domů domovníky, kteří by dohlíželi na správu i bezpečnost. Zájem o takovou práci je ale malý. Po šesti letech navíc končí i Domovnická akademie městské policie.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíče, bydlení, byt, dům, nájem (ilustrační foto)

Brněnský magistrát stále hledá domovníky do svých bytových domů (ilustrační foto) | Foto: PhotoMIX-Company | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Projekt počítá s celkově šesti domovníky a koordinátorem jejich činnosti. Zatím úřad obsadil čtyři místa. Projekt přitom funguje od jara. Domovníci se vždycky takzvaně rekrutují z nájemníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si podrobnosti k tématu domovníků v nájemních městských bytech

Kromě standardních povinností (například komunikace s pracovníky správy majetku) mají na starost také bezpečnost v domě nebo dodržování domovního řádu. To by měl být úkol domovníka v opravované budově v Lomené ulici, kde vzniknou městské byty.

S podobným nápadem přišel magistrát už v roce 2017. Tehdy sliboval městským částem až sto tisíc na jednoho domovníka. Nakonec ale z tohohle programu úplně sešlo. A podobně neúspěšně dopadly i jiné podobně zaměřené plány.

‚Nejde tolik o finance‘

Proč se nápad neosvědčil? Starostové brněnských částí s větším množstvím městských bytů jmenovali dva důvody.

Nájmy v obecních bytech se zvedají. Někde o inflaci, jinde radnice mění sazby a zdražují i na dvojnásobek

Číst článek

Tím prvním je, že domovníci jednoduše neměli respekt. Druhým je nezájem, vysvětluje nezávislý starosta Židenic Petr Kunc: „Nejde tolik o finance, u nás je zásadní problém v tom, že to nechce nikdo dělat – to už se řeší roky.“

Je ještě potřeba oddělovat tento specifický druh domovníků, kteří mají na starosti mimo jiné i mezilidské vztahy, od těch běžných, kteří řeší provozní věci.

Se standardními domovníky městské části samozřejmě spolupracují. Třeba Brno-střed jich má skoro 90 a díky funkci mají levnější nájemné.

Alternativy

Například v Brně-severu v problémovém domě ve Vranovské ulici se podle starosty Martina Malečka z uskupení SOL osvědčil dohled profesionálů – jsou tam pracovníci ostrahy. Donedávna hlídkovali celý den, teď jsou tam jenom přes noc.

Další variantou je takzvaná domovnická akademie, kde se domovníci seznamují s nejrůznějšími situacemi a jejich řešením.

Letos ale akademie nebude – pořadatelé chtějí udělat prodlevu mezi ročníky, aby se mohlo přihlásit víc lidí. Zájem o akademii tedy také není příliš velký.

Alena Hesová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme