Česko a Německo zintenzivní spolupráci v boji proti drogové kriminalitě

Česká republika zintenzivní spolupráci s Německem v oblasti boje proti drogové kriminalitě. Chce například zrychlit proces vyhošťování cizinců odsouzených kvůli drogám. Po jednání to dnes v Praze řekli ministři vnitra obou zemí Jan Kubice a Hans-Peter Friedrich.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Kubice (vpravo) jednal se svým německým protějškem Hansem-Peterem Friedrichem

Ministr vnitra Jan Kubice (vpravo) jednal se svým německým protějškem Hansem-Peterem Friedrichem | Foto: Filip Jandourek

Čeští a němečtí policisté zadrželi v loňském roce více než 80 kilogramů pervitinu. Většinou šlo o drogu z příhraničních asijských tržnic, kterou si tam kupují Němci. I o tom dnes v Praze mluvili ministři vnitra obou zemí.

Někteří Němci si na pašování pervitinu i slušně přivydělávají. Gram pořídí za dvacet až pětadvacet eur, v Mnichově pak prodají i za trojnásobek.

Jan Kubice označil situaci v německém příhraničí za vážnou, kriminalita narostla do epidemických rozměrů. To, že je problém s drogami opravdu vážný, dokazují podle německého ministra vnitra Hans Petera Friedricha i statistiky:„Loni se podařilo zadržet na německé straně 46 kilogramů a na české 36 kilo pervitinu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaných protidrogových novelách mluvil na Radiožurnálu Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost

Hans-Peter Friedrich dodal, že spolupráce by mohla v budoucnu fungovat přímo mezi státními zástupci a policisty. Ti by pracovali ve společných týmech.

Jan Kubice dodal, že kromě propojení policistů a celníků by se měli do společného projektu zapojit i státní zástupci. Za Česko už je vybraný žalobce, který komunikuje především s bavorskou a saskou stranou. Právě do těchto spolkových zemí totiž od nás proudí největší množství marihuany a pervitinu.

„Rozhodli jsme se zásadním způsobem změnit filosofii vzájemných aktivit, zatím pouze policejní a celní spolupráci v rámci Hofského dialogu proto rozšíříme o justiční orgány. Chceme tak koordinovat nejen odhalování a vyšetřování, ale také stíhání příhraniční kriminality,“ řekl Kubice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci českých a německých orgánů v boji proti drogové kriminalitě v příhraničních oblastech mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák

Od začátku února až do konce března působí mezi tržnicemi a hranicí další hlídky. Ještě v tomto čtvrtletí chce Česko problém řešit i se zástupci Vietnamu. Podle prvního náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka se do Prahy dokonce chystá vietnamský ministr vnitra.

Na obou stranách hranice budou dále působit společné policejní hlídky. Do května ministři přizvou k jednání i Polsko, odkud se ve velkém vozí suroviny pro výrobu drog. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka se tak Češi dostanou k novým informacím.

„Samozřejmě si hodně slibujeme i od toho, že si zmonitorujeme, odkud léky, které slouží k výrobě pervitinu, jsou distribuovány. Ta spolupráce, pokud je realizovaná, je z polské strany, tak nám pomůže v daleko větších detailech, možná konkrétněji rozpracovat některé skupiny lidí, které se touto činností zaobírají,“ říká Červíček.

Zpřísní se protidrogové zákony

Němci Česko kritizují za to, že je tu možné mít u sebe dva gramy pervitinu a nedopouštět se trestného činu. Česká vláda chce toto množství výrazně snížit ještě v tomto pololetí. V plánu je také rychlejší vyhošťováni cizinců odsouzených kvůli drogám.

„Ve výboru pro bezpečnost poslanecké sněmovny již dříve prošel zákon, který zpřísňuje pobyt cizinců. Aby mohl být cizinci ukončen pobyt, je dnes potřeba, aby byl odsouzen za úmyslný trestný čin se sazbou tří let. My jsme navrhli, aby mohl být cizinec vyhoštěn, pokud bude odsouzen za jakýkoliv úmyslný trestný čin. Cílíme to právě do drogové trestné činnosti,“ vysvětluje Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost.

„Dnes je množství, které je hranicí mezi přestupkem a trestným činem, dva gramy pervitinu. Nařízení vlády říká, že pervitin musí mít nějakou koncentraci metanfetaminu. Nám to v praxi způsobuje velké problémy. A stejně tak obcím, které vedou přestupkové řízení. Mnohdy se stává, že znalecký posudek, který zkoumá množství látky, je dražší, než sankce, která následuje,“ vysvětluje Hruška a pokračuje:

Inspekce obvinila důstojníka protidrogové centrály, prý vynášel informace

Číst článek

„Chceme navrhnout zjednodušení procesu. Pokud látka bude reagovat na minimální množství metanfetaminu, chceme takovou látku považovat za drogu. V tu chvíli by byl dotyčný postižitelný.“

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil je hodně skeptický k případnému zmenšení množství pervitinu, které je možné držet pro vlastní potřebu. Podle něj by to hlavně kriminalizovalo závislé uživatele, kterým je třeba spíše pomoci.

„Vedeme o tom samozřejmě odbornou diskuzi a jsem si vědom toho, že pokud by byla opatření velmi tvrdá, může dojít k obrácenému efektu, kdy vyženeme nemocné a závislé lidi do děr a stát nad těmito uživateli ztratí kontrolu. Na druhou stranu není možné situaci tolerovat tak, jako je tomu v tuto chvíli. Myslím si, že kompromis najdeme,“ dodává Jaroslav Hruška.

Renáta Prátová, Petr Sehnoutka, pir, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme