Místo obcím by část daně z hazardu mířila do státní kasy. Aš by kvůli tomu přišla o 100 milionů korun

Město Aš by po přijetí vládního konsolidačního balíčku přišlo v rozpočtu téměř o 100 milionů korun. Vláda totiž navrhuje přesunutí části výnosu z daně z hazardu od obcí do státního rozpočtu. Třináctitisícové město, které patří mezi strukturálně postižené, by tak přišlo o většinu příjmů do svých investic a na rozvoj města. Zbyly by pouze peníze na běžný provoz města, kritizuje starosta Vítězslav Kokoř (ANO).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní ulice v Aši

Hlavní ulice v Aši | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

„Konsolidační balíček nás zasáhne zcela fatálně. Máme spočítáno, že přijdeme zhruba o 100 milionů korun, a to z hlediska investic a dalších finančních podpor. Město na to zkrátka nebude mít a bude muset zpracovat nový rozpočet, kdy budeme fungovat jenom na provozních nákladech,“ vysvětluje starosta Kokoř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Aše Vítězslav Kokoř k vládnímu úsporného balíčku, který by město připravil o desítky milionů korun

Aš letos hospodaří se schodkovým rozpočtem s příjmy ve výši 370 milionů korun a výdaji 520 milionů. Schodek ve výši 140 milionů korun je kryt prostředky z minulých let a úvěrem.

Na investice má město v plánu dát 175 milionů korun. Pokud vláda konsolidační balíček schválí, obec by přišla na investicích v příštím roce o více než polovinu.

Z peněz vybraných z hazardu platí radnice opravy silnic, městských objektů či škol. Využívá je také na různé benefity pro lékaře, aby podpořila lékařskou péči ve městě, či pro učitele, aby zajistila chod základních i uměleckých škol. V ašském výběžku obklopeném Německem je těchto odborných profesí dlouhodobě nedostatek.

‚Méně o jednu velkou investici nebo dva mosty.‘ Kraje přijdou kvůli úsporám o miliardy na opravy silnic

Číst článek

Podle údajů městského úřadu zhruba polovina obyvatel Aše pracuje v zahraničí. Aby radnice zaměstnance ve městě zajistila, přispívá jim například na dojíždění.

‚Jsme postižený region‘

Příhraniční město trápí negativní sociální i kriminálními jevy, které se vážou i na herny. Aš má v současnosti pět kasin a sedm heren. Nemalé peníze vedení města využívá na koupi prázdných objektů, aby v nich nevznikly další ubytovny.

Ztráta výnosu z hazardu by podle starosty prohloubila ekonomické rozdíly mezi regiony v Česku. „Jsme součástí postiženého regionu, a tím by se ty nůžky v kvalitě života stále rozevíraly jak směrem na českou, tak i německou stranu,“ upozorňuje starosta Kokoř.

V Aši například roste počet lidí s exekucemi. Podle dat úřadu téměř pětina obyvatel starších 15 let čelila loni exekučnímu řízení. Problémy se ale dotýkají celého Karlovarského kraje. Má nejnižší mzdy v celé republice a také nezaměstnanost je v něm jedna z nejvyšších.

Na výrazné rozdíly mezi regiony dlouhodobě upozorňuje vedení měst i kraje.

Radim Jehlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme