,Těším se na procházky s vnukem.‘ Horník popálený při výbuchu v dole na Karvinsku už rehabilituje

Zdravotní stav těžce popáleného polského horníka, zraněného před třemi měsíci při výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, se výrazně zlepšil. Nyní se muž s popáleninami na 65 procentech těla, který byl po převozu do Fakultní nemocnice Ostrava dlouhou dobu v kritickém stavu, věnuje rehabilitaci. Novinářům to v úterý řekla mluvčí zdravotnického zařízení Naďa Chattová.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient se nyní léčí už na standardním oddělení, je v kontaktu s rodinou i přáteli a podle lékařů je ve velmi dobré psychické kondici. Před propuštěním do domácího léčení bude muž muset podstoupit ještě drobné operační zákroky na hlavě.

„Popálený pacient z důlního neštěstí nám v podstatě činí radost. Plochy jsou z velké části zhojeny. Věřím mu, myslím, že je celkově velmi dobře nastaven a že i jeho návrat do společnosti a k rodině bude probíhat plynule a dobře,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava Ladislav Petráš, primář popáleninového centra. Podle něj se nyní muž připravuje na odchod domů.

Po výbuchu v dole na Karvinsku zůstává v nemocnici jeden horník. Prostory jsou stále uzavřeny

Číst článek

Popálený horník potvrdil, že se cítí dobře. Víceméně ho nic nebolí, jen když se dotýká hlavy. „Vím, že jsem se do takového stavu dostal jen díky práci zdejších lékařů a sester. Nejhorší jsou ruce, ale snažím se a poctivě cvičím. Třeba s balonkem nebo gumou. Už se moc těším na procházky s vnukem. Nikdy jsem se nebál fárat a ani mě nikdy nenapadlo, že se mi něco takového může stát,“ uvedl prostřednictvím tiskové zprávy nemocnice popálený muž.

Exploze metanu

Neštěstí se stalo loni 20. prosince v severní lokalitě Dolu ČSM. V oblasti 29. sloje explodoval metan a následně tam vypukl požár. Při výbuchu zemřelo 13 lidí a dalších deset bylo zraněno, v nemocnicích skončili tři lidé. Jeden byl ale propuštěn krátce po hospitalizaci, další pak později.

Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů o několik dní později, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum. Těla zbývajících devíti horníků stále zůstávají pod zemí.

Společná hornická minulost. Rodiny mrtvých horníků z dolu ČSM dostanou od Ostravy 325 tisíc korun

Číst článek

Po explozi se objevily spekulace, že se v podzemí zakrývala čidla metanu, těžební společnost OKD to ale striktně odmítla. Těžba se v nezasažených částech po explozi obnovila 27. prosince.

Péče o popálené

Klinika popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava, jejíž odborníci o popáleného horníka pečují, je jedním ze tří center v České republice, které zajišťuje superspecializovanou péči. Ročně hospitalizují kolem 600 pacientů. Třetinu tvoří děti a domácí úrazy. Muže popáleného po výbuchu metanu tady naposledy léčili v roce 2015. Měl popáleniny na téměř 90 procentech těla a po specializované několikaměsíční léčbě dnes žije běžný rodinný život.

„Ještě před 20 lety by takto popálení pacienti neměli šanci na přežití. Díky obrovskému pokroku v chirurgické i intenzivní medicíně se našemu týmu daří takovéto pacienty vrátit zpět do života,“ uvedla přednostka Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Zdenka Němečková Crkvenjaš. Její tým je složený z deseti lékařů a téměř 40 sester.

Silvie Mikulcová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme