Nebude to jednoduché, očekává Fiala před summitem EU. Nutná je podle něj jednomyslná shoda

Premiér Petr Fiala (ODS) neočekává krátké a jednoduché jednání Evropské rady, které začne ve čtvrtek ráno v Bruselu. Je nutné snažit se najít jednomyslnou shodu i na tématech, ke kterým má výhrady Maďarsko, řekl na středeční tiskové konferenci před odletem.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády

Premiér Petr Fiala (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Danými tématy jsou zejména rozhodnutí o startu přístupových rozhovorů s Ukrajinou a revize víceletého finančního rámce, tedy unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027, ve kterém má být schválena dlouhodobá finanční pomoc právě pro Ukrajinu.

Prosazujte finanční pomoc Ukrajině i přes maďarské veto, vyzývají Fialu Halík nebo Drábová

Číst článek

„Při všech debatách o revizi preferujeme jenom velmi omezenou, která by byla zaměřena na konkrétní oblasti. Snažíme se o rozumné, dobré hospodaření na národní úrovni, musíme podobně postupovat i v rámci Evropské unie,“ poznamenal Fiala.

Za důležité považuje, aby se celkové výdaje příliš nenavyšovaly a aby se neškrtalo v penězích na kohezní a zemědělskou politiku. „Kde jsme připraveni mluvit o navýšení, tak to musí být konkrétní věci, jako je třeba nástroj na podporu Ukrajiny, což si myslíme, že je správná cesta,“ doplnil.

V rámci revidovaného rozpočtu bylo nově na dlouhodobou pomoc Ukrajině vyčleněno 50 miliard eur, část z těchto peněz by měly poskytnout členské státy ze svých rozpočtů (asi 17 miliard eur), zbytek si EU půjčí na trzích.

„Je to důležité pro to, aby Ukrajina mohla bránit své území a udržet fungování země v těchto těžkých podmínkách. Součástí debaty bude zřejmě s velkou pravděpodobností i diskuse nad dvanáctým balíkem sankcí vůči Rusku,“ uvedl Fiala.

Alternativy pomoci

Česko podle ministerského předsedy dlouhodobě podporuje rozšiřování EU, a tedy jak zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou, Moldavskem a Bosnou a Hercegovinou, tak udělení kandidátského statusu Gruzii. „Je to důležité z bezpečnostního hlediska, pro stabilitu v dalších regionech v bezprostřední blízkosti EU. Je potřebné těmto zemím dát nějakou perspektivu a naději,“ řekl premiér.

Evropská unie se chystá udělat strašlivou chybu, řekl Orbán. Připojení Ukrajiny opět nepodpoří

Číst článek

Debata podle Fialy nebude jednoduchá, cílem musí být snažit se o dosažení jednomyslného rozhodnutí. „Mám zatím zhruba dvouletou zkušenost s Evropskými radami a zatím vždy jsme dosáhli jednomyslného společného výsledku i s hlasem Maďarska,“ uvedl.

Dodal, že úsilí o to bude i na nynějším summitu. „Ale nepopírám, že situace tentokrát není jednoduchá a že výroky maďarských představitelů a premiéra Viktora Orbána před Evropskou radou jsou poměrně jasné,“ dodal.

Pokud se v případě dalších financí pro Ukrajinu na summitu nepodaří najít shodu, začínají se už objevovat hlasy, že by mělo alespoň zbývajících 26 států uzavřít s Ukrajinou speciální dohodu o finanční pomoci. Tedy bez Maďarska.

Kyjev totiž alespoň část financí nutně potřebuje pro chod státu, podle expertů nejpozději v únoru. I u zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou je potřeba jednomyslnost, v tomto případě nelze rozhodnutí celé EU žádným způsobem nahradit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme