Více peněz pro oběti znásilnění? Je to dobrá zpráva, pomoc přichází ale často pozdě, upozorňují advokáti

Ministerstvo spravedlnosti chce posílat víc peněz obětem znásilnění. Plánuje navýšit takzvanou peněžitou pomoc a zavést její pravidelnou valorizaci. Z peněz si můžou lidé platit třeba terapie nebo jiné odborné služby. Advokáti obětí tento krok vítají. Upozorňují ale, že resort posílá peníze pozdě. „Když je většina žádostí vyřízena až za půl roku, tak to neplní základní účel,“ říká pro Radiožurnál advokátka Bílého kruhu bezpečí Pavlína Komedová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostupná data nám ale říkají, že se znásilněním má zkušenost každá desátá žena a každý třicátý muž

Dostupná data nám ale říkají, že se znásilněním má zkušenost každá desátá žena a každý třicátý muž | Zdroj: Shutterstock

„Ty částky byly stanoveny v roce 2013. Už neodpovídají současné ekonomické situaci,“ říká k výši částek, které jsou vypláceny obětem znásilnění, náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS). Podle advokátky organizace Bílý kruh bezpečí Pavlíny Komedové, která se odvolává na čísla obudsmana, klesla hodnota pomoci za deset let o zhruba 40 procent.

DOKUMENT: Hraniční případ, píše brněnský krajský soud o podmínce v případu znásilnění otčímem

Číst článek

Stát teď obětem platí nanejvýš padesát tisíc korun, ve svém rozpočtu na pomoc vyčlenilo mezi 10 a 20 miliony korun. Vyplácené částky by podle resortu měly nově stoupnout minimálně o inflaci. Ministerstvo navíc plánuje vymyslet celý valorizační systém.

Podle advokátů, které Radiožurnál oslovil, jde o dobrou zprávu. Peníze totiž oběti mohou využívat třeba na terapie či jinou odbornou pomoc. Advokát Daniel Bartoň ale poukazuje na lhůty, které resort na vyřízení konkrétních žádostí má – tříměsíční lhůtu totiž podle něj často nedodržuje. „V současnosti to často nefunguje jako rychlá pomoc či sociální dávka,“ dodává.

To potvrzuje i advokátka Komedová. Podle ní tak poskytnutá částka neplní roli, kterou má ze zákona plnit – tedy pomoci oběti hned po činu. „Ve chvíli, kdy je většina žádostí vyřízena až za půl roku, tak nám to neplní ten základní účel,“ říká.

Někteří klienti advokátky Petry Carvanové pak na posouzení svých žádostí čekají třeba až rok a půl. „Ve chvíli, kdy oběť získá (pomoc) až několik měsíců po právní moci soudního rozhodnutí, z mého pohledu je to pozdě,“ uvádí Carvanová.

Až 200 tisíc korun

Ministerstvo spravedlnosti se prý snaží proces urychlit. Podle mluvčího Vladimíra Řepky má nově samostatně oddělení právě pro tuto agendu.

Některé kauzy sexuálního násilí usvědčují Česko ze systémového selhání. Obětem se tu nevěří

Číst článek

Na peněžitou pomoc mají nárok oběti znásilnění, domácího násilí nebo taky týrané děti – jednoduše všichni, kterým někdo psychicky či fyzicky ublížil. Pomoc je určená i pro pozůstalé, kteří mohou žádat až o 200 tisíc korun.

Peníze mají pomoct ve zhoršené sociální situaci, do které se lidé kvůli trestnému činu dostanou. „Pokud jde o tu peněžitou pomoc, jde o zvláštní sociální dávku, která neslouží k odškodnění, ale má pomoci oběti vyrovnat se s těmi sociálními dopady,“ vysvětluje ředitel resortního odboru odškodňování Jakub Severa.

„Je to jednorázová částka. Lidé, kterým pak v důsledku trestného činu bylo ublíženo na zdraví, mohou prokazovat dále až do výše 200 tisíc korun další výlohy na léčbu a ztráty na výdělku,“ doplňuje advokátka Komedová.

Nejde ale o jediné peníze, které oběti mohou získat. O další se mohou také soudit. A ti, kteří se chtějí soudům vyhnout, mají ještě jednu možnost. Ministerstvo spravedlnosti má speciální účet, kam chodí peníze od pachatelů, kterým soud uložil třeba peněžitý trest nebo nařídil propadnutí majetku.

Pokud oběti soud přizná náhradu škody, může se o peníze přihlásit na ministerstvu a resort je vyplatí právě z tohoto účtu.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme