Novým šéfem Vojenského zpravodajství by mohl být Bartovský. Černochová ho představila poslancům

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Petr Bartovský. Kandidáta v úterý na sněmovním výboru pro obranu představila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Nahradit by měl Jana Berouna, který zpravodajskou službu řídí od roku 2014. Šéfa Vojenského zpravodajství jmenuje ministryně obrany se souhlasem vlády, předtím zákon vyžaduje projednání ve sněmovním výboru.

Praha (Aktualizováno: 14:55 23. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na ředitele Vojenského zpravodajství Petr Bartovský

Kandidát na ředitele Vojenského zpravodajství Petr Bartovský | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Termín odvolání Berouna a jmenování nového ředitele Černochová neupřesnila, záviset bude podle ní na aktuální bezpečnostní situaci, ale také na dohodě o průběhu předávání agendy mezi starým a novým ředitelem.

Berounovi v říjnu zaniká služební poměr vojáka z povolání, jmenování nového ředitele bude podle Černochové uskutečněno před jeho ukončením.

Blokování dezinfowebů je v pořádku, tvrdili ministři. Podle soudu ale šlo o porušení evropských pravidel

Číst článek

„Jsme připraveni nabídnout panu generálu Berounovi další službu pro tento stát,“ řekla Černochová. Mohlo by podle ní jít o podobný scénář jako pozice velvyslance pro odcházejícího náčelníka generálního štábu Aleše Opatu.

Spolu s Berounem Černochová o věci jednala s národním bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem, Beroun bude podle ní nabídky zvažovat.

Bartovský chce ve vedení zachovat kontinuitu výkonu služby, řekl poslancům na výboru. Mezi jeho cíle patří zvýšení vnitřní koordinace služby tak, aby její schopnosti a kapacity byly maximálně využity, nebo zintenzivnění a zvýšení vnitřní spolupráce českých bezpečnostních složek, tedy Vojenského zpravodajství, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a policie. Pokračovat chce také v aktivitách souvisejících s podporou Ukrajiny.

Jazyky i mise

Bartovský má hodnost brigádní generál, vojákem z povolání je od roku 1994. V roce 2001 nastoupil k Vojenskému obrannému zpravodajství, služba se o čtyři roky později spojila do Vojenského zpravodajství, kde zastával několik vedoucích funkcí.

Byl také na misích v Kosovu a Bosně a Hercegovině. Podle Černochové má Bartovský rozsáhlé znalosti a zkušenosti na úseku obrany, disponuje také požadovanými manažerskými dovednostmi i jazykovými znalostmi, byl také nasazen v zahraničních misích.

‚Úspěšně strávené dopoledne.‘ Premiér Fiala s šéfy českých tajných služeb jednali s ředitelem CIA

Číst článek

Předseda výboru a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) na novém kandidátovi ocenil kontinuitu ve vedení služby, je podle něj důležitá v neustále se zhoršující mezinárodní bezpečnostní situaci.

To, že Bartovského lidé neznají, je podle něj dobře. „Od toho je to tajná služba,“ řekl. Poděkoval také Berounovi, stávající ředitel podle něj Vojenské zpravodajství provedl neklidnými dobami a služba pod jeho vedením získala velké renomé a uznání v zahraničí. Berounovo působení ocenila i Černochová, za celých deset let podle ní odváděl dobrou práci.

Vojenské zpravodajství je jednou ze tří českých tajných služeb, integruje v sobě rozvědnou a kontrarozvědnou činnost. Základním úkolem Vojenského zpravodajství je získávat, shromažďovat a vyhodnocovat informace důležité pro obranu České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme