‚Vratky přesáhnou 126 milionů korun.‘ Teplárny v Česku dodaly v končící sezoně méně tepla

Končící topnou sezonu v Česku výrazně ovlivnilo teplé počasí. Teplárny po celé zemi tak zaznamenaly meziročně nižší odběry, pokles se většinou pohyboval mezi pěti až 15 procenty. Některé domácnosti také pokračovaly v úsporách, které se ale kvůli růstu cen energií projevily už loni. Na definitivní zhodnocení teplárny čekají až na ukončení sezony, což bude na konci května.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

teplárna, ilustrační foto

Končící topnou sezonu v Česku výrazně ovlivnilo teplé počasí. Teplárny po celé zemi tak zaznamenaly meziročně nižší odběry, pokles se většinou pohyboval mezi pěti až 15 procenty (ilustrační obrázek) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Topná sezona začala až v říjnu, často nejpozději za poslední roky. V Brně to bylo 5. října, o několik týdnů později než obvykle. V Plzni se začalo topit ještě o den později, do října se tam začátek topné sezony posunul poprvé. V Hradci Králové připadl dokonce až na 9. října 2023, což bylo o 23 dnů později než v roce 2022.

Podle Teplárenského sdružení je letošní topná sezona zatím nejteplejší za více než 60 let.

Kvůli letním teplotám dokonce na začátku dubna v některých městech přestaly radiátory na několik dní hřát. V minulém týdnu sice teplárny kvůli ochlazení dodávky tepla naplno obnovily, tato chladná epizoda ale bilanci odběrů nezachrání, odhadují.

Ostravští vědci vyvinuli chytrý hybridní kotel, kombinuje spalovaní pelet a tepelné čerpadlo

Číst článek

Například v Brně bude počet topných dnů sezony 2023/2024 rekordně nejnižší. „S velkou pravděpodobností nepřesáhne počet 200,“ uvedl finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

Konečné účty ale ještě nejsou k dispozici, teplárny zatím mohou vyhodnotit většinou jen období od září do března. Plzeňská teplárenská v prodala v sezoně dosud o pět procent méně tepla než v té předcházející, v Pardubicích to bylo o osm procent. V Karlových Varech, Hradci Králové nebo Kolíně je pokles desetiprocentní. Spotřeba tepla z Teplárny Liberec klesla meziročně o 15 procent. Zhruba v tomto rozpětí se pohybují poklesy také v dalších městech.

Milionové přeplatky

Sezona ale ještě potrvá více než měsíc. „Uvidíme, jak se bude počasí vyvíjet v následujících dnech, kdy po výrazně teplé první polovině dubna jsme se přehoupli do zimních teplot, ale na dohled je opět výrazné oteplení,“ uvedl například předseda představenstva společnosti Zásobování teplem Vsetín Michal Chmela. Společnosti jsou připraveny dodávky tepla přerušit, případně následně obnovit.

Proč se ohřívačům vody říká karma? Je to zkratka vynálezce Karla Macháčka, narodil se před 150 lety

Číst článek

Mimořádně teplá zima 2023/2024 se již projevila ve vracení přeplatků záloh ve vyúčtováních za celý kalendářní rok 2023.

„Za celý rok 2023 byly tržby společnosti nižší o deset procent, méně než obvykle se topilo zejména v lednu, říjnu a v prosinci. Celkové vratky přesáhnou 126 milionů korun, doplatky budou činit jen něco přes dva miliony korun,“ uvedl ředitel městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler.

Poznamenal, že zálohy na rok 2023 byly v souladu s legislativou stanoveny podle posledního známého odběru roku 2021, který se vyznačoval nadprůměrně vysokou spotřebou.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme