Indické Silicon Valley čelí dopadům populačního boomu. Ve městě Bengalúr rapidně ubývá vody

Bengalúru bylo dlouho známé svým příjemně chladným počasím a bujnou vegetací. Exotický ráj ale vstoupil v poslední době do povědomí spíše kvůli řadě úspěšných start-upů a firem jako je Infosys nebo Wipro, které v patnáctimilionovém městě sídlí. Populační boom se podepsal zejména na infrastruktuře města, a to teď nedokáže pojmout potřeby všech obyvatel. Výsledkem jsou statisíce lidí závislých na vodních cisternách a nízkých dodávkách vody.

Bengalúr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlna veder asie indie horko

Obyvatele Bengalúru sužuje sucho a nedostatek vody (ilustrační foto) | Foto: Eddy Pellegrino | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Často se diskutuje o problémech s  dopravou, ale ve skutečnosti nás nejvíce trápí nedostatek vody“ komentuje situaci ve městě pro BBC občanský aktivista Srinivas Alavilli. Indické velkoměsto potřebuje dvě miliardy litrů vody denně.

Více jak 70 procent zajišťuje řeka Cauvery. Pramení v indickém státě Karnátaka a je předmětem dlouholetých sporů se sousedním státem Tamil Nadu, který rovněž zásobuje svá města z řeky Cauvery.

Zbývajících 600 milionů litrů získává Bengalúr ze systému podzemních studen a nádrží, které jsou nezbytné pro zásobování pitnou vodou do periferních oblastí.  

Panamský průplav vysychá. Problémem je nedostatek dešťových srážek

Číst článek

Vodní zásobárny, ale nejsou naplněny. Každoroční monzun nebyl dostatečně silný, a proto správa infrastruktury navrtala nové studny.

I přes snahu úřadů udržet původní objem zásob vody dochází ke ztrátě 200 milionů litrů denně. Podzemní prameny zásobující město totiž nejsou dostatečně silné a kvůli zvýšenému odběru se ztrácejí a vysychají.

Souběžně s postupným mizením podzemních zásob vedení města oznámilo nové nařízení. Domácnostem, které používají pitnou vodu na zalévání a mytí aut, hrozí vysoké pokuty či zvýšení ceny vody. Ochránci přírody toto rozhodnutí kritizují a volají po přísnějších opatřeních.

Nucené snížení spotřeby

Zatímco nedostatek vody pociťuje celé město, nekritičtěji jsou zasaženy oblasti na okraji Bengalúru. V některých částech města voda v domech již neteče.

Mexiko City se potýká s nedostatkem vody. V chudých částech města teče jen několik hodin denně

Číst článek

„Musíme nabírat vodu z cisteren do kbelíků a nosit je až nahoru do bytu. Dělají to, aby snížili naši spotřebu vody,“ komentoval situaci jeden z rezidentů postižené oblasti.

Správce jednoho z domů postižených nedostatkem vody, uvedl, že všechny tři studny dostupné pro budovu již vyschli a nelze tedy vodu do příbytků čerpat.

„Zásobuje nás pět nádrží, každá z nich obsahuje 4 000 litrů vody. Dříve jsme platili 700 rupií za cisternu, nyní je to až 1 000 rupií,“ řekl.

Odborníci rovněž upozorňují, že situace může dosáhnout kritického bodu v letních měsících, kdy teploty v Indii dosahují vysokých hodnot.

Indické hidžry, nejstarší skupina transgender osob, čelí násilí: česká ambasáda jim otevírá dveře

Číst článek

Úřady ujistily obyvatele Bengalúru, že situace se během několika měsíců zlepší.  Nicméně pracovníci, kteří se podíleli na úpravách vodní infrastruktury, popisují situaci odlišně.

Tushar Girinath, bývalý předseda představenstva rady pro zásobování vodou a kanalizaci v Bangalúru, říká, že se počítalo s rozšířením projektu, který bude pokrývat potřeby města až do roku 2035-2040.

„To ale nebude možné vzhledem k tempu, jakým město roste. Domnívám se, že bude nutné provést nové úpravy již v roce 2029,“ říká.

Někteří aktivisté volají po zvýšení úsilí o obnovení vysychajících Bengalúrských jezer, které by mohly část problémů vyřešit.

Dopady krize

Průzkumy ukazují, že nedostatek vody zpomalil výrobu továren. Obchodní expert Harish Bijoor říká, že ačkoli krize nemusí bezprostředně ovlivnit pověst Bengalúru jako investičního ráje, je nutné situaci co nejrychleji vyřešit.

 „Naše finanční budoucnost je nejistá. To si nemůžeme dovolit. Než zde firmy investují kapitál, pořádně si to rozmyslí,“ komentuje krizový nedostatek vody Bijoor.

Krize má rovněž politický dopad. Nedostatek vody se stal jedním z hlavních témat nadcházejících všeobecných voleb. Suchem trpící obyvatelstvo nedostalo žádnou státní podporu či příspěvek, který by alespoň z části vyřešil jejich problémy.

Opoziční Indická lidová strana Karnátaky dává situaci za vinu vlád. Ta ale tvrdí, že vina je na straně federální vlády Indie v Dillí, která suchem sužované Karnátace neposkytla žádnou adekvátní pomoc.

Tereza Lacmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme