Trest i pro dobrovolníky. Německo navrhlo zákon, který umožní stíhat humanitární organizace

Německý návrh zákona o nelegální migraci obsahuje spornou pasáž. Organizace zachraňující uprchlíky a migranty ve Středozemním moři by na jejím základě mohly být v budoucnu trestně stíhány podobně jako nelegální převaděči. Podrobnosti přináší bavorský list Süddeutsche Zeitung.

svět ve 20 minutách Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé, kteří se snažili dostat z Afriky přes Středozemní moře do Evropské unie

Lidé, kteří se snažili dostat z Afriky přes Středozemní moře do Evropské unie | Foto: Yassine Gaidi / Anadolu Agency | Zdroj: Reuters

Zatímco ministerstvo zahraničí pod vedením ministryně Annaleny Baerbockové záchranáře ve Středozemním moři finančně podporuje, ministerstvo vnitra by mohlo v budoucnu tytéž lidi trestně stíhat, píše Süddeutsche Zeitung.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Právě z resortu vedeného Nancy Faeserovou vzešel návrh zákona „ke zlepšení repatriace“. Až doteď se paragraf upravující tresty pro pašeráky lidí týkal pouze osob, které převážejí utečence do Evropy za peníze.

Představitelům nevládních organizací jako Mission Lifeline, Sea-Watch a dalších, které ve Středozemním moři vyhledávají ztroskotaná plavidla a zachraňují lidské životy, by tak mohlo v budoucnu hrozit až deset let za mřížemi.

Bavorský list poznamenává, že podobně už stíhají záchranáře v Řecku nebo Itálii. V Řecku jsou běžná trestní řízení vedená proti samotným uprchlíkům, kteří plavidlo řídí, čímž mají v migraci pomáhat i ostatním členům posádky.

Svět na nás zapomněl, tvrdí arménští uprchlíci. Jsou to už dva měsíce, co odešli ze svých domovů

Číst článek

‚Ve prospěch cizinců‘

Návrh německého ministerstva vnitra jde řeckým a italským směrem. Trestné by podle něj mělo být napomáhání cizím občanům bez víz ve vstupu na území Unie, a to „opakovaně nebo ve prospěch více cizinců“.

Návrh se ovšem nezmiňuje o peněžní odměně, a proto by se mohl vztahovat i na altruistické zachránce ve Středozemním moři, kteří svou činnost vykonávají dobrovolně. 

Příslušná pasáž je skryta v návrhu zákona, který německá vláda už schválila a odeslala do Spolkového sněmu. Poslanec Julian Pahlke očekává, že ministryně vnitra zpřísnění zákona stáhne. Sám byl do roku 2019 členem správní rady organizace Jugend Rettet, která ve Středozemním moři působí. Čtyři její členové teď v Itálii čekají na soud.

Kriminalizace pomoci

Novela, se kterou Faeserová přišla, může být podle profesorky trestního práva Lipské univerzity Katrin Höfflerové kriminalizací „humanitárního aktivismu“. Evropské země podle ní odmítají zachraňovat lidi ve smrtelném nebezpečí a kriminalizují ty, kteří se toto selhání států snaží z vlastní iniciativy napravovat.

Země Evropské unie deportovaly v polovině roku o 29 procent více migrantů než ve stejném období vloni

Číst článek

Německé ministerstvo zahraničí vyplácí takovým nevládním organizacím až dva miliony eur ročně.

Italská premiérka Giorgia Meloniová si na tuto pomoc letos v létě stěžovala německému kancléři Olafu Scholzovi s tím, že lodě humanitárních organizací pak dopravují migranty a uprchlíky na italskou pevninu.

Resort vnitra na dotaz redakce reagoval s tím, že nemá v úmyslu kriminalizovat lidi, kteří na moři lidské životy zachraňují, bez ohledu na to, jak je návrh zákona formulován.

„Takové akce je třeba považovat za oprávněné“, cituje závěrem německé ministerstvo vnitra bavorský Süddeutsche Zeitung.

Ondřej Čížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme