‚Vítězství Ukrajiny a celé Evropy.‘ Evropská unie zahájí přístupové rozhovory, Zelenskyj se raduje

Summit Evropské unie rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem, oznámil na sociální síti X předseda Evropské rady Charles Michel. Prezidenti a premiéři zemí Unie také podpořili udělení kandidátského statusu Gruzii. Otevření přístupových rozhovorů s Ukrajinou přitom ještě ráno odmítal maďarský premiér Viktor Orbán.

Aktualizujeme Brusel (Aktualizováno: 22:37 14. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Summit Evropské unie rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem (ilustrační foto) | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Rada udělila kandidátský status Gruzii. A Evropská unie otevře vyjednávání s Bosnou a Herzegovinou, jakmile bude dosaženo potřebného stupně plnění kritérií pro členství a vyzvala Komisi, aby do března předložila zprávu s cílem přijmout takové rozhodnutí,“ napsal Michel.

Jak dodal, jde o „jasný signál naděje“ pro tamní obyvatele a celou Evropu.

Evropská unie udělila Ukrajině postavení kandidátské země čtyři měsíce po ruské invazi. Pro zahájení přístupových jednání unie stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je reforma soudnictví či omezení korupce.

Ty Kyjev podle listopadového hodnocení Evropské komise všechny nesplnil. Komise tehdy Ukrajinu vyzvala, aby v reformách pokračovala. Některé potřebné zákony Ukrajinci nicméně schválili v uplynulých dnech.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí summitu Evropské unie zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou přivítal. „Je to vítězství Ukrajiny. Je to vítězství pro celou Evropu. Je to vítězství, které motivuje, inspiruje a posiluje,“ napsal v sociální síti X.

Zelenskyj se právě setkal s veliteli amerických sil v Evropě v německém Wiesbadenu, odkud vyzval americký Kongres k další pomoci Ukrajině, která se od loňského února ruské agresi.

Rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou i s Moldavskem je důležitým signálem, řekl ve čtvrtek novinářům v Bruselu český premiér Petr Fiala (ODS). Evropská unie tím podle něj dává najevo, že má zájem o tyto země a o jejich budoucnost.

Rozhodnutí vítá i prezident Petr Pavel, podle něj bude toto rozhodnutí také prospěšné pro bezpečnost a prosperitu Česka, napsal na síti X.

„Vítám rozhodnutí Evropské rady o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem a udělení kandidátského statusu Gruzii. Čeká nás ještě spousta práce, na naši plnou podporu na své cestě do Evropské unie se ale mohou spolehnout. Jde o správné rozhodnutí, které bude prospěšné nejen pro tyto země, ale také pro naši vlastní bezpečnost a prosperitu,“ napsal český prezident.

„Více než se hraje na plnění podmínek, se hraje na nějaké poselství. Evropská unie je přesvědčena, že Ukrajina potřebuje nějakou zprávu, že se s ní počítá, že ji Evropská unie nehodila přes palubu. A tato zpráva, že by zahájila přístupových jednání, Evropskou unii nic nestojí,“ vysvětloval ještě před schválením přístupových rozhovorů analytik Evropské unie Filip Nerad z Českého rozhlasu.

Záměr podpory Ukrajiny po schválení potvrdily i tweety některých evropských politiků.

„Silný signál o podpoře a perspektivě pro Ukrajinu,“ napsal německý kancléř Olaf Scholz na sociální síti X. „Na Evropské radě jsme právě rozhodli o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a také s Moldavskem. Jedna věc je jasná: Tyto země patří do Evropské rodiny,“ pokračuje příspěvek.

Evropská unie se chystá udělat strašlivou chybu, řekl Orbán. Připojení Ukrajiny opět nepodpoří

Číst článek

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém prohlášení uvedla, že čtvrtek 14. 12. 2023 „zůstane vrytý do dějin naší Unie“.

„Blahopřejeme,“ vzkázal východoevropským partnerům na platformě X francouzský prezident Emmanuel Macron. „Dnešek je pro Evropu historický den,“ reagoval zase španělský premiér Pedro Sánchez.

O historickém momentu či naději pro občany Ukrajiny a Moldavska mluví také finský premiér Petteri Orpo, podle jeho švédského protějšku Ulfa Kristerssona jim šéfové států a vlád zemí unie vyslali „jasný signál, že vaše budoucnost je v Evropské unii“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme