Spojené státy stáhnou z Německa 12 tisíc vojáků, oznámil Esper. Polovina z nich má zůstat v Evropě

Ministr obrany USA Mark Esper prohlásil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba 12 tisíc svých vojáků. Téměř polovina z nich zůstane v Evropě. Informovaly o tom zahraniční agentury. Trump zároveň opět zkritizoval Německo jako členskou zemi NATO za příliš nízké výdaje na obranu s tím, že Berlín americké partnery po řadu let využíval a nyní by měl začít platit své účty.

Aktualizováno Washington / Berlín (Aktualizováno: 18:18 29. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký Senát schválil novým ministrem obrany Marka Espera a ukončil tak sedmiměsíční provizorium v čele tohoto resortu

Americký ministr obrany Mark Esper. | Foto: Erin Scott | Zdroj: Reuters

Z celkem 35 tisíc amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400, přičemž do jiných zemí v Evropě se přemístí 5400 armádních příslušníků. Přesunout se má rovněž velitelství americké armády ve Stuttgartu, jehož nové sídlo bude v Belgii.

Trump v červnu představil plán omezit americkou vojenskou přítomnost v Německu na 25 tisíc. Německo, které je členem Severoatlantické aliance, Trump dlouhodobě kritizuje za to, že nedostatečně investuje do armády a neplní povinnost NATO vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Trump na nečekané návštěvě Afghánistánu. Sešel se s prezidentem a oznámil snížení počtu vojáků

Číst článek

„Německo dluží NATO mnoho miliard dolarů,“ komentoval Trump své rozhodnutí před středečním odletem do Texasu. „Teď Německo říká, že je to špatné pro jeho ekonomiku. No, je to ale dobré pro naši ekonomiku,“ citovala jej agentura DPA.

Američtí vojáci jsou podle Trumpa v Německu proto, aby Německo chránili: „Německo za to musí zaplatit. Německo za to neplatí. Proč bychom je (vojáky) tam měli nechávat?“ dodal s tím, že by stažení mohl přehodnotit, pokud Němci „začnou platit své účty“. „Mnoho let nás využívali,“ prohlásil.

Koncem června Trump s polským prezidentem Andrzejem Dudou deklarovali zájem na přemístění části amerického vojenského kontingentu z Německu do Polska. Agentura Reuters s odvoláním na amerického generála ve středu napsala, že vojáci americké armády mají z Německa zamířit také do Itálie.

Oslabení NATO

Esper uvedl, že armáda plánuje stáhnout své jednotky z Německa „co nejrychleji“. Část se podle něj začne přesouvat již v následujících týdnech. Přesný časový harmonogram však podle agentury DPA nepředložil. Celkově by stažení vojsk mělo americkou armádu vyjít na „jednotky miliard dolarů“.

Nestahujme vojáky z Německa, apeluje na Trumpa část republikánů. Jsou podle nich oporou proti Rusku

Číst článek

„Dnešní oznámení ministra Espera o amerických vojscích v Evropě je výrazem pokračujícího závazku Spojených států vůči NATO i evropské bezpečnosti. Mír a bezpečnost v Evropě jsou důležité pro bezpečnost a prosperitu Severní Ameriky, a jelikož čelíme čím dál méně předvídatelnému světu, jsme silnější a ve větším bezpečí, když stojíme při sobě,“ uvedl v prohlášení generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. USA podle něj věc před oznámením konzultovaly se svými spojenci v NATO.

Podle Norberta Röttgena, šéfa zahraničního výboru Spolkového sněmu a blízkého spolupracovníka kancléřky Angely Merkelové, krok Spojených států oslabí NATO. „Namísto posilování NATO stažení vojsk alianci oslabí,“ řekl deníku Augsburger Allgemeine. „Účinnost americké armády se nezvýší, ale naopak sníží, především s ohledem na Rusko a současný konflikt na Blízkém východě,“ dodal.

Německo-americké vztahy

Podle německých médií postihne stahování především základny v Porýní-Falci a Bavorsku, včetně vojenského prostoru Grafenwöhr u hranic s Českou republikou. Představitelé spolkových zemí vyjádřili začátkem tohoto měsíce naději, že Trumpovo rozhodnutí o snížení počtu amerických vojáků v Německu zablokuje, nebo přinejmenším zkomplikuje Kongres Spojených států. Americká vojenská přítomnost má pro tyto regiony i důležitý ekonomický přínos.

Irák na cestě k vypuzení amerických vojáků. Stažení vojsk by bylo ranou pro USA a dárkem pro Írán

Číst článek

Bavorský premiér Markus Söder amerického rozhodnutí lituje. „Bohužel to zatíží německo-americké vztahy. Není z toho zřejmý žádný vojenský užitek,“ řekl agentuře DPA. I podle něj krok povede k oslabení NATO. Bavorským regionům hospodářsky postiženým odchodem vojsk vláda v Mnichově pomůže, slíbil Söder s tím, že je třeba nejprve vyčkat, zda je americké rozhodnutí konečné.

Německo je logistickým centrem pro americké vojenské operace na Blízkém východě a v Africe. Rozhodnutím ponechat téměř polovinu stažených sil v Evropě dává Pentagon jasně najevo, že se z regionu zcela stáhnout nehodlá, interpretuje krok agentura AP. Předpokládané přemístění části vojáků dále na východ je podle ní naopak vzkazem Rusku, že USA jsou stále odhodlány chránit země východní Evropy před potenciální agresí ze strany Moskvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme