Hasiči mají pod kontrolou požár pily. Hrozí ale další požáry

V Česku je sucho a stoupá riziko požárů, které už na mnoha místech republiky propukly. Rozsáhlý požár haly stolárny v Prlově na Vsetínsku byl již lokalizován. Jedenáct hasičských jednotek s ním bojovalo více než tři hodiny. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár na Vsetínsku.jpg

Požár na Vsetínsku.jpg | Zdroj: ČTK

Hasiči se dozvěděli o požáru kolem půl jedenácté. Oheň zachvátil zásobník na piliny, odkud se rozšířil na střechu stolárny. Zasažený prostor byl zhruba 30 krát 30 metrů.

Hasiči museli použít i speciální techniku. V jednom místě dokonce prohořela střecha a částečně se zřítila konstrukce haly. Záchranáři nyní dohašují skrytá místa a rozebírají konstrukce budovy. Na místě zůstanou až do rána.

Na místě je kromě zasahujících hasičů také vyšetřovatel, který sbírá podklady pro určení příčiny požáru. Zatím pacuje se všemi možnými verzemi. Nevylučuje technickou závadu, nedbalost nebo i samovznícení. Škoda byla odhadnuta na deset milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Hotařová z místa požáru v Prlově na Vsetínsku ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

V areálu dřevařského provozu v Prlově hořelo i loni. Majitel objektu tehdy vyčíslil škodu na sedm milionů korun.

Nebezpeří požárů je momentálně ná území České republiky akutní. Například v Pardubickém kraji proto platí ode dneška období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Hasiči teď totiž vyjíždějí k hořícím přírodním porostům častěji než za posledních pěti let dohromady. Lidé kvůli zákazu nesmějí rozdělávat oheň v lese nebo na dalších místech, kde by mohlo snadno začít hořet, například na polích. V lesích je navíc zakázáno kouřit.

„V tomto období je zákaz zakládání ohýnků, odhazování doutnajících předmětů a zákaz kouření v místech, kde by mohlo dojít ke vzniku požáru, čili lesní pozemky nebo suchá tráva,“ vysvětluje preventista Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Pavel Nejtek.

„Nezakazují se tím domácí party a grilování, které se konají v místech pro to určených. Může to trvat týden, čtrnáct dní nebo klidně celé prázdniny, do vydatnějších srážek, než se změní počasí,“ upřesňuje platnost nařízení hasič.

Na vině jsou často turisté

V Libereckém kraji prudce roste počet výjezdů profesionálních i dobrovolných hasičů. Profesionální i dobrovolní hasiči v posledních dnech vyjeli k sedmnácti požárům ve volné přírodě.

Nejhorší situace je na Českolipsku, kde hasiči během posledních dní zasahovali osmkrát. Nejdramatičtější byl požár půlhektarového lesního porostu ve Skalce na Českolipsku, který hasiče zaměstnal na šest hodin.

Na vině většiny požárů je nedbalost a neopatrnost turistů, kteří zahazují nedopalky cigaret nebo skleněné střepy a nádoby. Nebezpečné jsou také zapalovače, které se vlivem horkého počasí mohou samy vznítit.

Od včerejška platí zákaz rozdělávání ohňů i v kraji Královéhradeckém.

Věra Hotařová, Martin Pařízek, Milena Dvořáková, Šárka Slezáková, Lucie Maňourová, Lenka Rafaelová, Václav Rojík, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme