Ostrava zlomila domácí prokletí a porazila Teplice 4:1. Sparta vyhrála v Budějovicích gólem Birmančeviće

Fotbalisté Ostravy porazili ve 26. kole první ligy Teplice 4:1. Baník doma v nejvyšší soutěži zvítězil po sedmi zápasech a šesti měsících a poskočil na čtvrté místo tabulky. Karviná hrála v Hradci Králové celý druhý poločas bez vyloučeného Amara Memiće a prohrála 1:2. Mladá Boleslav udolala Zlín 3:2, když v 95. minutě rozhodl vlastní gól Cedidly. Sparta gólem Birmančeviće porazila 1:0 České Budějovice a zůstala o bod v čele tabulky před Slavií.

Ostrava (Aktualizováno: 20:35 31. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravský fotbalista Matěj Šín (vpravp) se snaží utéct Nemanja Mičevićovi z Teplic | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Ostrava po dlouhém čekání na domácí výhru zkusila soupeře překvapit neortodoxní sestavou i rozestavením a vyplatilo se jí to v podobě rychlého gólu. Už v šesté minutě domácí prošli středem hřiště po pasu Frydrycha a patičce Klímy až do vápna, kde sice Tanko na chvíli o balon přišel, ale pak jej znovu získal a podélně překonal brankáře Ludhu.

Baník byl na koni a ve 22. minutě zvýšil náskok. Rusnák prosvištěl po pravé straně až do vápna, tam si zasekl míč na střed a levačkou po zemi podruhé rozvlnil síť. Slovenský krajní hráč skóroval v české lize poprvé.

Ačkoliv jim okolnosti nenahrávaly, Teplice přesto zvedaly hlavu. Urbanec nejprve z velké dálky protáhl Letáčka a pak měl na malém vápně po rohu tutovku Jásir, ale domácí gólman mu pokus zblokoval. Čtyři minuty před půli se neprosadil ani Křišťan.

Ostrava otupila vzdor Severočechů brzy po změně stran. Ewerton se v 51. minutě uvolnil uvnitř pokutového území a pravačkou „vymetl“ šibenici. Brazilský záložník skóroval už podeváté v ligovém ročníku a potvrdil roli nejlepšího týmového střelce.

Hosté sympaticky ani pak nerezignovali a snažili se o aktivitu. Trenér Frťala v trojím střídání poslal v závěru na trávník i osmnáctiletého Litevce Audinise a ten už po třech minutách ve své premiéře v české lize po rohu hlavičkou snížil.

Ostrava ale drama nepřipustila a i ona udeřila po rohu. V 83. minutě ještě gól Frydrycha po zásahu videorozhodčího neplatil, ale v 88. minutě se důrazem prosadil střídající Adediran. Baník si připsal nejvyšší ligovou výhru od září a triumfu 5:1 nad Zlínem. Slezané porazili Teplice počtvrté za sebou a potřetí z posledních čtyř kol zvítězili.

Rozhodující úder Boleslavi v nastavení

Mladoboleslavští svěřenci trenéra Davida Holoubka v nejvyšší soutěži popáté za sebou bodovali a posunuli se na páté místo tabulky. „Ševci“ vyhráli jediné z posledních osmi kol a zůstali čtrnáctí o bod před Karvinou.

Jako první v neděli zahrozili v šesté minutě hosté, když si Schánělec zpracoval dlouhý centr, jenže jeho ztečovaný pokus o lob skončil nad brankou. Skóre otevřeli domácí v 11. minutě. Pulkrab na hranici šestnáctky vystřelil po zemi na vzdálenější tyč a překonal Dostála. Šestadvacetiletý útočník, který kvůli zranění vynechal minulá čtyři kola, vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně.

Za další čtyři minuty Středočeši náskok navýšili. Kušej si zpracoval Kostkův nákop, prodral se do pokutového území a přenechal míč zakončujícímu Ladrovi. Také on zaznamenal čtvrtou trefu v ročníku nejvyšší soutěže.

Po téměř půlhodině hry Holíkova střela z šestnáctky těsně minula domácí tyč. V 35. minutě si hosté málem dali kuriózní vlastní branku. Nombilova skákavá „malá domů“ prošla Dostálovi mezi nohama a zlínský brankář míč na poslední chvíli zastavil.

V 39. minutě Zlínští snížili. Cedidlův centr Bužek prodloužil hlavou a Schánělec stejným způsobem vyzrál na gólmana Mikulce. Jednadvacetiletý hráč se dočkal premiérové branky v nejvyšší soutěži. Hosté mohli do konce úvodního dějství srovnat, jenže Cedidla po Slončíkově rohovém kopu hlavičkoval vedle.

Rovněž podzimní vzájemné utkání skončilo po prvním poločase 2:1 pro domácí, tentokrát se však po změně stran gólová přestřelka nestrhla. Diváci dlouho čekali na výraznější šanci, vše podstatné se odehrálo až v nastavení. Ihned s vypršením normální hrací doby Vukadinović srovnal střelou z úhlu. Srbský hráč je s pěti góly nejlepším týmovým střelcem v ligové sezoně.

Zdálo se, že Zlín bude ve třetím kole po sobě remizovat 2:2, avšak domácí dělbu bodů odmítli. V páté minutě nastavení Fulnek nacentroval do vápna a Jawo pomocí lehké teče hostujícího stopera Cedidly zařídil Boleslavi triumf. Zlín má s 57 inkasovanými brankami nejhorší defenzivu soutěže.

Spasitel Birmančević

Sparťané v souboji týmů z opačných pólů tabulky nijak výrazněji nedominovali, v první půli ale byli aktivnější a hned z první šance otevřeli skóre. V 17. minutě si po Mejdrově vyhrané hlavičce navedl míč Birmančević a z rohu vápna vyslal nepříliš razantní a umístěnou střelu. Balon mířil po zemi přímo na brankáře Janáčka, jemuž proklouzl přes ruce a nečekaně doskákal do sítě. Srbský křídelník se prosadil ve třetím soutěžním duelu za Pražany po sobě a skóroval už podeváté v ligové sezoně.

Po změně stran byli domácí výrazně aktivnější a dokonce více drželi míč. Sparta se až nečekaně zatáhla a chvílemi se strachovala o výsledek. Dynamo si však až na několik rohových kopů a závarů nevytvořilo žádnou vyloženou šanci a ve druhé půli dokonce ani jednou nevystřelilo na branku.

Naopak Sparta mohla své vedení z protiútoků navýšit. V 71. minutě ale Birmančević trochu prováhal zakončení a Janáček mu dobře zmenšil úhel. V 89. minutě po brejku a přečíslení pálil ve skluzu nad břevno Kuchta.

Letenští už tři body udrželi a v nejvyšší soutěži s Českými Budějovicemi posedmé za sebou neinkasovali. Pražané v lize podruhé po sobě zvítězili a bodovali podvanácté z posledních 13 kol. Dynamo na jaře doma po třech zápasech poprvé prohrálo.

Výsledky 26. kola první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 6. Tanko, 22. Rusnák, 51. Ewerton, 88. Adediran - 76. Audinis. Rozhodčí: Trska - Nádvorník, Mokrusch - Berka (video). ŽK: Rusnák - Švanda, Frťala (trenér). Diváci: 9440.

Ostrava: Letáček - Blažek, Frydrych, Lischka - Rusnák, Šín (89. Grygar), Boula, Buchta (80. Kpozo) - Ewerton - Klíma (80. Adediran), Tanko (70. Kubala). Trenér: Hapal.

Teplice: Ludha - Kričfaluši (73. Audinis), Chaloupek, Mičevič - Švanda, Jukl (46. Čerepkai), Křišťan, Urbanec (50. Bílek) - Trubač (73. Bednár) - Fila, Jásir (73. Vachoušek). Trenér: Frťala.

FC Hradec Králové - MFK Karviná 2:1 (1:1)

Branky: 25. Harazim, 65. Spáčil - 35. vlastní Klíma. Rozhodčí: Hocek - Hurych, Šimáček - Szikszay (video). ŽK: Dancák, Čmelík, Koubek - Ražnatovič, Doležal, Raspopovič. ČK: 45.+4 Memič (Karviná). Diváci: 5508.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák (21. Čech), Spáčil - Čmelík (90.+1 Horák), Kodeš, Dancák (62. Koubek), Harazim - Kučera (62. Pudhorocký), Pilař (90.+1 Šašinka) - Vašulín. Trenér: Horejš.

Karviná: Holec - Krčík, Svozil, Bergqvist - Memič, Moses (66. Traoré), Boháč, Čavoš (76. Iván), Fleišman (76. Ražnatovič) - Regáli (46. Raspopovič), Doležal (66. Akinyemi). Trenér: Vlk.

FK Mladá Boleslav - FC Zlín 3:2 (2:1)

Branky: 11. Pulkrab, 15. Ladra, 90.+5 vlastní Cedidla - 39. Schánělec, 90.+1 Vukadinovič. Rozhodčí: Zaoral - Kubr, Pochylý - Kocourek (video). ŽK: Šimek - Slončík. Diváci: 2381.

M. Boleslav: Mikulec - Kadlec, Král, Karafiát, Fulnek - Mareček (62. Solomon), Kubista - Kostka (75. Sakala), Ladra (85. Fila), Kušej (85. Šimek) - Pulkrab (61. Jawo). Trenér: Holoubek.

Zlín: Dostál - Holík (68. Načkebija), Cedidla, Černín, Bartošák (78. Vukadinovič) - Nombil (46. Kolář), Bužek - Reiter (30. Pidro), Slončík (78. Simerský), Fantiš - Schánělec. Trenér: Červenka.

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branka: 17. Birmančević. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Antoníček - Černý (video). ŽK: Zelený (Sparta). Diváci: 6681 (vyprodáno).

Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Poulolo, Králik, Madleňák (89. Tranziska) - Čermák (90. Havel), Suchan, Hellebrand - Skalák (66. Šigut), Alli - Ondrášek. Trenér: Lerch.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Mejdr, Kairinen, Laci (80. Solbakken), Zelený (63. Ryneš) - Birmančević (74. Tuci), Haraslín (63. Olatunji) - Kuchta. Trenér: Priske.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 31. 3. 2024)