Půlka Čechů plánuje podzimní dovolenou v tuzemsku. Za ubytování a jídlo v restauracích si letos připlatí

Každý druhý Čech letos plánuje podzimní dovolenou v Česku. Podle srpnového průzkumu vládní agentury CzechTourism s tisícem respondentů vede v popularitě jih Česka a jižní cíp Moravy. Nejčastěji se lidé plánují věnovat lehčí turistice, v práci si kvůli tomu vezmou – stejně jako loni – nejčastěji osmidenní volno. A ať už zůstanou v Česku, nebo pojedou do zahraničí, nechtějí si s sebou brát hotovost, vyplývá dále z průzkumu. Někteří ale budou muset.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistika, turistická značka, značení

Každý druhý Čech letos plánuje podzimní dovolenou v Česku. Podle srpnového průzkumu vládní organizace CzechTourism s tisícem respondentů vede v popularitě jih Česka a jižní cíp Moravy | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Létem sezona dovolených nekončí. I na podzim se na ni chystá řada Čechů. Celá polovina si ji plánuje v Česku, pětina pak v zahraničí, jak vyplynulo z průzkumu CzechTourismu. Za rekreaci si ale budou muset lehce připlatit.

Turistů v Česku přibývá, ale chybí nám ti bohatí z Ruska a Číny, říká ředitel agentury CzechTourism

Číst článek

„Vzrostla průměrná útrata, která je o necelých 500 korun vyšší než v loňském roce. Tam ten důvod je jednoznačný, je to inflace, která zdražila ty nejhlavnější položky jako ubytování a stravování,“ vysvětluje ředitel agentury Jan Herget.

Nejvíc Čechů pak na dovolené plánuje lehčí turistiku, zhruba třetina konkrétně ježdění na kolech. Přibližně každý pátý ale v průzkumu uvedl, že sport na dovolené nepotřebuje a chce hlavně odpočinek.

Platba kartou, nebo v hotovosti?

Zatímco loni zaplatili lidé za pokoj v penzionu se dvěma postelemi zhruba dva a půl tisíce, letos je bude stát přibližně o dvě stovky víc. Týdenní dovolená v Česku vyjde podle předběžných čísel na necelých šest a půl tisíce korun za jednu osobu. Jak v Česku, tak v zahraničí chtějí lidé platit spíše než v hotovosti bankovní kartou.

Ne všude to ale jde. Manželé Langrovi odletí v listopadu do Jordánska a s sebou si tentokrát plánují přibalit větší množství hotovosti. „Řekli jsme si, že by nás teď lákalo něco z arabského světa a tam platby kartou nejsou úplně běžné,“ popisují manželé pro Český rozhlas.

Přesto zůstává bankovní karta nejoblíbenější metodou platby v zahraničí. „Většina Čechů, když vycestuje do zahraničí, tak chce platit svojí preferovanou platební metodou, což je podle průzkumů platební karta. V porovnání s tím, jak se Čech chová v České republice, tak o něco méně zmiňují placení mobilním telefonem. To je v rámci Česka extrémně oblíbená platební metoda,“ přibližuje Country Manager společnosti Visa Petr Polák.

Klesá zájem nakupovat u obchodníků, kteří neakceptují karty. Přibývají Češi, kteří nenosí peníze

Číst článek

Důvodem je podle Poláka obava, že ne všude v cizině půjde mobilem platit. „Platební karta bude pravděpodobně velmi preferovanou platební metodou i dál, a to díky benefitům, které nabízí, což je primárně pohodlí a bezpečnost.“

Cizinci v Česku

Týká se to i turistů, kteří přijíždí do Česka. Nejvíc u nás utrácí Američané a Norové. A podle toho, kde používají platební karty, se dají zjistit i jejich zvyky. „Američan je turista, který je dobrodružnější než návštěvníci třeba z Asie. Kromě Prahy se snaží navštívit i regiony České republiky, více se zajímá o atraktivní místa a někdy na ta místa i samostatně vyráží,“ doplňuje Polák.

Do Česka si v poslední době podle Kataríny Kakalíkové ze společnosti Mastercard nachází cestu i turisté z opačné polokoule. „Například je velký nárůst cestujících z Latinské Ameriky do Evropy, to znamená i do Čech. A stejně tak nárůst našich lidí, kteří mají zájem o exotičtější krajiny, třeba na Arabském poloostrově,“ říká Kakalíková.

Jan Bílek, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme