Jsou zelení a mají rádi cvrčky. Mladí anolisové se klubou na svět jen v brněnské zoo

Se zelenými listy v jedné z expozic ZOO v Brně téměř splývají tři dospělé malé ještěrky. Říká se jim anolisové a v češtině nemají svoje druhové jméno. Tihle až dvacet centimetrů velcí plazi jsou poměrně vzácní. V žádné jiné zoologické zahradě v Česku je totiž nenajdete a v Evropě se jejich chovu věnuje jen pět zoologických zahrad.

Skvosty českých zoo Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anolis

Anolis v brněnské zoologické zahradě | Foto: Rajské ostrovy ZOO Děčín

Kurátor chovu plazů v brněnské zoo Petr Šrámek mě bere k teráriu, kde anolisové sedí na větvích a nehybně pozorují okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou zelení a mají rádi cvrčky. Mladí anolisové se klubou na svět jen v brněnské zoo

„To větší, barevnější je sameček, aby byl vidět a ukazoval, že on je ten nejkrásnější sameček v okolí. Zatímco samička barvami nehýří, je zelená, aby ji žádný predátor v listech nenašel,“ ukazuje Šrámek.

Mají rádi vlhko, a tak je trochu pokropíme vodou, třeba je to rozhýbe. Zvuk vody, která stříká z hadice, ruší klidnou, až trochu línou atmosféru v prosklené expozici.

Za chvilku se tahle tříčlenná rodinka malých ještěrů rozroste o další členy. Mláďata se můžou vylíhnout přímo v téhle změti listů a větví. A společnost jim bude dělat několik spolubydlících – suchozemské želvy, se kterými anolisové žijí v jednom teráriu.

Až se malí anolisové vyklubou na svět a ošetřovatelům se podaří je pochytat, dají je do menších oddělených terárií. Budou je krmit cvrčky, šváby a sledovat, jestli správně prospívají.

Alena Hesová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme