Policie kvůli korupci u zakázek CzechTourismu obvinila deset lidí. Úplatky měly jít do milionů

Policie začala stíhat deset lidí kvůli veřejným zakázkám za zhruba 27,3 milionu korun, které zadala státní agentura CzechTourism. Bývalého manažera jednoho z odborů české centrály CzechTourismu obvinili kriminalisté z manipulací s tendry, dalších devět lidí z podplácení. Řekl to v pondělí mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Praha (Aktualizováno: 14:00 30. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti CzechTourism

Logo společnosti CzechTourism | Foto: Ondřej Kořínek | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0

„Trestní stíhání bylo zahájeno proti 10 zadrženým osobám. Jedním z obviněných je bývalý čelný představitel jednoho z odborů agentury CzechTourism. Tento muž byl obviněn ze zločinu ‚zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě‘, přečinu ‚porušení povinnosti při správě cizího majetku‘, přečinu ‚poškození cizích práv‘ a zvlášť závažného zločinu ‚přijetí úplatku‘,“ informoval Radiožurnál mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

V kauze státní agentury CzechTourism padlo první obvinění, policie stíhá bývalého manažera Pangráce

Číst článek

V pátek informoval server Seznam Zprávy, že obviněný byl bývalý manažer státní agentury CzechTourism Aleš Pangrác, a to kvůli smlouvám na propagaci. „Ano, obvinili mě. Ale víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ sdělil Pangrác

„Dalších devět osob bylo obviněného ze zločinu ‚podplacení‘. Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě,“ dodal Ibehej. „Předmětem vyšetřování jsou veřejné zakázky v celkovém objemu cca 27,3 milionu korun bez DPH. Celková výše zdokumentovaných poskytnutých úplatků činí 3,5 milionu korun,“ doplnil.

Policisté kvůli případu zasahovali loni v listopadu na ministerstvu pro místní rozvoj a v CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest.

‚Vrátili mi počítač‘

Kvůli podezření na nehospodárné zadávání zakázek v agentuře na podporu turismu prověřovali i ministryni Kláru Dostálovou (za ANO), která měla CzechTourism na starosti jako náměstkyně pro regionální rozvoj. Z jejího bytu odnesli kriminalisté služební počítač. Podle České televize řeší kriminalisté její případ samostatně.

Prověřování zakázek CzechTourism se protahuje, důvodem je časové vytížení znalců

Číst článek

To, že by se stíhání mělo týkat také Dostálové, však sama ministryně nepotvrdila. „Se mnou od policie nikdo od té doby nemluvil. Jen mi vrátili počítač. Informace mám pouze z médií,“ napsala v SMS zprávě pro iROZHLAS.cz.

V soudním příkazu k domovní prohlídce u Dostálové, který již dříve citovala Česká televize, stálo, že ministryně rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích CzechTourismu ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup. Dostálová tehdy prohlásila, že se cítí absolutně nevinná, nepochybila, všechno může zdokumentovat a plně spolupracuje s policií.

Pokud by kriminalisté chtěli Dostálovou skutečně obvinit, musí ovšem nejdříve požádat o její vydání k trestnímu stíhání Poslaneckou sněmovnu. Ministryně totiž zastává rovněž post poslankyně a je tedy chráněna imunitou. Podle šéfa dolní komory Radka Vondráčka (ANO) zatím policejní žádost do sněmovny nedorazila. „Jsem ve Francii. Ověřoval jsem to a nic nepřišlo,“ napsal v SMS zprávě.

Podle agentury šlo o pochybení jednotlivce. Média již dříve uváděla, že jde o bývalého ředitele odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleše Pangráce, který byl odvolán kvůli výsledkům auditu. Z toho vyplynulo, že agentura CzechTourism uzavřela 48 problematických smluv.

Samotné vedení agentury se nechtělo k obvinění vyjadřovat. „Agentuře CzechTourism dále nepřísluší komentovat či se jakkoli vyjadřovat k průběhu trestního řízení či k osobám a konkrétním okolnostem tohoto trestního řízení,“ řekl serveru iROZHLAS.cz ředitel agentury Jan Herget.

Poslední události kolem státní agentury na podporu turismu CzechTourism:

  • Letos v březnu se novým ředitelem agentury CzechTourism stal Jan Herget. V čele agentury vystřídal Moniku Palatkovou. Důvod změny ministerstvo neuvedlo.
  • CzechTourism čelil v posledních letech podezření z nehospodárného utrácení. Podle výsledků auditu, o kterých počátkem letošního roku informovala Česká televize, uzavřela agentura 48 problematických smluv. Podle tehdejší ředitelky Palatkové šlo o dílčí pochybení u smluv s poměrně nízkým plněním. Ředitelka uvedla, že začátkem prosince vyvodila na základě výsledků auditu personální důsledky.
  • Ve druhé polovině loňského listopadu policisté zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva pro místní rozvoj, v sídle CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Kvůli podezření na nehospodárné zadávání zakázek v agentuře prověřovali i ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO), která měla CzechTourism na starosti jako náměstkyně pro regionální rozvoj. Podle České televize řeší kriminalisté její případ samostatně. Ministryně počátkem února ve Sněmovně poslancům z výboru pro veřejnou správu řekla, že v kauze jde o údajně nehospodárné nakupování prostoru v mediích. Ministryně postup agentury v této věci ve výboru hájila.
  • Policie v pondělí oznámila, že začala stíhat deset lidí kvůli veřejným zakázkám za zhruba 27,3 milionu korun, které zadala agentura CzechTourism. Bývalého manažera jednoho z odborů české centrály CzechTourismu obvinili kriminalisté z manipulací s tendry, dalších devět lidí z podplácení.
  • Soud letos v únoru uložil bývalému ministrovi pro místní rozvoj Rostislavu Vondruškovi (v úřadě 2009 až 2010) roční podmínku za to, že použil dárkové poukazy zaplacené státní agenturou CzechTourism pro své soukromé účely nebo je rozdal známým. Má také uhradit škodu zhruba 149 000 korun. Vondruška jako šéf CzechTourismu, který vedl mezi lety 2004 a 2014 (s přestávkou v čele MMR), nakoupil poukazy na víkendové wellness pobyty v českých hotelech za téměř 600 000 korun. Pouze část z nich však použil k účelu, ke kterému měly sloužit - k podpoře českého turismu. Podmíněný půlroční trest dostala kvůli několika dárkovým poukazům také bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Soud nyní řeší v případu Vondrušky a Gregorové odvolání.
  • Na případ upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který při kontrole agentury našel řadu pochybení a podal také trestní oznámení. Podle závěrů kontroly úřadu agentura v řadě případů nehospodárně utrácela a porušila několik zákonů.
  • Když v listopadu 2004 tehdejší ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek (ČSSD) odvolal ředitele CzechTourismu Davida Gladiše a na jeho místo jmenoval Rostislava Vondrušku, uvedl, že důvodem jsou závažné nedostatky v hospodaření CzechTourismu. Ministr tehdy uvedl, že problémy v CzechTourismu mohly ohrozit čerpání fondů EU, Gladiš to odmítl.
  • Agentura by měla mít podle vládního návrhu pro příští rok zhruba o 40 procent nižší rozpočet, snížit se má z letošních 350 milionů korun na 200 milionů korun. Podle ministryně Dostálové je to kvůli tlaku na úspory ve státním rozpočtu a zefektivnění činností spojených s prezentací Česka. Někteří odborníci ale poukazují na to, že snížení rozpočtu pro CzechTourism může být pro agenturu likvidační a negativně ovlivnit podporu turismu.
  • Vláda chystá sloučení agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v červnu řekl, že nynější prioritou je najít pro sloučené agentury nové sídlo. Havlíček ale chce zachovat jednotlivé značky. Sloučením se podle Havlíčka dá ušetřit 20 až 30 procent fixních nákladů agentur.

kno, pj, apa, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme