Policie: Českem se šíří nová masivní vlna podvodů. Průměrná škoda je 300 tisíc korun

Policie varuje před masivní extrémně promyšlenou vlnou podvodů. Pachatelé informují o přeplatku na dani, který je ale fiktivní. Ze své oběti tím chtějí vylákat citlivé údaje. Policie eviduje nižší desítky případů. Průměrná škoda je přibližně 300 tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior a mobilní telefon (ilustrační foto)

Pachatelé se vydávají za ministerstvo financí a finanční správu (ilustrační foto) | Foto: 12194226 | Zdroj: Pixabay License

„V telefonickém hovoru se pachatelé vydávají za ministerstvo financí a finanční správu. A používají hlasový automat, který vás informuje o přeplatku na dani,“ popisuje průběh podvodu policie.

OVĚŘOVNA: Podvodné weby zneužívají i tvář novináře Klímy. ‚Podal jsem trestní oznámení,‘ reaguje

Číst článek

Následně na mobil dorazí SMS odkazující na podvodný web. „Cílem je vylákat z vás citlivé informace či přístupové údaje do vašeho bankovnictví,“ nabádá k opatrnosti policie.

Odkaz má lidi nalákat na fiktivní portál občana nebo jinou podvodnou platformu. Poté může přijít i telefonát o údajném napadení účtu. „Jakmile se vám pachatel, díky vámi uvedeným informacím, dostane do vašeho bankovnictví, tak ihned zavolá. Vydává se za vašeho bankéře. Zná o vás všechny potřebné informace a legenda s napadením účtu je tak velice důvěryhodná,“ přibližuje postup podvodníků policie.

Pachatel se následně snaží člověka přimět k převodu peněz na jiný „bezpečný“ účet. Chce také získat vzdálený přístupu do mobilního telefonu nebo člověka nalákat na stažení bankovní aplikace z neznámého zdroje.

Ministerstvo financí ani finanční správa nikdy podle policie k telefonátům nevyužívají navolávací hlasové automaty. V SMS zprávách také nikdy nezasílají odkazy. „Na SMS zprávy a telefonáty nijak nereagujte. Hovory zavěste a případně varujte své okolí,“ apeluje policie.

„V současné době víme o nižších desítkách případů,“ upřesnil pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Poškozených ale bude podle něj určitě více, protože policie ví jen o těch podvedených, kteří se jí přihlásí. „Denně přibývají jednotky případů,“ doplnil. Podobné podvody míří do Česka většinou ze zahraničí. 

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme