‚Pokrokový konzervativec‘ se 30 lety zkušeností z diplomacie. Korčok chce být slovenským prezidentem

Diplomat Korčok spolu s předsedou parlamentu Petrem Pellegrinim (Hlas) postoupil do druhého kola slovenských prezidentských voleb. Bývalý ministr zahraničí z let 2020 až 2022 z vlády Igora Matoviče a později Eduarda Hegera oznámil kandidaturu na prezidenta loni na konci srpna. Jeho volební heslo zní „slušně, ale rázně“ a má podporu opozičních parlamentních stran Progresivní Slovensko, SaS a KDH.

profil Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Korčok v roce 2003 a o dvacet let později

Ivan Korčok v roce 2003 a o dvacet let později | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

Korčok dlouhou dobu působil v zahraničních službách, byl velvyslancem v Německu (2005–2009), stálým představitelem Slovenska při Evropské unii (2009–2015) a velvyslancem v USA (2018–2020).

Svoji politikou oslovuje Korčok především voliče současné prezidentky Zuzany Čaputové a také mladé lidi.

Podpořit Korčoka jsem neváhal. Pellegrini ukázal, že se umí podbízet hodnotám, říká bývalý prezident

Číst článek

Dlouhodobě kritizuje nynější vládní koalici za její některá rozhodnutí. Nedávné rozhodnutí české vlády přerušit mezivládní konzultace se slovenským kabinetem označil za důsledek zahraniční politiky Bratislavy, když premiér Robert Fico například zastavil vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob a tvrdil, že strategie západních zemí na Ukrajině selhala.

„Zodpovědnost je jednoznačně na Slovensku. To, co se stalo, je v neprospěch Slovenské republiky. Pálíme mosty k našim sousedům,“ uvedl Korčok v pondělní předvolební debatě. A svého největšího soupeře Pellegriniho obvinil, že nedělá nic pro mír na Ukrajině, nepředložil žádnou iniciativu. „Mír, o kterém mluvíte vy, je kapitulace,“ řekl.

Rozsáhlé změny v trestním právu a vládní snahu ovládnout veřejnoprávní rozhlas a televizi komentoval slovy: „Země nejde dobrým směrem. Současná státní moc chce vzít do rukou celou společnost.“ Právě ve volbách hlavy státu voliči podle něj rozhodnou o tom, zda současná vládní moc získá i funkci prezidenta, nebo se voliči přikloní k jiné alternativě.

30 let diplomacie

Politici současné slovenské vládní koalice, která nastoupila do úřadu po předčasných volbách z konce loňského září, jsou podle Korčoka opojeni mocí. Také je pro silnější EU v oblasti zahraniční politiky, protože to je podle něj slovenský zájem. Zcela jasno má ohledně Ukrajiny – Rusko je agresor, Ukrajinci oběť a je jim třeba pomáhat, nikoliv falešně volat po míru s ústupky Rusům.

Válka na Ukrajině nemá vojenské řešení, míní šéf slovenské diplomacie Blanár

Číst článek

Stejně jako jeho protikandidát Pellegrini pochází z Banské Bystrice, narodil se 4. dubna 1964, vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě a postgraduálně i Institut mezinárodních vztahů na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Na ministerstvo zahraničí nastoupil již v roce 1992, prošel řadou funkcí, pracoval na ambasádách v Německu a Švýcarsku, pracoval ve slovenské misi při NATO a vedl přístupové rozhovory Slovenska s Aliancí. Byl také vedoucím slovenského zastoupení při EU. V letech 2015–2018 působil za vlády Roberta Fica (Směr) jako státní tajemník (náměstek) na resortu zahraničí, politicky se ale neangažoval.

V roce 2020 se stal za SaS ministrem zahraničních věcí. Když o rok později tehdejší premiér Igor Matovič (OĽaNO) bez dohody s koaličními partnery objednal ruskou očkovací látku Sputnik V, odešli na protest ministři SaS z vlády. Poté, co se v rámci řešení vnitrokoaličního sporu rozhodl Matovič ustoupit a vyměnil si křesla s ministrem financí Eduardem Hegerem, Korčok i ostatní ministři za SaS se do vlády vrátili.

Pokrokový konzervativec

Prezidentskou kandidaturu oznámil loni v srpnu. V době svého ministrování patřil k nejdůvěryhodnějším slovenským politikům.

Oslovit voliče přijel Korčok v rámci kampaně nedávno i do Prahy. Na konci února v pražských Jinonicích diskutoval se studenty, a dále absolvoval moderovanou debatu s více než čtyřmi stovkami Slováků žijících v Praze.

Označil se za konzervativce, který je ovšem příznivcem pokroku a chápe měnící se společnost. V té souvislosti Korčok deklaroval, že pokud by jako prezident dostal na stůl zákon o registrovaném partnerství, podepsal by ho.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme